Proti vstopu v zavarovano plezalno pot, ki je speljana po severni steni Mojstrovke / Foto: Jelena Justin

Kamini, police, žlebovi

Mala Mojstrovka (2332 m n. m.) – Vzpon na hišno goro Vršiča po klasični, zavarovani plezalni poti, ki jo je leta 1928 nadelal Ivan Vertelj - Hanza iz Kranjske Gore. Najboljši prehod po severni steni.

V obdobju po prvi svetovni vojni je del današnjega slovenskega ozemlja spadal pod Italijo. Del Italije je bil tudi Vršič, in ko so začeli Italijani na prelazu ovirati prestop meje, se je Slovensko planinsko društvo odločilo, da omogoči Slovencem vzpon na Malo Mojstrovko po severni steni. Teren oz. steno so pod vodstvom dr. Stanka Tominška natančno proučili, da so našli najlepše možne prehode, steno pa je nato nadelal Ivan Vertelj - Hanza, ki je leta 1926 nadelal tudi po njem imenovano pot na Prisojnik.

Zaradi visokega izhodišča in ne prevelike višinske razlike je tura na Malo Mojstrovko zelo obiskana. Mi se bomo povzpeli po Hanzovi zavarovani plezalni poti, ki spada med klasike slovenskih gora, in sestopili po običajnem dostopu.

Izhodišče ture je Vršič, naš najvišje ležeči prelaz na višini 1611 metrov, od koder se povzpnemo po markirani poti v smeri Slemenove špice in Mojstrovke, do sedla Vratca, med Nad Šitom Glavo in Robičjem. S sedla zavijemo levo na pot, ki preči prodnato, skrotasto kotanjo pod severnim ostenjem. V Planinskem vestniku je leta 1928 pisalo: »Pot je drzna, a ves čas skrajno zanimiva, morda najlepša v naših planinah. Menjajo se stene, kamini, police in žlebovi, na vsak korak kaj novega, nepričakovanega ... V nedeljo, dne 26. avgusta, se je nova pot slovesno otvorila in izročila prometu. Okoli 100 turistov je obhodilo vso pot, med njimi skoraj polovica dam ...«

Vstop v Hanzovo smer je precej strm. Vstopni prag je zavarovan le s klini in ni možnosti samovarovanja. Sledijo poševne gredine, ki dajejo občutek, kot da se vzpenjamo po nekakšnem žrelu navzgor. Pot se strmo dviguje, plezanje ni težavno. Zračna, vodoravna prečnica zavije nad prepadom poševno navzgor. Po skobah in ob jeklenicah priplezamo na gruščnato polico. Sledi verjetno najtežji del stene: navpični pragovi, ki jim sledijo varovala in kjer je nujna moč v rokah, saj se moramo kar krepko potegniti. Sledi izrazita prečka v levo. Hoja po skalah je polna kamenja in paziti moramo, kako hodimo, da ga ne prožimo, kajti hodimo visoko nad vstopom v smer. Plezarija se kmalu obrne v desno in dosežemo severozahodni greben Mojstrovke, kjer se drznost stene umiri. Smo na ploščadi pod vršno steno, s katere se nam odpre razgled na sosedo, Veliko Mojstrovko, na katero vodi neoznačena pot. Visoka Mojstrovka je bistveno manj obljudena kot njena mala sestrica, je pa vsekakor zanimiva za alpiniste, saj nanjo vodi nekaj lepih smeri.

Pri napredovanju si do vrha pomagamo z rokami in nekaj klini. In potem vrh; s fantastičnim razgledom na kolos Julijskih Alp Prisojnik pa na Špik, Oltarje, Rokave, Škrlatico. Če pogledamo proti zahodu, se nam pokaže Jalovec s Kotovim sedlom, Kotovo špico, Ponce itd. Spodaj, pod nami, sta Slemenova špica in Ciprnik, dve enkratni razgledišči na Jalovec. Od Mojstrovke naprej je Velika Mojstrovka, Zadnja Mojstrovka in Travnik.

Ob sestopu, tik pod robom vrha, je žig in vpisna knjiga. Sestopimo po južni strani, po markirani poti, ki delno vodi po grebenu in po pobočju med Veliko in Malo Mojstrovko. Tukaj bi opozorila na sestop, saj je pot zagruščena, pod kamenjem pa so gladke skalne plošče, kjer človek hitro lahko zdrsne. Previdno! Ko dosežemo sedlo, začnemo sestopati po levi strani, ki je po novem zavarovana. Nižje, ko dosežemo melišče, skušajmo 'ujeti' njegov levi krak, kajti desni nam na koncu postreže z nekaj metri gostega ruševja.

Za omenjeno turo potrebujemo čelado, svetujem pa tudi uporabo plezalnega pasu in samovarovalnega kompleta. In naj bo pot v užitek!

Nadmorska višina: 2332 m
Trajanje: 4 ure
Višinska razlika: 721 m
Zahtevnost: 5 / 5

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / ponedeljek, 1. junij 2015 / 11:38

S sosedi se razumemo

Vsako leto konec maja pra­znujemo evropski dan sosedov, katerega namen je izboljšati sosedske odnose. Naključne anketirance smo povprašali, kako pa se oni razumejo s sosedi, in večina je o...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 25. julij 2011 / 07:00

Alpinistična odprava na kitajski Xuelian

Kamnik - V začetku julija se je s podporo Planinske zveze Slovenije na pot odpravila alpinistična odprava Kitajska 2011, ki jo sestavljajo vodja Aleš Holc iz AO Kamnik, 36...

Gospodarstvo / ponedeljek, 25. julij 2011 / 07:00

Odprli prodajni salon v Celovcu

MKL systems je vodilno slovensko proizvodno podjetje dvižnih garažnih vrat, ki se z velikimi razvojnimi koraki podaja na avstrijski trg.

Zanimivosti / ponedeljek, 25. julij 2011 / 07:00

Anketa: Raje imajo umirjene fasade

V Domžalah fasade ne bodo več kričečih barv. Tako so namreč s posebnim odlokom odločili občinski svetniki. Občane na domžalskih ulicah smo vprašali, ali tovrstne omejitve sprejemajo in kakšne fasade s...

GG Plus / ponedeljek, 25. julij 2011 / 07:00

Mihu Marklju evropska nagrada

Miha Markelj iz Železnikov, dobitnik prestižne nagrade Karla Velikega za mlade: "Velika škoda je, ker je osemsto let stara povezava med Južno Tirolsko in Selško dolino propadla."

Šport / ponedeljek, 25. julij 2011 / 07:00

Na dirki se je potil tudi župan

Kolesarska sekcija Indu Team pri ŠD Poljane je prejšnjo soboto pripravila 11. kolesarsko dirko iz Poljan na Stari vrh, slavila sta Goran Ikič in Katja Šorli Peternel, s trinajstim mestom v svoji kateg...