Plima rocka
Primorskim fantom je evolucija bivanja v tujini prinesla amsterdamsko ploščo. Odkar nas sedem dni v tednu opozarjajo nase, je v našem rock morjecu plima glasbene kvalitete.
Kevin Koradin, Peter Kokotec in Gregor Jakac (Tide) so se v sklopu fotografske razstave fotografinje Mance Gašpirc in prihajajočega kranjskega koncerta s Siddharto mudili v rock baru Down Town, kjer so dolgo v noč vrteli njihove videospote in glasbo. Ljubitelji skupine pa so jim lahko prisluhnili v sredo zvečer na Prešernovem trgu v Ljubljani.
Moja interpretacija teksta vašega komada 'Not a whore' je, da je človek brez vrednosti v smislu denarja. V komadu 'Leave this place' obravnavate resno problematiko človeške eksistence. So teksti plod osebnih izkušenj ali izhajajo bolj iz opazovanja sveta, ki nam ga mediji posredujejo?
Kevin: »Ravno omenjena komada sta napisana iz osebnih izkušenj. Posebej “Leave this place” ima nek “teenage angst” naboj, ki je eno izmed bolj uporniških tekstov. Sicer komad nima pesimističnega ozadja, ampak izraža željo po spremembi nekega prostora. “Not a whore” pa temelji na izkušnji iz Amsterdama in iz občutkov povezanih z opravljanjem nečesa izklučno zaradi denarja.«
Od izdaje prvenca Seven days se začenja drugo leto. Od takrat se vaša pot strmo vzpenja. Čutite kakšen pritisk, ko ustvarjate nov material?
Kevin: »Mi smo tako zaverovani v nov material, da mislimo, da bo to najboljša plošča na svetu, ki bo gotovo nekaj stopničk višje od “Seven days”.«
Peter: »Ne prilagajamo se nekemu določenemu geografskemu območju in “tipamo” naokoli, tako da težko čutimo kakršenkoli pritisk.«
Pred formiranjem skupine Tide ste bili nekateri člani v drugih bendih kot sta Revolver in Valter brani Sarajevo, tako da imate izkušnje s koncerti doma kot v tujini. Obstajajo slabosti in prednosti le teh?
Kevin: »Angleški jezik čutimo enakovredno slovenskemu v smislu jasnosti izražanja, zato tudi imamo angleška besedila. Tudi sedem let življenja v tujini je prineslo svoje. Iz tega vidika je lažje komunicrati v internacionalnem jeziku, ki ga ljudje povsod razumejo. Tuje tržišče je neprimerljivo večje. Koncerti se začenjajo ob zgodnejših urah, ljudje prihajajo na koncerte z namenom, da poslušajo glasbo. Že naši južni sosedje imajo tovrstne stvari bolje organizirane na nekem državnem nivoju, imajo rock'n'roll sklade, prav tako se je v zadnjih letih večino zvezd iz teh razlogov rajši odločilo za nastope v Zagrebu kot pa v Ljubljani. Pri nas pa država ne podpira dovolj izvajalcev z angleškimi besedili. Mediji izvajalce, ki jim uspe mednarodni preboj, celo omalovažuje in piše o njih slabe stvari. Kot da bi hoteli, da smo samo lokalno usmerjeni.«
Peter: »Prednost te turneje s Siddharto je, da se koncerti začenjajo točno ob 20. uri. Tako lahko pride več ljudi. Mogoče lahko tudi s tem pripomoremo k vzgajanju mladine in pravega odnosa do glasbe.«
Peta najnovejša članica benda je tudi tonski mojster Tisa. Ali obstaja možnost, da Tide dobite tudi šestega člana, če se bi odločili za širjenje svojega zvoka?
Kevin: »A mogoče iščeš službo? Definitivno si bomo ob poplavi turbo folka omislili harmoniko (smeh).«