Josip Macun: domovina, narodnost, domoljubje …

Na Gorenjskem v deželi Kranjski (335)

Literarni zgodovinar in publicist Josip Macun se je 2. januarja 1861 v Novicah spraševal, kaj je domovina. »Vsak Slovenec, ki se je za daljši čas ali za stalno izselil v tujino, se je srečal z domotožjem kot posledico odrezanosti od domačih, rodnega kraja, dežele, naroda in tudi Avstrije.« Navedel je tri razloge, ki so nekomu določali domovino in pripadnost narodu: obleko ali nošo, šege in navade ter »narodni jezik«.

Na vprašanje si je odgovoril: »Domovina je množica stanovalcev, ki jih vežejo splošne koristi – je medsebojna zveza ljudi, meščanov, zakonskih zvez, rodbine, prijateljev, ukazujočih in podložnih. Je občestvo družbe, vlade, zakonov, dolžnosti in sredstev za pospeševanje obče in edine sreče in blagostanja. To je domovina.«

Na vprašanje, kaj je domoljubje, si avtor odgovarja, da je to iskreno prizadevanje posameznikov za napredek domovine, za njeno srečo in varnost. Priznava pa obstoj več domovin. In v kateri najde posameznik svojo srečo in varnost? V tisti, kjer kot prebivalec izpolnjuje svoje dolžnosti, med katerimi so najvažnejše zmernost do samega sebe, »pravica do svojih ljudi« in pobožnost do Boga.

V pismih slovenskih misijonarjev kot prvih izseljencev zasledimo številne izraze domotožja. Najpogostejša je bila žalost zaradi odrezanosti od družine, sorodnikov, prijateljev in podobno. Iskanje stika z njimi prek pisem jih je vsaj deloma potolažilo ali pa odpiralo nove čustvene rane.

Pisni stik je bil zlasti pomemben za tiste Slovence, ki so živeli odrezani od drugih rojakov, na primer za misijonarje. Omenimo Lovrenca Lavtižarja, ki je po štiriletnem misijonarjenju v Združenih državah Amerike 3. decembra 1858 zmrznil ob Rdečem jezeru v Minnesoti. Bil je globoko pobožen mož in navdušenec za svoje misijonarsko poslanstvo, vendar v pismih ni mogel zatajiti svoje ljubezni do domovine, Kranjcev in Slovencev ter do rodnega kraja, kot tudi ne skrite želje, da bi se vrnil.

Misijonar Janez Čebulj je v pismu iz Bayfielda v Minnesoti zapisal: »Dalje ko grem po svetu, bolj ko grem v leta, bolj cenim in ljubim svojo narodovnost in svoj narod slovenski.« Tako so ugotavljali pred 161 leti …

Zanimivi Gorenjci tedna iz dežele Kranjske:

V Stiški vasi pri Cerkljah na Gorenjskem se je 28. 12. 1839 rodil časnikar Ivan Železnikar.

V Radovljici se je lekarnarju Aleksandru Robleku 27. 12. 1871 rodil sin Hugo, narodni delavec. Po 1. svetovni vojni se je udeležil bojev za slovensko severno mejo. Bil je tudi med utemeljitelji slovenskega planinstva na Gorenjskem.

Na Olševku se je 29. 12. 1898 rodil letalec Stane Rape. Leta 1918 je bil med ustanovitelji 1. slovenske letalske vojaške enote ljubljanske stotnije, ki je

sodelovala v bojih za slovensko severno mejo. Bil je športni pilot akrobat in učitelj letenja.

V Škofji Loki se je 30. 12. 1902 rodil pravnik Alojzij Finžgar. Bil je utemeljil pravnega sistema na podlagi socialističnih družbenoekonomskih odnosov.

V Mengšu se je 30. 12. 1912 rodil skladatelj Peter Lipar, dolgoletni ravnatelj glasbene šole v Kranju.

V Kranju se je 1. 1. 1792 rodil poštar Jožef (Josip) Škarja, ki je z leti postal eden najbogatejših in najpriljubljenejših Kranjčanov.

V Železnikih se je 1. 1. 1876 rodil socialdemokratski politik in publicist Anton Dermota. Bil je eden vodilnih slovenskih masarikovcev.

V Srednji vasi pri Šenčurju se je 2. 1. 1832 rodil jezuit, zbiralec folklornega gradiva, pridigar in literarni zgodovinar Janez (Ivan) Valjavec.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / ponedeljek, 18. maj 2009 / 07:00

S ceste v drevo

Moše – V torek okoli 17. ure se je na lokalni cesti pri Mošah smrtno ponesrečil 19-letni voznik osebnega vozila iz okolice Šenčurja. Z Renaultom Cliom je vozil po lokalni cesti i...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / petek, 20. september 2013 / 10:00

Naj živi življenje

Razstava, ki ni za jugonostalgike, ampak za izpopolnjevanje zgodovinskih učbenikov za osnovnošolce in srednješolce.

Zanimivosti / petek, 20. september 2013 / 10:00

Vaš razgled

»Blaž Urbanc, podbreški lokalni prevoz. Odhodi in prihodi po želji, ne po razporedu.« Tole je rečeno bolj za šalo, saj upokojenec Blaž Urbanc s kobilo Kati in doma predelanim vozom ne služ...

Nasveti / petek, 20. september 2013 / 14:00

Pravljični Dolomiti, 6. del

Cima Pisciadu (2985 m) - Po eni najbolj znanih in obleganih dolomitskih ferat. Vzpon, ki mi bo ostal v spominu po neznosni gneči in čakanju ... in hvala bogu, z možnostjo predčasnega izstopa in uživan...

Gorenja vas-Poljane / sobota, 21. september 2013 / 00:00

Nasmejte se resnici – karikaturi

Poljane, Visoko - Lanski uspeh prvega Slovenskega festivala karikatur je bila spodbuda za letošnjo nadaljevanje. Tudi cilj festivala je jasen: povezovanje karikaturistov, poznavanje in pri...

Kranj / petek, 20. september 2013 / 09:00

Uprizorili Življenje v času mamuta

Kokrica - Turistično društvo (TD) Kokrica ohranja dediščino na območju Čukovega bajerja - Čukove jame na Kokrici, kjer so leta 1953 našli ostanke mamuta. Pred nedavnim so uprizorili enajst...