Ecki na Goriškem in Kranjskem

Na Gorenjskem v deželi Kranjski (345)

Eck (Eckh, Egk, Egkh) von Ungrispach (Ungersbach, Ungrichspach) je bila plemiška rodbina, ki je odigrala pomembno vlogo na Goriškem in bila tudi v tesnih stikih s sorodniki na Kranjskem. To se je še posebej izkazalo s povezavo s Primožem Trubarjem. Ko se je Trubar leta 1562 vračal z Nemškega v Ljubljano čez Podkoren in Bled, je prenočil v Kranju pri baronu Ivanu Jožefu Ecku. Ta ga je zaupno opozoril, da sta dospela v Ljubljano dva cesarska ukaza, naj ga primejo takoj, ko se tam prikaže …

Gospod na Vogrskem, glavar v Trstu in Devinu Simon Ungrispach, je umrl 7. marca 1511 brez moških potomcev. Njegovo gospostvo na Vogrskem je prešlo po hčerki Margareti na njenega moža Henrika Ecka, ki si je tedaj privzel naslov Egkh von Ungrichspach. Rodbina se je najprej uveljavila na Kranjskem, kjer je med drugim posedovala grad Brdo (Egg) in dvorec v Kranju.

S Kranjskega so Ecki prišli na Goriško v 15. stoletju. Tu so že pred letom 1500 imeli gospostva in posesti v Medei, Coroni in Moraru. Od leta 1511 so gospodovali v Kanalu in si pridobili posest v Ročinju in na Tolminskem. Na Goriškem se je uveljavil Jurij Eck, nekdanji vicedom na Kranjskem in poveljnik med prvo vojno z Benetkami (1508–1509).

Po smrti zadnjega goriškega grofa Leonarda (12. april 1500) je Goriška pripadla Habsburžanom. To je sprožilo prvo beneško vojno. Goriški deželni stanovi so se hoteli pokloniti cesarju Maksimilijanu in mu izreči prisego zvestobe in vdanosti. Ker pa cesar ni mogel leta 1511 priti osebno v Gorico, je imenoval posebno komisijo, ki naj bi ga pri poklonitvi zastopala. Njen član je bil tudi Jurij Eck, ki je leta 1512 postal glavar na Goriškem.

Prvi, ki se je ponašal s častjo goriškega patricija, je bil Bonaventura, glavar v Tolminu (1530–1541). Da bi lažje opravil razna poslanstva, si je imenoval za podglavarja in namestnika (rodnega brata?) Jurija Ecka.

Pomembno vlogo na Goriškem je odigral Hanibal Eck. Kot odposlanec goriških deželnih stanov je leta 1571 prisostvoval poroki nadvojvoda Karla in bil 1578 na kongresu avstrijskih dežel v Brucku, kjer so razpravljali o obrambi proti Turkom. Goriška je tedaj obljubila poslati petsto lokostrelcev na hrvaško mejo in stotnijo vojakov pod vodstvom Sigismunda Ecka na Kranjsko. Hanibal je bil dejanski voditelj luteranske skupnosti na Goriškem, vendar pa je z njim in tudi z luteranstvom izginila tudi rodbina Eck.

Zanimivi Gorenjci in dogodki tedna iz dežele Kranjske:

V Krnici pri Bledu se je 7. 3. 1837 rodil politik in gospodarstvenik, prvi slovenski deželni glavar Kranjske Josip Poklukar. Leta 1875 je opustil juridično službo, prevzel nadzorstvo, pozneje pa vodstvo Blasnikove tiskarne. Ko se je poročil z Blasnikovo hčerko Aleksandrino, je postal solastnik tiskarne.

Osemnajstletni cesar Franc Jožef je 7. 3. 1849 izdal tako imenovano oktroirano ustavo. Med drugim je ta ustava omenjala tudi Ilirsko kraljestvo, kar je nekaterim Slovencem narekovalo upanje, da bo vlada združila njihovo ozemlje v posebno »ilirsko« enoto …

Na Ovsišah pri Podnartu se je 9. 3. 1752 rodil Gašpar Primic, prvi znani predstavnik rodbine Primic. Trgovska rodbina Primic je delovala v 18. in prvi tretjini 19. stoletja v Tržiču in Ljubljani. Gre za prednike Primičeve Julije.

Na Dovjem se je 9. 3. 1914 rodila agronomka Tilka Krivic. Ukvarjala se je z žlahtnjenjem novih rastlinskih sort in hibridov. S Kmetijskim inštitutom Slovenije je sodelovala pri uvajanju novih krompirjevih sort. Umrla je 25. 2. 2003 v Mengšu.

Pred 13. 3. 1582 je umrl na Bavarskem teolog, humanist, profesor in duhovnik Lovrenc Čadež. Rodil se je v Škofji Loki v 16. stoletju. Leta 1564 je postal rektor univerze na Dunaju.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / ponedeljek, 14. maj 2018 / 09:58

Slovenska ekipa tretja na naravoslovni olimpijadi

Kranj – Slovenija je bila letos gostiteljica 16. evropske naravoslovne olimpijade, ki je pod okriljem Zveze za tehnično kulturo Slovenije potekala od 28. aprila do 4. maja v Ljubljani. Na olimpijad...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 9. junij 2022 / 18:33

Živeti kar se le da aktivno in neodvisno

V zavodu Žan več kot sto zaposlenih zagotavlja osebno asistenco petdesetim uporabnikom, večinoma z območja Zgornje Gorenjske. Med njimi je tudi Lana Markelj, mlada športnica iz Tržiča, ki se je po lan...

Rekreacija / četrtek, 9. junij 2022 / 18:30

Štefanov Krog resnice

Ko je Štefan Ošlaj spoznal svoje bodoče sosede v Zgornji Besnici, mu je bilo kmalu jasno, da bo kolesarstvo njegov novi hobi. En sosed je namreč Tadej Valjavec, takrat najboljši slovenski kolesar,...

Zanimivosti / četrtek, 9. junij 2022 / 18:07

Mladi arheologi iščejo staro vas

Mladi arheologi so raziskovali območje na Slovenskem Javorniku, kjer je nekoč stala Mulejeva hiša, ki je nosila prvotno hišno številko Javornik 7.

Kranj / četrtek, 9. junij 2022 / 18:04

V ospredju strategije tudi mladi

V Kranju imajo po novem tudi strategijo razvoja socialnega varstva do leta 2028, ki v ospredje postavlja tudi mlade in njihove družine, osebe z različnimi zasvojenostmi in težavami v duševnem zdravju ...

Radovljica / četrtek, 9. junij 2022 / 18:03

V Kropi Knjižnica pod krošnjami

Kropa – V petek so pred Mežnarijo pri Kapelci nad Kropo spet odprli Knjižnico pod krošnjami, kjer bo vse poletje mogoče prebrati knjige ter listati po časopisih in revijah ... Knjižnica bo ta...