Julij 2006: Stoletnica proge in predora
V Trstu so protestirali zoper gradnjo plinskih terminalov v Tržaškem zalivu, v Ljubljani pa je bila 6. Parada ponosa gejev in lezbijk. Na Dunaju so avstrijske stranke dosegle dogovor o postavitvi 141 dvojezičnih krajevnih napisov na Koroškem, ki kasneje v parlamentu ni bil sprejet. Milico Makoter s Cvena pri Ljutomeru, ki je bila obdolžena umora moža, je sodišče oprostilo. V Španiji se je iztiril vlak. Mrtvih je bilo 34 potnikov. Pri Hotizi pri reki Muri na meji Slovenije in Hrvaške je bilo napeto: Hrvati so brez slovenskega soglasja in dogovora zgradili most preko Mure. Svetovno prvenstvo v nogometu v Nemčiji je obiskalo nad milijon ljudi. Svetovni prvak je postala Italija, ki je v finalu premagala Francijo. Nemčija je bila tretja, Portugalska pa četrta. Severna Koreja je vznemirila svet z napovedjo poskusne izstrelitve nevarnih raket in preizkusa atomske bombe. Predsednik vlade Janez Janša je obiskal Združene države Amerike, kjer ga je sprejel tudi predsednik Georg Bush. V Ljubljani so morali zaradi grožnje s podtaknjeno bombo izprazniti sodno palačo. Policija je ugotovila, da je bilo sporočilo lažno. Po Sloveniji, posebej na Primorskem in Dolenjskem je začela pustošiti suša. Vročina je napolnila plaže, kopališča in hotele. Zaradi turistične sezone je bila na cestah velika gneča. Na Festivalu Melodije morja in sonca je že drugič zapored zmagal Domen Kumer, tokrat s pesmijo Banana. Rezultati splošne in poklicne mature so bili ugodni: na splošni maturi je bilo uspešnih 93,81 odstotka maturantov, poklicno maturo pa je opravilo 8781 dijakinj in dijakov. Izraelska vojska je začela invazijo na Libanon, ker naj bi iz te države prihajali v Izrael teroristi in iz Libanona obstreljevali Izrael. Izraelci so bombardirali tudi glavno mesto Bejrut in cesto proti Siriji. Na kolesarski dirki Tour de France je zmagal Američan Floyd Landis. Zaradi suše in verjetno iskre ob železniški progi je izbruhnil velik požar pri Divači. To je bil eden največjih požarov v Sloveniji nasploh. Požar je bil pogašen, gašenje pa je bilo tudi huda preizkušnja za gasilce, njihovo tehniko in vse sodelujoče pri gašenju. Med predsednikom republike dr. Janezom Drnovškom in predsednikom vlade Janezom Janšo se je vnela polemika o obisku princa Karadžordževića v Sloveniji. Vlada bi morala biti z njim seznanjena, saj njegova rodbina zahteva od Slovenije vrnitev premoženja. Požar v tovarni Karton v Količevem je povzročil ogromno škodo. Mirko Ulčar, mož umorjene Ljubice Ulčar, umora je bil osumljen Silvo Plut, je tožil državo za 25 milijonov odškodnine. Na slovenski obali in v Istri je pustošilo hudo neurje.
Pod Vršičem Ruska cesta
Dva dogodka sta zaznamovala julijsko dogajanje na Gorenjskem. Prvi je bila počastitev 100-letnice bohinjske železniške proge in 100-letnice karavanškega železniškega predora, ki je dolg 7976 metrov. S tem predorom se tudi začenja bohinjska proga, ki poteka preko Bleda in Bohinja in se konča v Novi Gorici. Za jubilej je muzejski vlak odpeljal do Nove Gorice okrog šeststo gostov, svečanosti pa se je udeležil tudi predsednik vlade Janez Janša. Drug dogodek pa je bila 90-letnica postavitve Ruske kapelice pod Vršičem v spomin ruskim vojakom, ki jih je leta 1916 pri gradnji ceste preko Vršiča odnesel plaz. Del ceste pod kapelico se imenuje Ruska cesta.
Julija so v jeseniškem Acroniju poskusno pognali moderno odpraševalno napravo, v Radovljici so morali preklicati prepoved akrobatskega letenja, požar v župnišču v Lahovčah pa so hitro pogasili. Na Jelovici je pustošil orkanski veter in podrl več sto kubičnih metrov kakovostnega gozda. Na kmetiji Andreja Lipovca v Zgornjih Lazah pri Gorjah je strela ubila 11 od 22 krav. V Mostah pri Komendi so končno postavili semafor, v Medvodah pa so zahtevali čimprejšnjo zgraditev štiripasovne ceste do Ljubljane, saj so prometne razmere skozi kraj nemogoče. V Lescah so odprli novo otroško igrišče, na planini Za Liscem pa so planinci iz Bohinjske Bistrice zgradili novo Orožnovo kočo. Hotel Bor v Preddvoru je dobil novega lastnika. V Šenčurju bodo za kanalizacijo namenili skoraj 2 milijardi tolarjev. Suša je tudi na Gorenjskem že začela povzročati škodo. Pitne vode je bilo zaenkrat še dovolj. Nadzorni svet je za novo predsednico uprave Domela imenoval Jožico Rejec.
Reševanje Toma Križnarja
V Sudanu so zaprli posebnega odposlanca predsednika dr. Janeza Drnovška za Darfur Toma Križnarja iz Kranja. Začela se je akcija za njegovo izpustitev. V Škofji Loki so počastili 300-letnico prihoda kapucinov v mesto. Na Koprivniku nad Bohinjem je bila Ana Stare stara 100 let. V Kamniku so začeli množično graditi in obnavljati. Na Jesenicah so slovesno zaključili gradnjo nove poslovne cone. V Bohinju sta bili dve prireditvi: v začetku meseca srečanje izseljencev, konec meseca pa Kmečka ohcet, na kateri sta se vzela Karolina Loncnar iz Nomenja in Rok Bremc z Bleda. V Kranju so odprli obnovljen odsek Koroške ceste. Arheologi so v Šmartnem pri Cerkljah našli ostanke staroslovanskega naselja.