Gorazd Dominko Srakar / Foto: osebni arhiv

Fantje, čas je za akcijo

November, zdaj že bolje znan kot movember, je mesec, namenjen moškemu zdravju. Letošnja tema je rak mod, ki je pogostejši med mlajšimi moškimi. Društvo OnkoMan je pripravilo vseslovensko kampanjo. Njeno ključno sporočilo je, naj pregledovanje mod postane rutina vsakega moškega, saj ne vzame več kot trideset sekund, lahko pa reši življenje.

»Seveda se človek znajde skorajda na robu prepada, propada, če hočete. Takšna diagnoza ni ravno spodbudna, pomeni namreč, da si nekaj v življenju počel narobe, da si kljub navidezni sreči nekam globoko v podzavest potiskal stvari, s katerimi se nisi zmogel ali želel spopasti. Skorajda prepričan sem, da je rak bolezen duše, ljubezensko pismo telesa, ki te opozarja, da je nekaj treba spremeniti.«

November kot mesec, namenjen zdravju moških, opozarja tudi na raka prostate, saj zaradi njega vsako leto v Sloveniji umre približno štiristo moških. Hkrati se možnosti preživetja bolnikov izboljšujejo, na kar bistveno vpliva zgodnje diagnosticiranje. Rak prostate je pogost zlasti pri starejših moških, med dejavnike tveganja spada tudi družinska obremenjenost. V okviru projekta Ženske – steber (tudi) moškega zdravja potekajo delavnice za člane Zveze kmetic Slovenije, kjer urolog in onkolog poudarjata, da urološke težave niso tabu tema in da je potrebno ob določenih težavah in spremembah čim prej obiskati zdravnika, psihiatrinja pa ženskam pomaga pri motivaciji moških k večji skrbi za njihovo zdravje.

Rak mod najpogosteje prizadene moške mlajše in srednje generacije (od 18. do 50. leta starosti). »Skrb vzbujajoče pa je predvsem to, da večina moških obišče zdravnika v precej poznem stadiju razvoja bolezni. Za zgodnje odkrivanje in s tem večjo ozdravljivost lahko moški ogromno naredijo sami – s preprosto, a dobro navado: samopregledovanjem,« svetujejo v slovenskem onkološkem društvu za moške OnkoMan, ki je novembra pripravilo vseslovensko kampanjo, katere glavni cilji so premagati zadržanost o tej temi, odpreti širši diskurz o razširjenosti raka mod ter spodbuditi čim večje število moških, da samopregledovanje mod postane njihova mesečna rutina.

»Letos smo se za ozaveščanje o raku mod odločili, ker je ta najbolj prisoten pri moških do 50. leta starosti; vseh odkritih rakavih obolenjih v tej starostni skupini namreč po zadnjem registru predstavlja več kot 87-odsotni delež. Skrbi pa nas predvsem dejstvo, da je več kot 25 odstotkov odkritih bolezni že v razširjenem ali razsejanem stadiju. To statistiko želimo s to akcijo ozaveščanja spustiti globoko proti 10 odstotkom. Trideset sekund nam za samopregled, ko gre za življenje, res ne sme biti preveliko. Zato dajmo znake bolezni na plan, spoznajmo se z njimi in začnimo se redno samopregledovati. Fantje, čas je za akcijo!« je pozval predsednik društva OnkoMan Matej Pečovnik. 

Strokovnjaki priporočajo samopregledovanje enkrat mesečno, in sicer je najbolje, da si moški za to enostavno opravilo določi vedno isti dan v mesecu. Z rednim pregledovanjem bo dobro spoznal svoja moda in njihove posebnosti, zato bo lažje odkril kakršnekoli nepravilnosti ali spremembe.

