Zaušnice za vzgojo
Mladi iz Gorenje vasi so minuli konec tedna pripravili vrsto dejavnosti, da bi opozorili na problem nasilja v družini.
Gorenja vas – »Začnite že enkrat vtikati nos v stvari, ki se vas prav nič ne tičejo, prekleto,« je sporočal napis na enem od plakatov, ki so jih mladi v soboto razobesili po preddverju trgovskega centra v Gorenji vasi. V okviru tridnevnega tabora Amnesty International, ki se je odvijal po naslovom Lekcija iz spreminjanja sveta, so nagovarjali mimoidoče, naj se izrečejo proti nasilju v družini. »Otroci želijo imeti prijazno otroštvo brez bušk, ponižanja, ustrahovanja in zlorabljanja,« je bilo njihovo osnovno sporočilo.
Na vest odraslih so trkali s tridesetimi silhuetami otrok, ki so predstavljale zlorabljene otroke. »Želimo, da se v Sloveniji začne govoriti o problemu nasilja v družini, saj je tega veliko, a ponavadi ostane za štirimi stenami,« je bila odločna osnovnošolka Laura Bohinc. Ne razume, da se nekaterim staršem zdijo udarci povsem običajen vzgojni pripomoček. Z akcijo pred trgovskim centrom so zato želeli čim več ljudi pripraviti do tega, da bi posneli izjavo proti nasilju. Te izjave bodo vključili v širši prispevek, ki ga nameravajo prikazati tudi v državnem zboru. »S tem bi radi spodbudili sprejetje sistemskega zakona proti nasilju v družini,« je razložila gimnazijka Neža Marolt. Do 11. ure dopoldne so posneli deset izjav. »Ustavljajo se predvsem mladi in starejše ženske, medtem ko nas starejši moški večinoma povsem spregledajo,« so skupaj ugotavljale prostovoljke. »Vzgojne« zaušnice se marsikateremu očetu ali mami namreč še vedno zdijo povsem sprejemljive. »Ne odobravam nasilja, a včasih, mogoče enkrat ali dvakrat v življenju, te zasrbijo prsti in se temu ne moreš izogniti,« nam je zaupala Jana Rojc. Meni še, da je bolj problematično psihično nasilje nad otroki, ki lahko pusti dolgotrajne posledice.
Na nasilje, ki se dogaja v družinah, pogosto postanejo pozorni učitelji v šoli. »Nemogoče je, da bi isti otrok kar petkrat padel po stopnicah,« pravi Lidija Goljat iz osnovne šole Ivana Tavčarja. Prav zato je njihova šolska akcijska skupina Mladi za vse združila moči z Amnesty International. »Ugotovili smo, da bomo le tako lahko dosegli, da bi o tem začeli govoriti tudi v parlamentu.« Omenjena akcija namreč ne bo ostala osamljena, je obljubila, ampak bodo šli naprej. Tako so že v nedeljo medse povabili državno tožilko Vlasto Nussdorfer, s katero so o tej temi spregovorili na srečanju v avli šole Ivana Tavčarja.