Pomoč tudi po zdravljenju

Program podpore zdravljenim alkoholikom in drugim zasvojenim je pomemben zlasti zato, da se jim tudi po končanem osnovnem zdravljenju ni treba vračati v nestabilno okolje.

Program odgovarja na vprašanje problematike zasvojenih, ki imajo po zaključku osnovnega zdravljenja težave s samostojnostjo, finančne težave ali težave z iskanjem namestitve oziroma so brez socialne mreže, ki bi jim omogočala vztrajanje v treznosti, v staro domače okolje pa se iz različnih razlogov ne morejo vrniti.

Slovenska karitas je predstavila program skupnosti Most, v okviru katere gradijo mrežo posebnih stanovanjskih skupnosti in spremljanih gospodinjstev, namenjeno reintegraciji in resocializaciji zdravljenih alkoholikov in drugih zasvojenih po zaključku osnovnega zdravljenja.

»Program odgovarja na vprašanje problematike zasvojenih, ki imajo po zaključku osnovnega zdravljenja težave s samostojnostjo, finančne težave ali težave z iskanjem namestitve oziroma so brez socialne mreže, ki bi jim omogočala vztrajanje v treznosti, v staro domače okolje pa se iz različnih razlogov ne morejo vrniti,« pojasnjujejo.

Program sooblikuje konzorcij štirih ustanov, ki poleg pomoči zasvojenim in njihovim svojcem skrb namenjajo tudi preventivi in razvoju učinkovitih strokovnih pristopov: Slovenska karitas, Zavod Karitas Samarijan, Društvo Žarek upanja in Zavod Pelikan – Karitas. Poimenovali so ga Most, saj uporabnikom in njihovim svojcem nudi podporo, spremljanje in usmerjanje za doseganje večje trdnosti, stabilnosti in kvalitete življenja, so pojasnili.

Doslej so v okviru projekta, ki ga podpira ministrstvo za javno upravo, odprli tri posebne skupnosti oziroma spremljana gospodinjstva: v okolici Strunjana, Sevnice in Zagorja. Do konca projekta, ki se sicer formalno zaključi v začetku prihodnjega leta, a ima ambicijo postati prepoznaven dolgoročni program, pa jih bodo še pet.

Kot so povedali v nedavnem virtualnem dnevu odprtih vrat, je v prvih skupnostih že nastanjenih deset uporabnikov, ki jim zagotavljajo osebno in strokovno pomoč. »Po nekaj mesecih se že kažejo prvi rezultati sobivanja in programa: uporabniki niso recidivirali, vzdržujejo vsakdanji red, se vključujejo v okolje, pridobivajo socialne interakcije, skrbijo za psihofizično zdravje in so vedno bolj povezani med seboj,« so zadovoljni z rezultati.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Cerklje na Gorenjskem / sobota, 31. oktober 2015 / 10:19

Ob odkritju obeležja še opravičilo

Na četrtkovem odkritju spominskega obeležja leta 1944 likvidiranima zakoncema Radu in Kseniji Hribar je predsednik republike Borut Pahor njunim svojcem izrazil globoko obžalovanje za storjen zločin te...

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 23. februar 2015 / 21:59

Razlogov za odpoklic ni bilo

Upravno sodišče je ugodilo pritožbi Marije Ogrin zoper lanski sklep kranjskega mestnega sveta o njenem odpoklicu z mesta direktorice Gorenjskega muzeja.

Škofja Loka / ponedeljek, 23. februar 2015 / 21:00

Noče miloščine, le menjavo stanovanja

V silvestrskem požaru na Mestnem trgu 35 je zaradi gašenja močno poškodovano tudi lastniško stanovanje Ivanke Fajfar. Z občino se ne more dogovoriti o zamenjavi.

GG Plus / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:59

Unikati, skovani po občutku

V Kovaštvu Krmelj v Logu nad Škofjo Loko gozdarsko orodje še danes izdelujejo ročno pod kladivom. »Vsi izdelki so enaki, a hkrati drugačni, unikatni,« pravi Jože Krmelj. Za njihov najpogostejši izdele...

Gospodarstvo / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:58

Od satelitskih krožnikov do helikopterjev

Podjetje Flycom iz Žirovnice je eno vodilnih evropskih podjetij na področju helikopterskih pregledov iz zraka in obdelave podatkov. Ustanovitelj podjetja Roman Bernard se je najprej ukvarjal s satelit...

Škofja Loka / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:56

Naše korenine že v Noriškem kraljestvu

V Stari Loki so minuli teden predstavili zgodovinski roman Noriško kraljestvo, Beli panter, ki ga je napisal Janez Janša. Korenine Slovencev sežejo v prvo stoletje pred Kristusom.