Skupaj na železni poti
Minuli konec tedna je v okviru projekta Iron route (Železna pot) v Bohinju potekala 2. mednarodna konferenca na temo Upravljanje s kulturno in naravno dediščino s posebnim ozirom na opuščenih rudnikih.
Gorenjski muzej kot gostitelj in sodelujoči v projektu Železna pot, ki je bil v okviru evropske skupnosti odobren in sofinanciran znotraj programa Interreg IIIb, območje Alp, je minuli konec tedna v Bohinju organiziral 2. mednarodno konferenco. Povezovanje naravne in kulturne dediščine, s poudarkom na rudnikih, in trženje le te v turizmu, je bila tudi osrednja tema pogovorov med okrog 30 muzealci iz petih držav alpskega prostora, Slovenije, Italije, Avstrije, Francije in Švice. Triletni projekt Železna pot, s slovenske strani je vanj poleg Gorenjskega muzeja kot enakopraven partner vključeno tudi podjetje Podzemlje Pece iz Mežice, je po dveh letih z arheološkimi raziskavami, muzejskimi postavitvami, skupnim spletnim portalom, že obrodil prve rezultate, zaključili pa naj bi ga v prihodnjem letu. Na konferenci je bilo največ govora o vnovičnem oživljanju zaprtih nekdanjih rudnikov in njihovem vključevanju v lokalno turistično in kulturno zgodovinsko ponudbo. To je tudi eden od namenov projekta Železna pot, stare zapuščene rudnike spremeniti v privlačne turistične točke, vzpostaviti železno pot, ki na neki način dokazuje skupno preteklost dežel pod Alpami … O pomenu sodelovanja lokalne skupnosti (projekt Železna pot podpira Občina Bohinj) in države (sodeluje tudi Ministrstvo za okolje in prostor) govori svetel primer avstrijskega Hüttenberga, kjer je v vasici, ki nima niti 2000 prebivalcev v tridesetih letih nastalo kar 11 različnih muzejev, ki jih letno obišče okrog 40.000 obiskovalcev.
Pomen konference je bil tudi v izmenjevanju izkušenj, ki jih imajo muzealci v različnih alpskih državah s promoviranjem njihove kulturne in naravne dediščine. V prihodnjem letu se bo projekt nadaljeval z izdajo vodiča, sprotnim dopolnjevanjem vsebin na spletni strani, izobraževalnimi centri, izdelavo itinerarija železne poti, muzeji …