Tomaž Simetinger je Mileni Olip izročil zlato priznanje Zveze kulturnih društev Slovenije. / Foto: Jože Košnjek

Sele živijo za kulturo

Na občnem zboru Krščanske kulturne zveze so za predsednika znova izvolili Janka Krištofa, na zboru Zveze slovenskih organizacij pa so sedanjemu predsedniku Manuelu Jugu zaupali nov mandat. Krška oziroma celovška škofija je zaznamovala 50-letnico škofijske sinode iz leta 1972, na kateri so se zavzeli za sožitje Slovencev in Nemcev v Katoliški cerkvi na Koroškem.

Z gesli Srce bije za kulturo, Vse je kultura in Kultura se začne v srcu so v nedeljo, 20. novembra, v dvorani Farnega doma v Selah počastili 120-letnico delovanja Katoliškega prosvetnega društva Planina v dvojezični, v eni od najbolj slovenskih občin na Koroškem Sele(Zell Pfarre). Zato je srce tudi del simbola Planine. Društvo, ki si je nadelo to ime leta 1911, je bilo kot tamburaško društvo ustanovljeno leta 1902. Njegova dejavnost, na leto organizirajo nad 30 prireditev, je bogata in vsestranska s ciljem s kulturo povezati ljudi in njihovo dejavnost ter ohraniti slovenski jezik. V okviru društva delujejo pevski zbori, gledališka šola, zadnja leta znova tudi folklorna skupina z imenom Kiklca, izobraževalna dejavnost s knjižnico – Sele jo imajo, Celovec pa ne – in tečaji za učenje slovenščine. Na prireditve, med njimi je tudi izjemno dobro obiskani Selski pust, vabijo znane glasbenike iz Koroške in Slovenije, v okviru abonmaja pa prihajajo na selski oder tudi gledališča iz Slovenije.

Na nedeljski slovesnosti so v polni dvorani Farnega doma predstavili pestro dejavnost društva. Pridružila se jim je tudi pevka in glasbenica Severa Gjurin, ki pogosto nastopa v Selah. Predsednica Planine Milena Olip se je v slavnostnem nagovoru posebej zahvalila svoji predhodnici Pavli Čertov, ki je bila predsednica kar 26 let. Predsednik Zveze kulturnih društev Slovenije Tomaž Simetinger je izročil Planini najvišje priznanje zveze, društvu pa je priznanje za delo in nagrado izročil selski župan Heribert Kulmesch. Med gosti prireditve je bil tudi novomeški škof dr. Andrej Saje, ki je pred škofovskim imenovanjem več let deloval kot duhovni pomočnik v Župniji Sele.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / nedelja, 19. maj 2019 / 11:17

Divja strast

Že od nekdaj velja, da je flamenco ples španske pokrajine Andaluzije. Da bi se v njem zmojstrila Katalonka, bi bila nekoč skoraj pregrešna misel. A če se v Barceloni povzpnete na Montjuic, v enem o...

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 22. januar 2014 / 10:28

Vedno voljan pomagati

Brniški komandir Jure Lešnjak je že šestdesetkrat daroval kri in je s tem najverjetneje prvi med gorenjskimi policisti. Daruje neznancem, a vedno z dobrim občutkom. Pravi, da se policijsko delo in krv...

Šport / sreda, 22. januar 2014 / 10:26

Plavanje ni dolgočasno

To so tako mladi plavalci kot številni gledalci na tribunah kranjskega olimpijskega bazena ugotavljali minulo soboto, ko so pri Plavalnem klubu Triglav organizirali mednarodno tekmovanje Dr. Fig.

Kranj / sreda, 22. januar 2014 / 10:25

Mesto spet polno avtomobilov

Obiskovalci starega Kranja zadnje mesece lahko opazijo, da je v mestu vse več avtomobilov, mnoge ulice pa so postale parkirišča.

Slovenija / sreda, 22. januar 2014 / 10:24

Upokojenki na izmenjavi

Stanovalka jeseniškega doma upokojencev Mihaela in stanovalka doma iz Radencev Brigita sta tri dni preživeli na izmenjavi v sklopu projekta LinkedAge.

Kranjska Gora / sreda, 22. januar 2014 / 10:22

Pisatelj, pesnik in domačin

V pisateljevi rojstni Kranjski Gori so se z nizom kulturnih prireditev spomnili 130. obletnice rojstva »očeta« legendarnega Kekca Josipa Vandota.