Za popis meter v roke
Popis nepremičnin lahko izvedete sami, vsekakor pa se kaže s podatki pravočasno pripraviti nanj.
Poročali smo že, da so popis nepremičnin na Geodetski upravi Republike Slovenije pripravili tako, da ga lahko izvedete sami ali pa med 1. decembrom in 30. aprilom počakate na pomoč popisovalcev. Za popis je pripravljenih pet obrazcev: Stavba, Stanovanje, Nestanovanjski del, Lastništvo v stavbi in Stanovalci, ki si jih lahko ogledate na spletu na naslovu www.popis-nepremicnin.si, ali pa jih po začetku popisa tudi dvignete na najbližjem geodetskem uradu. Pri tem kaže pripomniti, da bodo obrazci s podatki, s katerimi že razpolagajo, prednatisnjeni (torej izpolnjeni), zato je vaša naloga, oziroma naloga popisovalcev, da skupaj z vami pregledajo te podatke, jih po potrebi skupaj popravite in dopolnite z vsemi podatki, ki še manjkajo. Tudi podatke, s katerimi v javnih evidencah že razpolagajo, si lahko ogledate na zgoraj omenjenem spletnem naslovu.
Tudi če se ne odločite za samopopis, je za popis nepremičnin treba kar nekaj podatkov pripraviti, saj tega popisovalci ne bodo mogli brez vas. Predvsem so to neto tlorisna površina in uporabna površina, podatki o letu izgradnje, letu obnove strehe, fasade, oken in instalacij, o materialih nosilne konstrukcije, vrsti ogrevanja in prisotnosti priključkov (kanalizacija, vodovod, elektrika, plin, telefon, tv-kabel). Vse našteto je treba pripraviti za vse svoje bivalne in nebivalne nepremičnine (stanovanje, vikend, skedenj, samostojna garaža in podobno), pri čemer se šteje za nepremičnino vsak objekt, ki meri več kot štiri kvadratne metre. Če v stanovanju opravljate dejavnost, pripravite podatke o površini stanovanja, ki ga uporabljate v ta namen.
Najzahtevnejša in najzamudnejša bo zagotovo priprava podatkov o neto tlorisni površini ter uporabni površini, saj jih morate izmeriti in izračunati. Podatki, ki jih morda imate v kupoprodajni pogodbi, namreč niso natančni in običajno so uporabljeni razni korekcijski faktorji ali pa upoštevana tudi površina pod stenami oziroma zidovi. Zato pripravljavci popisa nepremičnin vsem lastnikom svetujejo, da najprej narišejo skico nepremičnine, izmerijo vse prostore in nato izračunajo površine. Pri tem je neto tlorisna površina seštevek površin vseh prostorov v stavbi ali delu stavbe, katerega lastnik ste, vanjo je vključena površina bivalnih in nebivalnih prostorov (na primer: balkoni, kleti, kurilnice, shrambe, sušilnice, lože, garaže …). Uporabna površina je vsota površin bivalnih prostorov. Pri prostorih v mansardi, kjer so stropi nagnjeni, se za neto tlorisno površino šteje vsa površina, za uporabno pa le tista, kjer je strop višji od 1,6 metra nad tlemi. V brošuri z naslovom Naredimo hišni red, ki so jo že prejela vsa gospodinjstva, so v pomoč za izmere in izračune površin pripravljene posebne tabele.