Alenka Dobravec / Foto: Alenka Brun

Za silvestrovo samo enkrat ni delala

Mamo in babico Alenko Dobravec smo zmotili na recepciji Art Hotela Kristal v Bohinju. »Kar v restavracijo pojdite, takoj pridem. Samo še na tole elektronsko pošto odgovorim,« nas je napotila v hotelsko restavracijo Lovec, za katero skrbi njen sin Jan Dobravec.

Bohinj – Gre za družino, v kateri so bili z eno nogo v turizmu in gostinstvu že soprogovi starši, izvemo, ko se nam Alenka Dobravec pridruži v restavraciji, v posebni predsobi ob baru in kaminu. Letos maja je dopolnila šestdeset let. Soproga Ludvika ji je lani nepričakovano vzela bolezen, spoznala pa ga je, ko je bila stara dvajset let. Takrat sta bila oba zaposlena v hotelu Jezero v Bohinju – ona v strežbi, on v kuhinji. Lani poleti bi praznovala štirideset let skupnega življenja in tudi službe. Tudi sama je Bohinjka, starša pokojnega moža pa sta imela na mestu, kjer danes stojita hotel in restavracija, garni penzion.

Na kratko opiše, kako sta prevzela najprej restavracijo, potem penzion, kako so adaptirali, dograjevali. »Vse življenje gradimo. Kjer je sedaj recepcija, je bilo 12 sob. Potem smo adaptirali še drugi del. Vedno se je nekaj delalo,« se zasmeje. Kasneje, ko sta Dobravčeva od njegovih staršev dobila vse »načez«, so spet sledile dozidave in obnavljanja, tako da ima sedaj hotel trideset sob.

V stik s strežbo je Alenka Dobravec prišla že v mladosti. V Češnjici je imela celo lokal. Ko je prišel čas, da bi lokal morala zapreti, je prišla na idejo, da bi morda v njem odprla čokoladnico. To je tudi storila, čeprav pravi, da na začetku ni vedela, v kaj se podaja. Učila se je sproti. Tako se je poleg dela v hotelu in restavraciji posvečala še svoji čokoladni blagovni znamki. Danes jo v Bohinju in širše poznajo po njenih čokoladah z bohinjskimi okusi, saj je s čokolado »poročila« mohant, ocvirke, zaseko, znani bohinjski gin in čaj, pehtran …

Ker pa je pred nami najdaljša noč v letu, nas je zanimalo, kako je bilo pri njih s silvestrovanji. Verjetno so bile zadnje noči v letu delovne.

»Vsako leto smo delali,« pritrdi. »Praktično do takrat, ko je svet zajela pandemija. Vedno smo imeli organizirano silvestrovanje. Bilo je kar svečano. Desethodni meni, živa glasba … Začeli smo ob osmih zvečer, glavno jed smo postregli nekje do polnoči, potem je po polnoči sledila sladica, pa nato še sadje, kisla juha, potice …« Med gosti na silvestrovanjih je bilo največ t. i. vikendašev. Pove, da se v vseh teh letih, kar so organizirali silvestrovanja, stresa, ki ga priprava takšnega dogodka zahteva, navadiš. »Potrebovali smo morda teden dni za vse priprave. Celo za darila smo poskrbeli …« je kar malo nostalgična. »Novoletno vzdušje smo vedno doživljali z gosti. Nazdravljali smo, poklepetali z njimi, ko pa je bila večerja 'pod streho', ko je adrenalin popustil, se je vzdušje sploh sprostilo. Zaplesali smo z njimi, kakšno zapeli. Vedno smo bili do jutra.« Poudari pa, da so vseeno to bili časi, ko je bilo vzdušje popolnoma drugačno.

Se spominja kakšne zanimive anekdote iz tistih časov, nadaljujemo. » Teh je bilo veliko … Neko leto je v penzionu Rožič ravno na silvestrovo pogorela kuhinja. Pa me kliče lastnik, ali bi lahko vzela njihove goste na silvestrovanje ... Mi pa nismo imeli več prostora ... 'Jaz jih bom kar nekaj poslal,' je rekel. Imeli smo restavracijo za 80 gostov, pa že tako smo bili polni, tako da nas je bilo potem tisto leto 107.« Za eno mizo je sedelo 14 ljudi na eni klopi. »Nikoli ne bom pozabila: bili so kot sardine,« se ob spominu na prizor zagleda v daljavo, usta pa se ji razlezejo v nasmeh.

Za konec pa smo bili še radovedni, ali je bila na silvestrovo kdaj prosta. »Le ko se je rodil Jan,« izstreli. »Ker sem bila na porodniškem dopustu. To je bilo še v Jezeru. Če pa dobro pomislim, sploh nikoli niti pomislila nisem, da na silvestrovo ne bi delala,« še pove.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Edicije / petek, 15. maj 2009 / 07:00

Kranjčanka

Kranjčanka, 15. maj 2009, št. 5

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / četrtek, 9. april 2015 / 15:08

Karaoke in korzeti

V kranjskem KluBaru beležijo že sedmo leto glasbenih karaok, v medvoškem Jedru se je predstavil režiser Miha Knific, po modni pisti v Squatu pa so se sprehodile manekenke v zapeljivih gotskih korzetih...

Nasveti / četrtek, 9. april 2015 / 15:07

Piščanec v čebuli s kruhovimi rezinami

Verjetno je kdo ob pogledu na naslov članka rekel: spet ta piščanec! Res je, ampak tudi tokrat v drugačni izvedbi, z drugačno prilogo.

Avtomobilizem / četrtek, 9. april 2015 / 15:06

Bajsi debelajsi ali debeluhar

V svetu ga kličejo fat bike, pri nas pa enostavno bajsi.

Avtomobilizem / četrtek, 9. april 2015 / 15:04

Ena ali druga – skrajnost? Ne, pač pa možnost!

Motociklov je toliko, kolikor je motoristov.

Kronika / četrtek, 9. april 2015 / 15:02

Pričala pred bivšim šefom

Na sojenju predsedniku Stanovanjske zadruge Gorenjske Francu Teranu in nekdanjemu odvetniku Kristjanu Gnilšaku so zaslišali davčno inšpektorico, ki ji je v sodni dvorani prisluhnil tudi nekdanji direk...