Odlašal s pregledom

»V resnici nisem bil presenečen, ko so mi pri dobrih tridesetih diagnosticirali tumor kliničnih celic ali germinalnocelični tumor; živel sem divje, vse prej kot telesu prijazno življenje, pa tudi sicer je nekaj mojih sorodnikov že izgubilo bitko z rakom. Sprva je bilo zatipati majhno, okroglo in nebolečo zatrdlino, ki je iz tedna v teden vse pogosteje opozarjala nase, tik pred operacijo pa je začela tudi boleti, bolečina pa kar ni in ni hotela izginiti. Ker sem s pregledom odlašal, pod nož sem 'padel' relativno pozno, je bilo potrebno še onkološko zdravljenje s citostatiki, trajalo je približno pol leta, potem pa je sledilo še okrevanje, po kemoterapiji človek ne pride tako zlahka k sebi. Če to ne bi bilo uspešno, bi bil potreben še poseg odstranitve trebušnih bezgavk oziroma zasevkov s posegom, ki se imenuje retroperitonealna limfadenektomija,« je osebno izkušnjo z rakom mod opisal Gorazd Dominko Srakar iz Cerkelj. »Seveda se človek znajde skorajda na robu prepada, propada, če hočete. Takšna diagnoza ni ravno spodbudna, pomeni namreč, da si nekaj v življenju počel narobe, da si kljub navidezni sreči nekam globoko v podzavest potiskal stvari, s katerimi se nisi zmogel ali želel spopasti. Skorajda prepričan sem, da je rak bolezen duše, ljubezensko pismo telesa, ki te opozarja, da je nekaj treba spremeniti. In kemoterapija je v primerjavi z razčiščevanjem, kam in kako naprej, v resnici mala malica. Seveda te izmuči, iz tebe naredi polčloveka, a pomembno je, da imaš med okrevanjem pomoč, predvsem strokovno,« je Gorazd Dominko Srakar strnil svoj razmislek, o tem, kako se počuti danes, pa dejal: »Vseskozi opozarjam, da je rak huda bolezen, a ne najhujše, kar se človeku lahko pripeti. Samo poglejte, kako nesvobodni, razcepljeni in izgubljeni smo zadnji dve leti.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Železniki / torek, 17. maj 2016 / 07:00

Kako otroku postavljati zdrave meje

Železniki – Lokalna akcijska skupina za preprečevanje zasvojenosti Občine Železniki vabi na brezplačno predavanje za starše z naslovom Kako otroku postavljati zdrave meje, ki bo danes, v torek, ob...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / torek, 22. september 2009 / 07:00

Tinka Teržan ne bo več občinska svetnica

Škofja Loka - Na zadnji seji občinskega sveta je Tinka Teržan, svetnica iz stranke Zares, oznanila, da od 1. oktobra naprej ne bo več članica občinskega sveta. Vlada jo je...

Kronika / torek, 22. september 2009 / 07:00

Preprečili katastrofo na Laborah

Prisebnosti zaposlenih in hitri intervenciji gasilcev se v Savatechu lahko zahvalijo, da se petkov požar v njihovi mešalnici elastomernih zmesi ni razširil na sosednje obrate.

Zanimivosti / torek, 22. september 2009 / 07:00

Astronavtka v Lešah

Leše - Gostja na 15. slovenskem festivalu znanosti, ki poteka od 22. do 24. septembra v Ljubljani, je ameriška astronavtka s slovenskimi koreninami Sunita Williams....

Nasveti / torek, 22. september 2009 / 07:00

Vse se povrne

Zdrav človek ima tisoč različnih želja, bolan eno samo: ozdraveti. Kdo je to misel prvi izrekel, ne vem, vsekakor drži.

Mularija / torek, 22. september 2009 / 07:00

Srbe očaral Bled

Na mednarodnem fotografskem natečaju, ki ga je razpisala šola v Banatski Topoli, je prvo nagrado s fotografijo z naslovom Pletnja osvojila Ivana Tucelj iz Domžal, drugo nagrado pa si je prislužila Kra...