Podjetja skrbno izvajajo ukrepe za preprečevanje epidemije, ob rasti števila odsotnosti pa so gospodarstveniki vladi predlagali tudi nekatere ukrepe. Fotografija je simbolična. / Foto: Gorazd Kavčič

Zaradi covida težave tudi v podjetjih

Zaradi bolniških odsotnosti in odrejenih karanten je tudi v gorenjskih podjetjih odsotnih od pet do deset odstotkov zaposlenih. Gospodarska združenja zato pozivajo k ukrepom, predvsem skrajšanju trajanja karantene.

Med ukrepi, ki jih predlagajo gospodarstveniki, je skrajšanje trajanja karantene in pobuda za povečan obseg začasnega in občasnega dela upokojencev.

Kranj – Omikron, blažja, a precej bolj kužna oblika koronavirusa, jezdi peti in doslej najvišji val okužb v vsej epidemiji, zato se tudi gospodarstvo zaradi bolniških odsotnosti in karanten spopada s precejšnjim izzivom, kako zagotoviti nemotene delovne procese tudi v teh razmerah.

Z zaostrenimi razmerami se spoprijemajo tudi gorenjska podjetja. V kranjskem Goodyearju Slovenija je bilo denimo v četrtek z dela odsotnih okoli enajst odstotkov zaposlenih in že ne dosegajo začrtanih ciljev. »Zaradi velikega števila manjkajočih sodelavcev se vsakodnevno spopadamo z izzivi, kako organizirati štiriizmenski proizvodni proces, za zdaj nam še uspeva, je pa dejstvo, da trenutno ne dosegamo proizvodnih načrtov,« so nam pojasnili. Računajo sicer, da bo epidemija kmalu dosegla vrh in se bodo številke v prihodnje začele umirjati ter bodo lahko v prihod­njih mesecih nadoknadili zamujeno. Zaposlene sicer spodbujajo k dobro znanim in uveljavljenim zaščitnim ukrepom. Uvedli so jih takoj ob začetku epidemije in jih ves čas prilagajali glede na vladne ukrepe. Izvajajo tudi samotestiranja, zaposlene, ki jim narava dela to omogoča, spodbujajo, da delajo od doma, sestanke pa so prestavili v virtualno okolje.

Podobno odgovarjajo tudi v begunjskem Elanu, kjer prav tako beležijo povečano število bolniških odsotnosti. Temu sproti prilagajajo tudi delovne procese v podjetju, zaposleni pa, če je možno, kljub karanteni ali izolaciji delajo od doma.

»Že uveljavljenih ukrepov zaradi povečanega števila okužb nismo spreminjali, saj jih zelo dosledno in v polni meri izvajamo že od začetka epidemije,« pojasnjujejo. Z izvajanjem ukrepov jim je v zadnjem času uspelo zamejiti tudi interni izbruh okužb. V začetku tedna, ko smo jih poprosili za odgovore na vprašanja, so sicer med zaposlenimi beležili okoli deset odstotkov okužb oz. odrejenih karanten.

Precej več okužb kot v začetku leta beležijo tudi v Skupini SIJ, koliko natančno, pa nam v odgovoru niso pojasnili. »Trenutno te okužbe še ne vplivajo na normalen potek proizvodnje in poslovanja. Že ves čas epidemije skrbno izvajamo in prilagajamo ukrepe za zajezitev širjenja okužb,« pojasnjujejo. Poleg obveznih ukrepov izvajajo še nekatere dodatne, s katerimi preprečujejo stike med delavci različnih timov, izvajajo tudi izmenično delo od doma in spodbujajo k samotestiranju tudi zaposlene, ki so cepljeni ali so covid-19 preboleli. Dodajajo še: »Skozi celotno obdobje epidemije smo učinkovito obvladovali širjenje okužb in preprečevali grozdne okužbe, kar je zelo pomembno za nemoten proces dela, in delamo vse v smeri, da nam to uspe tudi v tem epidemičnem valu.«

V Novartisu, ki ima enega pomembnejših obratov tudi v Mengšu, je bilo sredi tega tedna odsotnih 330 oseb, kar ob skoraj šest tisoč zaposlenih predstavlja nekaj več kot petodstotni delež. Kot pravijo v podjetju, odsotnost že vpliva na proizvodnjo zdravil. Zato so ponovno uvedli obvezno delo od doma za vse, ki jim narava dela to omogoča. Prav tako pa spodbujajo k samotestiranju tudi tiste, ki sicer izpolnjujejo pogoj PC (preboleli, cepljeni).

