Kranj
Leto 2006 je bilo za Mestno občino Kranj leto pomembnih odločitev in velikih projektov. Slovesno so odprli novi prizidek k Zdravstvenemu domu Kranj, Osnovna šola Simona Jenka je dobila nadzidek in s tem boljše pogoje za delo. Jeseni je bila podpisana pogodba za novo Osrednjo knjižnico Kranj, ki bo v Globusu, v začetku prihodnjega leta pa bo na Zlatem polju že stala večnamenska dvorana s pokritim drsališčem.
Sodobna ambulanta nujne medicinske pomoči
Med največjimi pridobitvami je zagotovo prizidek k zdravstvenemu domu Kranj, ki so ga slovesno odprli na zadnji januarski dan. Celotna površina prizidka znaša 4.319 kvadratnih metrov in je uspešen primer združitve javnega in zasebnega kapitala. Vrednost projekta je bila nekaj manj kot 1,3 milijarde tolarjev, od tega je bilo za približno 500 milijonov tolarjev prostorov prodanih kupcem s področja zdravstvene dejavnosti; novih je sedem zobozdravstvenih ambulant, ena za zobno protetiko, ambulanta splošne medicine, diagnostična ambulanta, diabetični center in trgovina s slušnimi aparati. V prizidku so dobili nove prostore tudi patronažna služba, porodnišnica in preventiva in kar zares ne gre spregledati: občina s širšo okolico je dobila novo in sodobno opremljeno ambulanto nujne medicinske pomoči, ki skupaj z reševalno postajo obsega 1183 kvadratnih metrov.
Podpisali pogodbo za novo knjižnico
Kranj bo dobil novo knjižnico v prostorih Globusa. Na javnem razpisu za nakup prostorov za Osrednjo knjižnico Kranj je uspel IC Dom s partnerjema Globus Trgovino in Primorjem Ajdovščina. Občina s tem kupuje neopremljene poslovne prostore v Globusu v velikosti 4.673,50 kvadratnega metra, kar pomeni večino prvega in drugega nadstropja ter del pritličja in kletne etaže. Dogovorjena cena je 1,472 milijarde tolarjev, pogodbo pa so septembra sklenili po sistemu »ključ v roke«. Nakup knjižnice se večinoma financira iz proračuna Mestne občine Kranj, ministrstvo za kulturo bo prispevalo okoli 250 milijonov tolarjev. V novih prostorih ne bo samo knjižnična dejavnost, ampak je to tudi bodoči avdio, video in kulturno informacijski center. Občina bo nepremičnino predvidoma prevzela novembra 2007, skrajni rok za primopredajo pa je 8. februar 2008.
Kranj bo spet imel ledeno dvorano
Kranjski hokejisti bodo po nekaj letih brezdomstva spet trenirali v domačem okolju. Mestni svetniki so jeseni potrdili projekt večnamenskega montažnega objekta, ki ga bo investitor, Expo biro iz Maribora, postavil na občinski zemlji ob šolskem centru na Zlatem polju v prvih mesecih prihodnjega leta. Občina pri projektu sodeluje s komunalno opremljenim zemljiščem, za izvajanje različnih športnih programov pa bo občina vsako leto, v obdobju desetih let, zakupila 1680 ur, kar na leto pomeni nekaj več kot 32 milijonov tolarjev proračunskih sredstev. V objektu so predvideni dvorana, fitnes, bife s teraso, garderobe, sanitarije, pisarna in tribuna za okoli tristo obiskovalcev. Objekt bo na razpolago tudi za večje prireditve, saj naj bi samo v parterju sprejel okrog tisoč ljudi.
Tudi sicer je bilo na področju športne infrastrukture narejenega veliko. Z občinskimi sredstvi se je začela fazna obnova tribune na stadionu, športni center je dobil napravo in blazino za skok ob palici in konstrukcijo za shranjevanje blazin. Ob igrišču z umetno travo so montirali dvižne mreže in uredili travnate površine okoli igrišča. V Športnem parku Stražišče se ureja večnamensko igrišče za in-line hokej, mali nogomet, rokomet in košarko. Pomemben vložek predstavlja streha nad baliniščem v Športnem centru Kranj, dogradili so prezračevalni sistem v Športni dvorani Planina, v Športnem centru Kranj pa začeli z gradnjo atletskega metališča za vadbo kopija, diska in kladiva. V Struževem so sanirali asfaltno prevleko na igrišču in za otroško igrišče Gibi gib kupili nova igrala.
Nova stanovanja na Zlatem polju
Občina je namenila gradnji stanovanj okoli tristo milijonov tolarjev, in sicer okoli 70 odstotkov za izgradnjo stanovanjskega bloka Zlato polje, preostali del pa kot vložek v obliki zemljišč, komunalne infrastrukture in projektov v sofinanciranje izgradnje stanovanj na lokaciji Gradbinčeva jama. Vrednost izgradnje bloka na Zlatem polju je bila 240 milijonov tolarjev, koristne površine je 1597 kvadratnih metrov. Aprila so stanovanja dali v najem 20 družinam. V prihodnjem letu bodo začeli graditi od 50 do 60 stanovanj v Struževem.
