O ustavni presoji
Na regijskem odboru sindikata upokojencev KS 90 Slovenije so znova spregovorili o spornem izračunu osnovne rasti življenjskih sredstev.
Kranj – Najbolj pričakovana tema na zadnji seji regijskega odbora sindikata upokojencev KS 90 Slovenije minuli teden v Kranju je bilo poročilo o pobudi sindikata za ustavno presojo zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Zakonu oporekajo, češ da omogoča različno izračunavanje osnov pri revalorizaciji pokojnin in s tem direkten vpliv državnih institucij na sprotno uravnavanje pokojnin z rastjo inflacije in življenjskih stroškov. Vendar pa so se člani sindikata pri tej točki zamudili vsega nekaj minut.
Slišali smo le, da še vedno niso natančno seznanjeni z metodo, po kateri izračunavajo osnovno rast življenjskih sredstev, brez tega pa ne morejo utemeljiti pobude o ustavni presoji. Vsekakor še vedno menijo, da med pokojninami in plačami nastaja vse večji razkorak, medtem ko se cene v Sloveniji vse bolj približujejo evropskim.
Spregovorili so tudi o gibanju pokojnin v zvezi z drugim pokojninskim stebrom. Helena Bešter iz Kapitalske družbe je povedala, da je že 452.500 zavarovancev vključenih v prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje, vendar se delodajalci in zavarovanci še vedno premalo zavedajo, kakšne možnosti dajeta zakonodaja in davčna politika pri vlaganju sredstev v drugi pokojninski steber. Medtem ko so nekatera podjetja daljnovidna in doplačujejo zaposlenim premije, marsikateri delodajalci niti ne zmorejo kriti takega stroška. Znova je opozorila, da premija, ki jo plačuje delodajalec, ni obremenjena z akontacijo dohodnine in prispevki, nanjo se tudi ne plačuje davek na plačo, rente pa se obdavčujejo šele pri plačilih dohodnin.
Člani sindikata so kasneje ugotavljali, da bo vlaganje v drugi steber resda pomagalo sedanjim zaposlenim in bodočim upokojencem, ne rešuje pa varnosti sedanjih upokojencev. »Za 520 tisoč upokojencev ni rešitve, saj se ta delež prebivalstva očitno zanemarja. Kaj bo z nami čez 20 let. Bomo životarili?« se je spraševal eden izmed udeležencev. Za nameček se bo po letu 2012, ko se bo začela upokojevati t. i. »baby boom« generacija, delež starejšega prebivalstva še občutneje povečal.