Motovilec
Motovilec sestavljajo listi suličaste oblike, ki so zraščeni v rozeto. Poznamo sorte z velikimi in sorte z majhnimi listi. Sorte z majhnimi isti imajo bolj aromatičen okus. Poleg gojenega motovilca pri nas rastejo štiri samonikle vrste, v Evropi pa kar trideset vrst. Motovilec predstavlja dragoceno zimsko zelenjavo, ima rahlo orehov okus in spada med najdražje vrste zelenjave. Ponavadi je v prodaji že očiščen in opran motovilec, kar pa ni nujno, zato ga vedno preverimo in ga za vsak primer še enkrat operemo, ker med lističi zelo rad ostane pesek. Če imamo možnost, ga kupimo pri biološkem pridelovalcu, kajti drugače je namreč pogosto obremenjen z umetnimi gnojili in kemičnimi zaščitnimi sredstvi. Pri nakupu videz pove vse, listi morajo biti čvrsti in svežega videza. Jih pa čim manj shranjujmo (v hladilniku ostanejo sveži nekaj dni) in čim več pojejmo. Pri čiščenju motovilca z manjšimi listi pustimo rozeto celo in odstranimo le poškodovane zunanje liste, medtem ko pri sortah z večjimi listi uporabimo samo liste. Priprava z njim je enostavna: dajemo ga v solate, samostojne ali mešane, kuhati pa ga nima smisla, čeprav ponekod delajo tudi to, ampak je predrag za takšno početje, pa še po zlu gredo njegova mehkoba, okus in bistvene hranilne sestavine.
Motovilec z gomoljasto zeleno in gorgonzolo
Za 5 oseb potrebujemo: 60 dag gomoljaste zelene, olje, sladkor, 50 dag motovilca, 10 dag orehovih jedrc, 20 dag gorgonzole, 8 žlic kisa 8 žlic ekstra deviškega oljčnega olja, sol in sveže mlet poper.
Motovilec očistite in operite. Zeleno olupite in narežite na majhne in tanke rezine, ki jih tri minute pražite na nekaj žlicah olja. Potresite z žličko sladkorja in pražite še dve minuti, da sladkor karamelizira. Odstavite in solite. Orehova jedrca preberite in nasekljajte. Kis, oljčno olje in nekaj žlic vode zmešajte, solite in poprajte ter prelijte motovilec in že mlačno zeleno. Zmešajte in potresite z nasekljano gorgonzolo in orehi.
Motovilec z gobami in parmezanom
Za 4 osebe potrebujemo: 40 dag motovilca, 30 dag svežih šampinjonov, 10 paradižnikov češnjevcev, 15 dag parmezana, ekstra deviško oljčno olje, balzamični kis, 1 strok česna, sol, sveže mlet poper in sladkor.
Motovilec očistite, operite in osušite. Šampinjone očistite in narežite na tanke lističe. Parmezan narežite na zelo tanke rezine. Nekaj žlic oljčnega olja in balzamičnega kisa zmešajte, dodajte stisnjen česen ter začinimo s soljo, poprom in ščepcem sladkorja. Motovilec, šampinjone in prerezane paradižnike zmešajte, prelijte s polivko in potresite s parmezanom.
Motovilčeva solata s krompirjevim prelivom
Za 4 osebe potrebujemo: 8 rezin opečene slanine, 2 srednje velika krompirja, 2 dl mesne juhe, 2 žlici balzamičnega kisa, 3 žlice jabolčnega kisa, 3 žlice oljčnega olja, 40 dag motovilca, sol in sveže mlet poper.
Slanino z obeh strani popecite na ponvi, da postane povsem hrustljava. Krompir olupite, ga narežite na čisto majhne kockice in ga skuhajte v juhi, ki ste ji dodali balzamični kis. Kuhanega ohladite in ga začinite z jabolčnim kisom, oljčnim oljem, soljo in poprom. Preliv dobro premešajte in ga prelijte preko očiščenega ter opranega motovilca. Potresite s zdrobljeno slanino in takoj postrezite.
Sirove tortice s paradižnikom na hladni motovilčevi omaki
Za 4 osebe potrebujemo: 2 plasti tankega vlečenega testa, 1 beljak, 2 dag masla, 25 dag mozzarelle, 16 svežih listov bazilike, 3 manjše paradižnike, 10 dag motovilca, 4 žlice kisle smetane, sol in sveže mleti poper.
Plasti testa s čopičem rahlo premažite z beljakom in narežite na 16 kvadratov. Osem vdolbin pekača za muffine premažite z maslom in jih obložite s po dvema kvadratoma testa. Nadevajte jih z mozzarello, pokrijte z listi bazilike in čeznje naložite paradižnikove krhlje. Rahlo solite in popoprajte ter 15 minut pecite v na 190 stopinj Celzija ogreti pečici, da tortice zlato porjavijo. Medtem v mešalniku drobno sesekljajte opran in očiščen motovilec skupaj s kislo smetano. Omako solite in popoprajte po okusu ter jo porazdelite po krožnikih. Nanjo položite tortice in takoj postrezite.