Vadba le ob strogih pogojih
Za rekreativno vadbo v športnih centrih in bazenih veljajo zelo strogi pogoji, zato mnogi ostajajo zaprti.
Kranj – Od ponedeljka je v fitnesih in telovadnicah ter bazenih znova možna vadba več posameznikov, četudi niso iz istega gospodinjstva, a morajo imeti pet metrov medsebojne razdalje in na voljo vsaj petdeset kvadratnih metrov na osebo v prostoru, v manjšem prostoru pa lahko vadi le ena oseba. »Vsekakor gre za korak v pravo smer. Še posebej v tem času je redna organizirana vadba ključnega pomena za psihofizično stanje Slovencev. Nekateri športno-rekreativni centri se glede na omejitve sploh ne bodo odprli, da o rentabilnosti, ne glede na velikost, niti ne govorimo,« se je na nedavno rahljanje ukrepov za zajezitev koronavirusa odzval predsednik sekcije za fitnes in rekreacijo pri Gospodarski zbornici Slovenije Marko Geršak. Z odlokom, ki velja teden dni, so dovoljeni tudi treningi najboljših mladih športnikov, a v »mehurčkih« (zaprtih in fizično ločenih skupinah). »Treba je veliko prilagajanja, a se da,« je odvrnil Geršak.
So omenjeni ukrepi glede rekreativne vadbe sploh uresničljivi? »Dana nam je možnost, da smo odprti – in to je nekaj. Ob tako restriktivnih pogojih pa ne more noben fitnes center pozitivno poslovati ob cenah, ki so veljale pred epidemijo. Za zdaj smo odprli le naš največji center Mega Center v Kranju in uvedli predhodno najavljanje,« je pojasnil Aco Trampuž, direktor Mega Centra. Skupaj imajo sicer čez dva tisoč kvadratnih metrov rekreativnih površin v treh centrih. Za zdaj so odprli slabih 1.100 kvadratnih metrov površin v Mega Centru Kranj; če bo zanimanje večje, jih bodo še več, sicer pa ta čas tam izvajajo tudi večjo prenovo. »Smiselno obratovanje je pri okoli dvajsetih kvadratnih metrih na vadečega in brez omejitev pri uporabi garderob. Dejansko smo v konicah pred pojavom covida-19 zagotavljali na vadečega približno deset kvadratov,« je pojasnil Trampuž. Predlaga, da se ukrepi ne spreminjajo iz tedna v teden, pač pa naj sledijo logiki postopnega odpiranja – da bi bila morda naslednja stopnja čez kak mesec štirideset kvadratnih metrov na vadečega in štiri metre razdalje in tako naprej, do poletja pa pričakuje odpravo vseh tovrstnih omejitev.
Zavod za šport (ZŠ) Kranj z glavnimi objekti (atletski stadion, pokriti olimpijski bazen, Športna dvorana Planina, ledna dvorana in skakalnice za smučarske skoke) obratuje za športnike s statusom, v času epidemije pa po napovedih direktorja Branka Fartka ne bodo odpirali objektov za rekreativne uporabnike, saj predpisanih pogojev s sedanjimi sodelavci ne morejo zagotavljati oziroma nadzirati. »Situacija po Evropi je vse slabša in zahteva še dodatne strožje ukrepe. Le v Sloveniji se zaradi izsiljevanja posameznih lobijev, ki jih podpira večina medijev, sprejemajo ukrepi, ki so težko uresničljivi, in zaradi ostalih omejitvenih ukrepov finančno nesprejemljivi za ponudnike rekreacije. Ko se zaključi epidemija in bo šlo naše življenje v normalnejši tok, naj se odprejo objekti tudi za rekreativce, vse ostale začasne spremembe so za večino ponudnikov težko uresničljive,« je pojasnil Fartek.
Tudi plavalni bazen in športna dvorana v Železnikih v trenutnih pogojih ne obratujeta. »Malce se bomo tudi prilagajali šolam in nadaljnjim razmeram,« je razložil direktor Javnega zavoda Ratitovec Gregor Habjan. Te dni so vključili gretje v športni dvorani, da se bo do odprtja šole ogrela na primerno temperaturo, bazen pa zaradi vlage in bazenskih razmer ogrevajo že ves čas zaprtja. Povedal je tudi, da bodo te dni stekli pogovori glede vadbe športnih klubov tako v bazenu kot tudi v dvorani. »Načeloma bi plavalni klub lahko začel svojo dejavnost, seveda ob prilagojenem delu,« je dodal.