Junak z najvišjih vrhov
Davo Karničar je končal projekt smučanja z najvišjih vrhov na sedmih celinah sveta. Pred dnevi se je vrnil z Antarktike.
Brnik – Alpinistični smučar Davo Karničar z Jezerskega se je že zapisal v svetovno zgodovino z drznimi podvigi v gorah. Z bratom Drejcem sta bila prva, ki sta leta 1995 neprekinjeno smučala z vrha 8.091 metrov visoke Annapurne. Jeseni leta 2000 je Davo osupnil svet s prvim neprekinjenim smučanjem z najvišje gore sveta, 8.850 metrov visokega Mt. Everesta. Takrat se je tudi začel njegov projekt smučanja s sedmih najvišjih vrhov na vseh celinah sveta.
Po Aziji je prišla na vrsto Afrika. S 5.894 metrov visoke gore Kilimanjaro je smučal novembra 2001. Naslednjo pomlad, maja 2002, je opravil smučarski spust z najvišjega vrha v Evropi, 5642 metrov visokega Elbrusa. Januarja 2003 je odšel v Južno Ameriko. Po vzponu na 6.969 metrov visoko Aconcaguo je smučal tudi prek njene zahtevne stene. Še isto leto, avgusta 2003, je sledilo smučanje z 2.230 metrov visoke gore Mt. Kosciuszko v Avstraliji, ki je najvišji vrh Oceanije. Junija 2004 mu je uspelo smučati tudi s 6.193 metrov visoke gore Mt. Mckinley (Denali) v Severni Ameriki. Ostala je le še Antarktika, ki je zaradi oddaljenosti pomenila najdražjo in težko uresničljivo odpravo.
Proti Antarktiki in 5.140 metrov visoki gori Mt. Vinson je štiričlanska odprava odpotovala 16. novembra 2006. Po njeni vrnitvi v domovino 13. decembra je Davo Karničar povedal: »Od 16 dni smo imeli po delih štiri dni lepega vremena. Nizke temperature, slaba vidljivost in močan veter so ovirali delo na gori. Mislil sem, da bo mogoče opraviti vso pot naenkrat iz baze. Zaradi slabega vremena sva se s Francem Oderlapom najprej podala pod goro. Na vzponu sva 11 ur plezala in nato dve uri in pol preudarno smučala navzdol. Midva sva bila na vrhu 28. novembra 2006, dva dni pozneje pa sta se nanj vzpela še Marjana Lihteneker in Franci Rupnik. Zame je Antarktika pomemben del v seštevku vseh sedmih vrhov. Komu pripada prvo smučanje z njih, zahteva podrobno razlago. Jaz sem prvi, ki sem vse presmučal neprekinjeno z vrhov. V kategoriji kombinacij delnega smučanja, delnega plezanja in nošenja smuči navzdol je to res uspelo nekaterim prej. Američanka Kit Deslauriers ne more biti prva, ker ji manjka še Avstralija. Vse sta naredila že Šveda, vendar sta z Everesta nesla smuči približno kilometer. O svojih načrtih za zdaj še težko govorim. Najprej bo treba urediti vtise in trezno premisliti, kaj početi naprej v hribih.«