Nadzidek nad Jenkovo šolo
Januarja je bila slovesna otvoritev nadzidka k matični Osnovni šoli Simona Jenka v Kranju, investicijo v višini 123 milijonov tolarjev so v celoti financirali iz proračuna Mestne občine Kranj. Šola je v nadzidanem nadstropju pridobila tri predmetne učilnice, malo učilnico za nivojski pouk, tri kabinete, garderobo, hodnika in stopnice v skupni izmeri 500 kvadratnih metrov. Kupili so tudi novo opremo v vrednosti 10 milijonov tolarjev. Hkrati z nadzidavo so obnovili še obstoječi del šole. V pritličju so obnovili okna, kupili nova senčila in obnovili fasado na celotnem traktu objekta. Zamenjana je bila kritina nad telovadnico, do konca leta pa bo popolnoma obnovljena kuhinja z jedilnico.
Veliko sredstev za ureditev cest
V zadnjih julijskih dneh so odprli del prenovljene Koroške ceste, ki jo rekonstruirajo po fazah. Letos so obnovili 240 metrov in uredili kompletno komunalno infrastrukturo. Posebnost je pas med cestiščem in pločniki, ki je izdelan iz granitnih kock, s čimer so želeli vsaj delno ohraniti prvotni videz Koroške ceste. Ta del ceste je dobil tudi novo javno razsvetljavo. Vrednost investicije je bila 85 milijonov tolarjev. V letošnjem občinskem proračunu so za področje urejanja cest namenili skoraj 500 milijonov tolarjev. V starem mestnem jedru so obnovili Jenkovo in Tomšičevo, v Goričah so razširili cesto in uredili pločnik za varnejšo šolsko pot tamkajšnjih otrok. Kolesarji in prebivalci pa so se razveselili ureditve ceste med Ušlakarjevo kmetijo v Čadovljah v Krajevni skupnosti Trstenik in Sirčevo domačijo v Hrašah ter ureditve poti od Ilovke do Brda.
Uredili so tudi brežino nad cesto, ki vodi v Brsc v Krajevni skupnosti Besnica, zgradili so cestno omrežje in komunalno infrastrukturo na območju Britof - Voge in zgradili drugo fazo kanalizacije v Britofu. V Krajevni skupnosti Stražišče so zagotovili še več parkirnih mest ter uredili obvozno cesto in avtobusno postajališče ob Stražiški ulici. Več deset novih parkirnih mest so se razveselili tudi na Zlatem polju, v bližini zdravstvenega doma. Na pokopališču v Bitnjah pa so dobili nov in dostojen poslovilni objekt.
Kranjska hiša, stičišče turizma
Kulturni turizem, turizem v naravi, športni turizem, izobraževalni in poslovni ter nakupovalni turizem so glavni stebri kranjskega turizma. Obstaja kopica kakovostnih projektov, ki Kranju že dajejo svoj pečat, pa se tokrat ustavimo le pri enem: Kranjski hiši v starem mestnem jedru. Jeseni je bilo po letu dni znano, da se bo ta projekt sofinanciral iz norveškega finančnega mehanizma. Kranjska hiša bo tako kmalu postala stičišče idej, dejanj, pobud in vzgoje ter spoznavanja turizma in naše lastne preteklosti ...
Občinski svet:
Aleksander Ravnikar, Stanislav Boštjančič, Nada Mihajlović, Janez Černe, dr. Ilija Dimitrievski, Doroteja Osterman, Milan Podgoršek, Evstahij Drmota (SD); mag. Branko Grims, Irena Oman, Bojan Homan, Darko Jarc, Saša Kristan, Gregor Tomše, Jure Kristan (SDS); Jelko Kacin, Alojz Potočnik, Alenka Bratušek, mag. Darko Zupanc, Stane Štraus, Nataša Robežnik (LDS); Rudi Čebulj, Igor Velov, Petra Mohorčič, Vito Rožej, Jakob Klofutar (Mladi za Kranj); Janez Jereb, Matevž Kleč (N.Si); Beno Fekonja, Borut Zatler (SMS); mag. Franc Rozman (SLS); Jože Lombar (Stranka za napredek krajevnih skupnosti); Alojz Jurij Gorjanc (DeSUS).
Občinski nagrajenci:
Častni občan: prof. dr. Boris Paternu
Nagrada Mestne občine Kranj (MOK): Likovno društvo Kranj
Listine o priznanju MOK: Kranjski vrtci, Marjana Jekovec, Francka Marchel
Velika plaketa MOK: Darinka Rakovec, Jože Lombar
Plakete MOK: Prostovoljno gasilsko društvo Žabnica, Franc Rovan, Robert Sušnik
Velika Prešernova plaketa MOK: Tine Oman
Prešernova plaketa MOK: Nejč Slapar