Tudi v škofjeloškem LTH Castingsu v zadnjem tednu beležijo skokovito rast odsotnosti zaposlenih. Trenutno je odsotnih okrog deset odstotkov zaposlenih v njihovih slovenskih obratih. Kot pravijo, se število dnevno spreminja oziroma viša, tako da na nekaterih delovnih mestih že zaznavajo resne težave pri zagotavljanju nemotenega delovnega procesa. »Trudimo se, da ne bi bile ogrožene tudi nemotene dobave kupcem, saj so naročila na zelo visokem nivoju. Trenutno situacijo rešujemo s prerazporeditvami in nadurnim delom, v pripravi pa so še drugi ukrepi. Med drugim smo se v okviru GZS pridružili tudi pobudi o izjemah glede karanten v gospodarstvu,« so sporočili iz podjetja.

Gospodarska združenja pozivajo k ukrepanju

V Gospodarski zbornici Slovenija pa tudi na Obrtno-gospodarski zbornici namreč pozivajo, naj se pod enakimi pogoji, kot to velja za zaposlene v zdravstvu in vzgojno-izobraževalnih ustanovah, med izjeme od karantene na domu uvrsti tudi zaposlene v gospodarstvu.

Skrb vzbujajoče so tudi razmere v trgovinah, na kar so že konec prejšnjega tedna opozorili v Trgovinski zbornici Slovenije (TZS). Kot pravijo, so trgovci ponekod že prisiljeni v skrajševanje delovnih časov prodajaln, saj nimajo na razpolago dovolj delavcev. Od 14. do 19. januarja se je delež zaposlenih, ki so okuženi ali v karanteni, s petih povečal na osem odstotkov. Po informacijah članov zbornice izguba prihodka v živilskih trgovinah znaša najmanj deset odstotkov, v neživilskih pa najmanj trideset odstotkov. Bojijo pa se, da se bo še povečala. Podobno kot nekatera druga gospodarska združenja so vladi predlagali ukrepe, in sicer skrajšanje karantene s sedmih na pet dni in razrahljanje zakonskih omejitev, ki veljajo za začasno in občasno delo upokojencev. S 1. marcem pa se bo obdobje nadomestila za bolniško odsotnost, ki se izplačuje v breme delodajalca, skrajšalo s trideset na dvajset delovnih dni, kar je bil tudi eden od predlogov gospodarstvenikov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / petek, 27. april 2018 / 14:39

Tedenski horoskop

Oven (21. 3.–21. 4.)

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / petek, 6. julij 2018 / 06:00

Triglavski dom v novih barvah

Dol pri Ljubljani – Dvajset zaposlenih družbe JUB bo v okviru akcije Z JUBINI na vrh Slovenije ta konec tedna prenovila okrog osemsto kvadratnih metrov lesenih in drugih zidnih površin Triglavskega...

Gorenjska / petek, 6. julij 2018 / 06:00

Drevi nastop orkestra Amadeo

Škofja Loka – Drevi ob 19.30 bo v Sokolskem domu v Škofji Loki še zadnji koncert v okviru desetega mednarodnega cikla koncertov. Nastopil bo orkester Amadeo z dirigentom Tilnom Drakslerjem, tokrat...

Zanimivosti / petek, 6. julij 2018 / 18:43

Urhov semenj v Begunjah

V nedeljo, nekaj dni pred praznikom župnijskega zavetnika sv. Urha, so v Begunjah pripravili Urhov semenj; letošnji je bil že tretji zapored.

Zanimivosti / petek, 6. julij 2018 / 18:41

Festival odpira legendarni Pero Lovšin

Tudi letos bo odmevalo iz struge Suhe pod hotelom Jezero, kjer se bo odvijal tradicionalni že 14. Festival kanal.

Kronika / petek, 6. julij 2018 / 18:36

Zagorelo zaradi prekomernega kurjenja

Srednja vas v Bohinju – V torek pozno zvečer je zagorelo v lesenem počitniškem objektu pod planino Konjščica, v katerem je bilo tedaj 31 oseb, večinoma otrok in mladostnikov, ki so bili na počitnic...