Predsednik Borut Pahor in drugi gostje med ogledom sejma / Foto: arhiv Pomurskega sejma

Opozorili na težak položaj kmetov

Na kmetijsko-živilskem sejmu Agra so opozorili tudi na težak položaj kmetov. Cene reprodukcijskega materiala naraščajo, odkupne cene pridelkov pa ne.

Gornja Radgona – Na Pomurskem sejmu v Gornji Radgoni so v soboto odprli 59. Mednarodni kmetijsko-živilski sejem Agra, ki letos, za razliko od lani, spet poteka 'v živo'. Sejem je odprl predsednik republike Borut Pahor, ki je v nagovoru dal poudarek zagotavljanju prehranske varnosti in podnebnim spremembam. Kot je dejal, Slovenija zaradi naravnih pogojev ne bo nikoli samooskrbna z vsemi pridelki, pomembno pa je, da zagotavlja primerno proizvodnjo vsaj glavnih pridelkov. Kmetijstvo s svojim delovanjem tudi ne sme pospeševati podnebnih sprememb, ampak jih mora blažiti, je dejal Pahor in dodal, da se bodo pridelovalci morali prilagoditi na podnebne spremembe.

»Čakali smo dogodek, na katerem lahko dokažemo, da se kmetijstvo počasi vrača v stanje pred epidemijo. Kmetijstvo še vedno živi,« je ob odprtju dejal minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Jože Podgoršek, ki se je vsem deležnikom v prehranski verigi zahvali za to, da je Slovenija v času epidemija imela dovolj hrane. Predsednik Pahor in minister Podgoršek sta skupaj s predsednico Zveze slovenske podeželske mladine Anjo Mager na sejmu posadila oreh, s katerim so obeležili zaključek projekta Nemoč podeželja.

Predsedniki štirih krovnih kmetijskih organizacij – kmetijsko-gozdarske zbornice, zadružne zveze, sindikata kmetov in Zveze slovenske podeželske mladine – so na sejmu predstavili glavne pripombe na strateški načrt skupne kmetijske politike in opozorili na to, da so se kmetje zaradi posledic epidemije in razmer na evropskem trgu znašli v težkem položaju. Cene krmil, gnojil, goriv, energije in drugih surovin so se močno zvišale, prav tako tudi tehnologije in stroški investicij, odkupne cene pridelkov pa ne sledijo tem podražitvam in ostajajo pod nivojem cen, kakršen je bil pred začetkom epidemije. Odkupne cene, to še posebej velja za mlado pitano govedo, krave in mleko, močno zaostajajo za povprečnimi odkupnimi cenami v Evropski uniji in v sosednjih državah.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Mularija / torek, 17. maj 2016 / 07:00

Še se pleše

»Radi plešemo in radi se imamo lepo.« Takole prepričljivo so povedali mladi z Osnovne šole Naklo, ki nastopajo v plesni točki Briljantina.

Objavljeno na isti dan


Splošno / sreda, 1. avgust 2007 / 07:00

Na štartu ve, kako daleč je cilj

Tudi zato je Škofjeločan Lojze Primožič v svojem prvem poskusu uspešno opravil eno najbolj garaških športnih preizkušenj, imenovano ironman.

Železniki / sreda, 1. avgust 2007 / 07:00

Zlata čipka Aliču in Žakljevi

Na kolesarski dirki od Železnikov do Soriške planine sta bila najhitrejša Simon Alič in Rada Žakelj.

Žiri / sreda, 1. avgust 2007 / 07:00

Zbirka o utrdbah v žirovskem muzeju

V Stari šoli oziroma Muzeju Žiri so pred mesecem za dva konca tednov odprli zbirko Pozdravljeni, ljubitelji utrdb.

Železniki / sreda, 1. avgust 2007 / 07:00

Železniki v znamenju čipk

Letošnji Čipkarski dnevi so v Železnike privabili okoli sedem tisoč obiskovalcev. Novost: razstava čipk na oknih v starem delu mesta.

Železniki / sreda, 1. avgust 2007 / 07:00

Letos šest občinskih nagrajencev

Na slavnostni akademiji ob občinskem prazniku v Železnikih, ki je letos potekala v znamenju Janeza Evangelista Kreka, so listino častnega občana podelili doktorju medicine Jožetu Možganu.