Posvet so med drugim oblikovali Janez Mlinar, Marko Frelih, Marija Mojca Peternel, Franc Križnar, Špela Smolej Milat in Irena Lačen Benedičič kot moderatorka. / Foto: Primož Pičulin

Josip Lavtižar in njegov čas

Z znanstvenim posvetom so sklenili že 24. Lavtižarjeve dneve. Člani Kulturno-prosvetnega društva Josip Lavtižar so po lanskoletnem premoru ponovno pripravili raznolik kulturni program.

Kranjska Gora – Minuli četrtek je v Ljudskem domu v Kranjski Gori potekal znanstveni posvet, zadnja prireditev v sklopu Lavtižarjevih dnevov, kjer so govorniki predstavili življenjsko in ustvarjalno pot Josipa Lavtižarja. »Posvet v počastitev 170. obletnice njegovega rojstva je bil namenjen poglobitvi našega vedenja o njem in njegovem delovanju. Nastopilo je osem referentov z različnih področij, ki so Lavtižarja umestili v širši družbenozgodovinski kontekst s ciljem predstaviti nova spoznanja in novo gradivo o njem, hkrati pa tudi ovrednotiti njegov čas in zlasti vlogo duhovništva ob koncu 19. in v začetku 20. stoletja,« je pojasni Janez Mlinar iz Kulturno-prosvetnega društva Josip Lavtižar.

Posvet je bil razdeljen v tri sklope. V prvem sklopu, ki so ga oblikovali Janez Mlinar, Franc Križnar in Marko Frelih, je bil podan širši kontekst Lavtižarjevega delovanja – njegovo delo v Zgornjesavski dolini, glasbeno ustvarjanje med cerkveno in posvetno glasbo ter njegov prispevek k potopisni literaturi na Slovenskem. V drugem sklopu so Lavtižarja predstavili kot duhovnika. Miha Šimenc je odstrl arhivske in še neznane drobce Lavtižarjevega duhovniškega življenja iz gradiva, ki ga hrani Nadškofijski arhiv Ljubljana. Mira Delavec Touhami je govorila o življenju Lavtižarja v župniji Kokra, Matjaž Ambrožič pa o Lavtižarju kot zvonoslovcu. Zadnji sklop je bil namenjen predstavitvi Lavtižarja kot pobudnika planinskega turizma. Marija Mojca Peternel je predavala o nacionalizmu v vzpetem svetu na prelomu iz 19. v 20. stoletje, Špela Smolej Milat pa je raziskovala način življenja v Ratečah skozi etnografsko gradivo v Lavtižarjevih delih.

»Načrtujemo tudi izdajo zbornika, ki bo združil vse prispevke govornikov in bo predstavljal izhodišče za druge komparativne študije o Josipu Lavtižarju, hkrati pa bodo na ta način predstavljeni podatki dostopni tudi širši javnosti,« je še povedal Mlinar.

Na letošnjih Lavtižarjevih dnevih so gostovali še zakonca Marija in Andrej Štremfelj, ki sta orisala svojo alpinistično pot, Leona Gomboc in Nika Brgant s predstavo Jesenska, pevec Aleksander Mežek ter Gledališče Toneta Čufarja Jesenice s komedijo Fetiš na puter.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 3. maj 2013 / 07:00

Za svobodo, za kruh

Letos zaradi varčevanja ni bilo uradne državne proslave dneva upora proti okupatorju. Nič hudega. Boljše počastitve praznika, kakršna je bil koncert Tržaškega partizanskega pevskega zbora v Areni...

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 6. oktober 2014 / 14:38

Požar na strehi bodočega skladišča

Danes dopoldne je med obnovitvenimi deli izbruhnil požar na strehi nekdanje pekarne na Polici pri Naklem, ki jo Merkur sedaj preureja v skladišče.

Humor / ponedeljek, 6. oktober 2014 / 14:13

Kreslin bo ponovil zaprisego

Slovenci smo v preteklosti prisegali na različne načine, kdo tudi nekoliko po svoje. Uradno zabeležena le malo »po domače« prisega Vlada Kreslina, ki je med priseganjem tudi nekaj godrnjal.

Zanimivosti / ponedeljek, 6. oktober 2014 / 13:58

Selfie v dvigalu

Čeprav bi večina morda tako pomislila, pa zgornji posnetek skupine ljudi v dvigalu ni nikakršen selfie, vsaj ne v njegovi klasični obliki. Fotografija namreč ni bila posneta z mobilnikom, ampak s f...

Gospodarstvo / ponedeljek, 6. oktober 2014 / 13:52

Jože Oblak državni prvak

Jama – V nedeljo je bila na Jami pri Kranju zadnja, četrta tekma za državno prvenstvo v ročni košnji, na kateri je nastopilo trideset tekmovalcev iz vse Slovenije, ki so bili razdeljeni v šest kate...

Gospodarstvo / ponedeljek, 6. oktober 2014 / 13:49

Prodali so le kuhinjo

Na javni dražbi v stečaju loškega LTH so prejšnji teden prodali kuhinjo z menzo, za novo upravno stavbo pa ni bilo zanimanja.