Med sosedi
Od danes, 10. novembra, do nedelje, 3. decembra, bo v Ljubljani v Križankah, v Pliberku na Koroškem v Kulturnem domu, v Trstu v Kulturnem domu, v Mariboru v Unionski dvorani in v Monoštru v Porabju na Madžarskem kulturna prireditev Preko mej, na kateri bodo nastopili slovenski pevci, plesalci, gledališki igralci in glasbeniki iz zamejstva. Prireditev je še posebej pomembna zato, ker jo prvič skupaj organizira šest organizacij Slovencev iz Avstrije, Italije in Madžarske v sodelovanju z Javnim skladom Republike Slovenije za kulturne dejavnosti. Današnja prireditev v Križankah v Ljubljani bo ob 19.30, prav tako tudi jutrišnja v Pliberku na Koroškem, nedeljska v Kulturnem domu v Trstu pa se bo začela ob 17. uri. V Mariboru bo nastop slovenskih zamejskih kulturnih skupin 2. decembra ob 19. uri v Unionski dvorani, v Monoštru na Madžarskem pa v nedeljo, 3. decembra, ob 16. uri v gledališki dvorani.
Na torkovi konferenci za novinarje v Ljubljani je tajnik Slovenske prosvetne zveze iz Celovca Janko Malle dejal, da je zamisel o skupni kulturni prireditvi posledica zaskrbljenosti zaradi šibkega kulturnega sodelovanja Slovencev v zamejstvo s Slovenijo, kjer je za zamejsko slovensko kulturo premalo zanimanja. Če se bo naša kultura uveljavila tudi v Sloveniji, bomo narodnostno in kulturno lažje preživeli in da v slovenski javnosti ne bomo stalno predstavljani le kot problem narodovega preživetja, ki ga ne znamo prav reševati ali pa ga sploh ne rešujemo, je povedal Janko Malle.
Koroška je prava zakladnica slovenske kulture, od Zilje na skrajnem zahodu Koroške do Podjune na vzhodu. Primer v Sloveniji premalo znane slovenske kulturne dediščine na Koroškem je vas Sveče (Suetschach) v Rožu. Sredi vasi je galerija znanega slovenskega kiparja Franceta Goršeta (1897 – 1986), ki je študiral v Zagrebu in v Trstu in je v Ljubljani ustanovil risarsko šolo, pred koncem druge svetovne vojne pa je pred novo jugoslovansko oblastjo bežal v Trst in leta 1952 v Združene države Amerike, od koder je leta 1971 prišel živet v koroško vasico Sveče. Njegova zapuščina je galerija v središču vasi, v bližini cerkve. Posebna zanimivost so kipi znanih Slovencev, ki jih je umetnik postavil na vrtu galerije. Če se boste vozili po Rožni dolini po desnem bregu Drave, zavijte v Sveče! Ne le Goršetova galerija, tudi cerkev in napisi na nagrobnikih na bližnjem pokopališču potrjujejo, da tod še živi trden in zaveden slovenski rod in da domačina lahko brez strahu ogovorite v slovenščini. V Svečah imata svoj dom tudi avstrijski veleposlanik v Sloveniji dr. Valentin Inzko, ki se je v Svečah tudi rodil, in soproga Bernarda.