Petnajst let slovenske carine

Vloga carinikov je vse bolj zaščitniška, so poudarili na slovesnosti ob prazniku slovenske carine, na kateri so predstavili spremembe v zadnjih petnajstih letih in podelili priznanja.

Ljubljana – Demokratičnost in odprtost države se, na pol v šali in na pol zares, kaže tudi v tem, koliko ljudi se boji carinikov. Minili so časi, ko so bili vsi državljani zaradi ekonomske potrebe potencialni tihotapci in je bil Martin Krpan upravičeno narodni junak. Vloga carinikov je vse bolj zaščitniška, vse bolj postajajo angeli, ki ne pustijo hudiču čez mejo, pa naj bo ta v obliki mamil ali nevarnih snovi. Tako slikovito so na sredini slovesnosti ob 15-letnici slovenske carine opisali spremembe, ki jih je carinska služba doživela v zadnjih petnajstih letih – od 8. oktobra 1991, ko je stopila na mejo s Hrvaško, do danes. Kot je dejal generalni direktor carinske uprave Franc Košir, so bili v času slovenskega osamosvajanja najtežji trenutki aprila 1991. leta, ko so uvozne dajatve prenehali nakazovati v zvezni proračun. Velike težave so bile tudi po osamosvojitvi, ko je približno petsto carinikov odšlo na delo v druge republike in so jih prav toliko morali na novo zaposliti in usposobiti za 34 novih mejnih prehodov s Hrvaško. V carinskem postopku so že 1993. leta uveljavili obrazec, kakršnega so uporabljali v zahodnoevropskih carinskih upravah. Novi carinski zakon, ki je začel veljati 1996. leta, je postavil na glavo dotedanje postopke. Carinska služba je 1999. leta postala pristojna tudi za pobiranje davka na dodano vrednost in trošarine. Z vstopom Slovenije v Evropsko unijo se je organizacijsko in kadrovsko preoblikovala in se kot sodobna carina začela vse bolj usmerjati v izvajanje zaščitnih, varovalnih in varnostnih ukrepov.

Carinska služba je lahko za zgled marsikateri javni službi v državi, je ugotavljal minister za finance dr. Andrej Bajuk in dodal, da mora carina tudi v prihodnje slediti spremembam pri poenostavitvi postopkov, ustvariti pogoje za elektronsko carinjenje in zagotavljati varnost v mednarodni oskrbovalni verigi.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 30. junij 2020 / 11:15

V Sloveniji v ponedeljek potrdili 15 okužb z novim koronavirusom, doslej 1600

Ljubljana – V Sloveniji so v ponedeljek ob 1085 testih potrdili 15 okužb z novim koronavirusom, je vlada sporočila na Twitterju. Pet okužb so potrdili v Ljubljani, po dve okužbi v Mariboru, Slovens...

Objavljeno na isti dan


Radovljica / sobota, 1. marec 2008 / 07:00

Pia Demšar uspešna na odprtem prvenstvu Italije

Radovljica - V italijanski Battipaglii je bilo prvo odprto prvenstvo Italije v taekwondoju. Med 253 tekmovalci iz 30 klubov in štirih držav se je izkazala Pia Demšar

Radovljica / sobota, 1. marec 2008 / 07:00

Slabši pogoji za vadbo

Člani športno-plezalnega odseka pri Planinskem društvu Radovljica so na nedavnem občnem zboru pregledali rezultate lanskega dela in sprejeli program za letos.

Radovljica / sobota, 1. marec 2008 / 07:00

Radovljičanke pišejo zgodovino

Plavalci PK Žito Gorenjka praznujejo letos 75-letnico delovanja. Na bogati športni poti so nanizali veliko uspehov, tokrat pišemo o njihovih nastopih na olimpijskih igrah.

Radovljica / sobota, 1. marec 2008 / 07:00

Letališče ni tujek v tem okolju

Na decembrski skupščini Aerokluba Alpskega letalskega centra Lesce je vodenje prevzel Tone Čerin. Cilj novega vodstva je, da aeroklub ostane največji in postane najboljši v Sloveniji.

Radovljica / sobota, 1. marec 2008 / 07:00

Malo po kitajsko

V knjižnici Osnovne šole Antona Janše v Radovljici smo v sodelovanju s knjižnico Antona Tomaža Linharta ob koncu januarja pripravili Kitajski dan.