Stroji, konji in telice
V Komendi je bil minuli konec tedna kmetijsko podjetniški sejem s ponudbo kmetijske mehanizacije ter z razstavo konj haflingerjev in telic.
Komenda – Lepo vreme ni vedno dobro vreme. Minuli konec tedna so na marsikateri kmetiji hiteli silirat koruzo, zato niso imeli časa za obisk kmetijsko podjetniškega sejma v Komendi, ki ga je pripravil domači konjeniški klub v sodelovanju z občino. Na sejmu so se predstavila skoraj vsa najpomembnejša podjetja, ki se v Sloveniji ukvarjajo z izdelovanjem ali s trgovanjem kmetijske mehanizacije, poleg njih pa še domači in okoliški podjetniki ter ponudniki blaga za široko porabo. »V ponudbi kmetijske mehanizacije ni večjih novosti, predstavljeni stroji so še večji, zmogljivejši in bolj izpopolnjeni,« je ugotavljal glavni organizator sejma Lojze Lah in dodal, da je letos kupčija s kmetijskimi stroji, še zlasti s traktorji, kar dobra, saj se pozna, da so nekateri kmetje prodali zemljo za poslovno cono ali za avtocesto. V Komendi že ne morejo več povečevati sejma, zato skupaj z občino, ki je letos zagotovila dodatnih tristo parkirnih mest, proučujejo možnost, da bi na sedanjem mestu pridobili dodatna zemljišča ali da bi se preselili na drugo lokacijo.
Za uvod v sejem je bil v petek v Komendi dan krompirja, sejemsko dogajanje pa so popestrili še z razstavo telic in konj haflingerjev. Govedorejsko poslovno združenje je predstavilo deset telic črno-bele, sive in lisaste pasme ter še bika pasme limuzin, med njimi so bile tudi telice last rejcev Tomaža Misa iz Zavrha pod Šmarno goro, Severina Kleindiensta z Gorice pri Radovljici in Janka Žontarja od Svetega Duha. Kot je povedal Tomaž Mis, morajo tudi slovenski rejci v razmerah tržne ekonomije »promovirati« kakovost govedi.
Slovensko združenje rejcev konj pasme haflinger je na razstavi predstavilo štirideset tri- in štiriletnih žrebic in kobil z letos rojenimi žrebički, kandidati za plemenjake. Živali je ocenil predsednik svetovnega združenja Johannes Schweisgut, ki je ugotovil, da v Sloveniji prevladuje še stari tip haflingerja, za vojaške potrebe, medtem ko so v drugih konjerejsko razvitih državah že razvili sodobni, nekoliko ožji in višji jahalni tip. Kot je povedal predsednik slovenskega združenja in rejec Stane Bergant iz Kokre, se tudi v Sloveniji, kjer je od 650 do 700 rodovniških haflingerjev, prilagajajo spremembam in zmanjšujejo zaostanek za drugimi. Že tretje leto imajo sposojenega plemenska žrebca s Tirolskega, enega so lani v Avstriji tudi kupili. Na komendski razstavi je od žrebic drugo najboljšo oceno dobila Brenta, last Mojce Razinger z Blejske Dobrave, tretjo pa Drena, last Marjana Burja iz Potoka v Črni.