Motijo jih načrti brez soglasja
Minister za okolje in prostor Janez Podobnik se je v torek sestal s predstavniki Civilne iniciative Kovor. Prisluhnil je njihovim pomislekom o centru za ravnanje z odpadki.
Ljubljana – »Danes smo dobili zagotovilo ministra, da se bo v enem mesecu oglasil v naši krajevni skupnosti. Skupaj si bomo ogledali deponijo odpadkov Kovor, kjer je predviden center za ravnanje z odpadki. O tem načrtu se bomo še dogovarjali. Še vedno nasprotujemo širjenju deponije. Menimo, da bi jo morali seliti kam drugam, za kar so nakazali možnosti. Če do tega ne bo prišlo, velja izrečena obljuba o državljanski neposlušnosti. Mi smo že prej rekli, da se lahko združi več manjših deponij v večjo. Nismo proti temu, da bi občina koristila sedanjo deponijo, vendar je potrebna določena nadgradnja,« je po srečanju v Ljubljani povedal Miro Lapanja, tajnik društva Civilna iniciativa Kovor.
»Center za ravnanje z odpadki bo odprt šele čez pet let. Z lastnicami deponije Mala Mežakla je dogovorjeno, da se najprej napolni z ostanki odpadkov njihova deponija. Prepričan sem, da bi lahko pozneje našli alternativo, verjetno sežiganje v Avstriji. Za odpadke, kot so azbest, gradbeni materiali in drugo, mora poskrbeti država. Vsekakor za to ni prostora v Kovorju. Ljudje so se na referendumu odločili proti deponiji; te vsaj 15 let ne bo v Kovorju, bo pa center za ravnanje z odpadki. Čakamo le odločitvi občin Radovljica in Bled o skupnem urejanju centra,« je pojasnil Pavel Rupar stališče Občine Tržič.
Minister le pomaga občinam
»Kot minister za okolje in prostor sem se aktivno vključil v reševanje zapleta v prizadevanjih, da Gorenjska dobi sodoben center ali več centrov za ravnanje z odpadki. To je primarna dolžnost občin, mi pa smo le prostor dialoga. Naš interes je, da izkoristimo dobre projekte in na Gorenjsko pripeljemo evropski denar. Kljub občutljivi temi želimo tudi predvolilni čas izkoristiti pozitivno. Današnje srečanje je bilo odprto, mnenja pa so različna. Obljubil sem, da pridem s strokovno ekipo v Kovor. Krajani so upravičeni do kvalitetnih odgovorov na vsa vprašanja. Ne bi pa želel komentirati tehničnih rešitev. Instrument, ki se mu reče državni lokacijski načrt, mora upoštevati vse vidike umestitve potencialne lokacije v prostor. Danes so tudi lovci povedali nekatere pomisleke glede lokacije. Kljub vsemu sem vesel premika, ki se je zgodil na Gorenjskem. Večina občin je izrazila pripravljenost, da podpiše pogodbo o sofinanciranju centra za ravnanje z odpadki. Hkrati bomo strokovno zaprli stare deponije. Moja želja je, da bi to odločitev sprejeli čim prej in s projektom šli v Bruselj po denar. Pri tem le pomagamo; tudi Občini Tržič, da skupaj s krajani Kovorja najde najboljšo rešitev. Nihče ne nasprotuje dogovoru med Občino Tržič, KS Kovor in krajani. Tudi pri tem smo pripravljeni odigrati vlogo posrednika,« je zagotovil Janez Podobnik, minister za okolje in prostor.
Po pogovorih na ministrstvu smo dobili še nekaj zanimivih izjav. Predsednik Civilne iniciative Kovor Anton Pušavec je bil zadovoljen, da je do srečanja prišlo. Žal je ugotovil, da nobena stvar – niti negativen izid referenduma v KS Kovor – ni upoštevana. Zdi se mu izsiljevanje, da na njihovi zemlji želijo postaviti nekaj, čemur oni nasprotujejo. Predsednik KS Kovor Borut Sajovic je izrekel obžalovanje, da pri tako pomembnem projektu občina in ministrstvo ne delujeta usklajeno. Predsednik Lovske družine Dobrča Robert Markič pa je menil, da tokratni pogovor ni dal nobenih konkretnih zaključkov.