Za vpis čebelarstva na Unescov seznam

Nominacijo čebelarstva v Sloveniji za vpis na Unescov seznam nameravajo oddati še ta mesec.

Kranj – Vlada je minulo sredo dala soglasje k nominaciji čebelarstva v Sloveniji za vpis na Unescov Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Ministrstvu za kulturo je naložila vodenje postopkov in pooblastila stalno predstavnico Slovenije pri Unescu za podpis nominacije. S tem je izpolnjen pogoj za oddajo nominacije sekretariatu v Parizu, rok zanjo pa je do konca do tega meseca.

Nominacijo so naslovili Beekeeping in Slovenia, A Way of Life, kar v prevodu pomeni Čebelarstvo v Sloveniji, način življenja. »Nominacija dokazuje bogastvo čebelarske dediščine, njeno dolgo zgodovino in tradicionalne izraze kot tudi razširjenost veščin, znanj in praks, ki se prenašajo iz roda v rod,« so sporočili z ministrstva za kulturo. Nominacija temelji na enotah nesnovne dediščine, vpisanih v Register nesnovne kulturne dediščine med letoma 2018 in 2020: čebelarstvo, poslikavanje panjskih končnic, prevozno čebelarstvo, izdelovanje panjev in čebelnjakov, vzreja čebeljih matic kranjske čebele, apiterapija, izdelovanje malih kruhkov in lesenih modelov, lectarstvo. »Ideja o vpisu slovenskega čebelarstva v nacionalni register se je izoblikovala leta 2015 in se je skozi čas na podlagi pobude individualnih nosilcev s terena in predstavnikov lokalnih skupnosti razvijala ter pripeljala do skupnega prepričanja o pomembnosti čebelarske dediščine v Sloveniji. V delo se je vključila Čebelarska zveza Slovenije s svojimi strokovnimi službami, s čimer je dozorela ideja o pripravi nominacije za vpis čebelarske dediščine na reprezentativni seznam,« so pojasnili. Ob podpori ministrstva, Slovenskega etnografskega muzeja in Čebelarskega muzeja iz Radovljice se priprave projekta nominacije nadaljujejo. V Sloveniji se s čebelarstvom se ukvarja skoraj 11 tisoč čebelarjev. Ker običajno sodeluje vsa družina, je njihovo neformalno število po ocenah vsaj štirikrat večje.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / petek, 18. maj 2018 / 15:05

Večina z zlatimi priznanji

Večina gorenjskih kmetij je na ocenjevanju mlečnih izdelkov za razstavo Dobrote slovenskih kmetij dobila zlata priznanja, največ med njimi, kar štiri, kmetija Pr' Anžk iz Gorenje vasi.

Objavljeno na isti dan


Komenda / torek, 30. marec 2021 / 23:47

Poglajen še brez podžupanov

Komenda – Komendski župan Stanislav Poglajen je na zadnji seji občinskega sveta svetnike obvestil, da bo do 30. aprila še redno zaposlen na mestu poklicnega župana, nato pa bo z začetkom maja funkc...

Gospodarstvo / torek, 30. marec 2021 / 23:46

Za vpis čebelarstva na Unescov seznam

Nominacijo čebelarstva v Sloveniji za vpis na Unescov seznam nameravajo oddati še ta mesec.

Šenčur / torek, 30. marec 2021 / 23:44

Dve občinski priznanji

Občinski svet v Šenčurju je prejšnji teden potrdil dva prejemnika občinskih priznanj: dobita jih Milan Krišelj in Dragica Markun.

Kranj / torek, 30. marec 2021 / 23:42

Počistili šestnajst ton nesnage

Na čistilni akciji Očistimo Kranj – Kranj ni več usran, ki je v soboto potekala že dvajsetič, so iz narave odstranili več kot šestnajst ton odpadkov.

Kronika / torek, 30. marec 2021 / 21:14

Zaradi nesreče zaprta avtocesta

Hrušica – Na gorenjski avtocesti med priključkoma Jesenice vzhod in Jesenice zahod v smeri proti Avstriji je prišlo do prometne nesreče. Kot so sporočili s Policijske uprave Kranj, so aktivnosti na...