V Smledniku »flancali« tri dni
Izmenjava domačih sadik in semen je tudi letos uspela. Med obiskovalci veliko mlajših, tudi moških.
»Najpomembneje je, da poskušamo ohraniti tista znanja o pridelavi svoje hrane, ki jih še imamo, in jih seveda nadgrajevati z vsakoletnimi izkušnjami glede vremena, semen, prsti ...«
Smlednik – Flancanje v Smledmiku je potekalo v obliki akcije Podari flanco! Domače sadike in semena so si obiskovalci na stojnicah pred kulturnim domom v Smledniku lahko izmenjavali kar tri dni – med 12. in 14. majem.
Izbor je bil raznolik. Zelo bogata je bila ponudba paradižnikov. Vseh skupaj jih je bilo več kot dvajset vrst, od klasike volovsko srce do črnih in celo rumeno-modrih. »Na stojnicah je ves čas živahno. Sadike menjajo lastnike. Na izbiro so zelenjava, zelišča, rože, najde se tudi kakšna okrasna grmovnica. Ljudje prihajajo iz celotne medvoške občine in tudi od drugje. Še posebej nas veseli, da so med njimi tudi mlajši. Želimo obujati tradicijo,« je povedala Urška Sešek, predsednica Društva za ustno zgodovino, v okviru katerega je že 19. leto potekal ta dogodek. V času našega obiska je – zanimivo – prihajalo največ moških, tudi mlajših. V društvu so veseli, da se ljudje zavedajo pomena doma pridelane hrane. Na dogodku, kot je Flancanje, dobijo tudi veliko nasvetov, prenaša se znanje. »Najpomembneje je, da poskušamo ohraniti tista znanja o pridelavi svoje hrane, ki jih še imamo, in jih seveda nadgrajevati z vsakoletnimi izkušnjami glede vremena, semen, prsti, vzgoje posameznih vrst zelenjave, žit, sadja ... In vse to medsebojno izmenjevati. Samo v skupnosti, če bomo držali skupaj, tako kot so to delale generacije naših prednikov, bomo obstali,« razmišlja Fani Sešek, prav tako članica društva.
Obiskovalci so si poleg izmenjave sadik lahko ogledali Vaški vrt na Trgu sv. Urha, za katerega članice društva in domačini zelo lepo skrbijo. Na voljo so bile brošure o kulturni dediščini in še čem. Dolgčas ni bilo niti otrokom, ki so reševali kviz, ki jih je popeljal po Vaškem vrtu in zgodovinskem jedru Smlednika. Za pravilno rešitev jih je čakala nagrada. Izbrali so lahko sadiko in se posladkali. Na Flancanju se je tudi prepevalo, za kar so poskrbeli pevci Mešanega pevskega zbora Smleški žarek. Urška Sešek in Franci Jenko iz Turističnega društva Hraše pa sta se ob zaključku oblekla v gorenjsko praznično nošo kmečkih mož in žena iz 19. stoletja. Gre za rekonstrukcijo originalnih oblačil, ki jo je dala izdelati KS Smlednik s sredstvi Evropskega sklada za razvoj podeželja.
Naj sadike sedaj rastejo in semena bogato obrodijo!