Granitna pot
Alta via del Granito, I. – Tridnevni treking po t. i. Granitni poti oz. Alta via del Granito. Dolomiti Lagorai. Stare vojaške poti. Zelenje. Voda. Mah. Granit.
Pred časom sem prehodila idilično pot, v Sloveniji dokaj neznano. Alta via del Granito v pogorju Dolomiti Lagorai, ki se nahaja med dvema večjima krajema, Belluno in Trento. Gre za tridnevni treking, krožno pot, na kateri se prehodi približno 30 kilometrov in naredi okoli 3200 višinskih metrov. Pot je uhojena, široka, saj poteka po nekdanjih vojaških in oskrbovalnih poteh. Na celotni poti sta dve gorski koči, kjer se da prespati, tako da je rezervacija prenočišča nujna. Pa ne tik pred zdajci! Gremo na pot skupaj? Pa pojdimo!
Izhodišče je planina Malga Sorgazza, do katere je iz Kranja približno 350 kilometrov. Gremo proti Novi Gorici, kjer nadaljujemo naprej proti Palmanovi. Avtocesto zapustimo na izhodu Portogruaro, kjer nadaljujemo naprej proti Conegliano in Feltre. Predlagam, da vklopimo navigacijo, ki nas bo po vzpenjajoči se cesti pripeljala do kraja Piave Tesino, kjer zavijemo ostro desno navzgor. Čaka nas približno deset kilometrov ceste do Malge Sorgazza, kjer je naše izhodišče. Planina ima veliko in urejeno parkirišče.
Povzpnemo se do koče, kjer se začne naša oranžna pot, Alta via del Granito (AVG). Pot št. 328 v začetnem delu poteka zložno, skozi gozd, prečimo mostiček, potem pa se začne strmeje vzpenjati. Pot je mulatjera. Na koncu gozda je stičišče s potjo 367, ki pride s planine Quarazza, a mi zavijemo desno in nadaljujemo po 328. Zmerno vzpenjajoča se pot poteka po travnato-skalnatem pobočju, delček celo pod kabli vzpenjače, kjer nas presenetijo znaki o možnem nenadnem udoru vode. Kaj hitro nam bo jasno, zakaj. Na višini 2013 metrov je namreč jez, za njim pa lepo in precej veliko akumulacijsko jezero Costabrunella. Očitno jez občasno dvignejo, da v dolino odteče odvečna voda. Mimo koče elektro podjetja nadaljujemo vzpon po levi strani jezera. Vzpon je dokaj strm, a je pot izjemno lepo speljana. Na gladini jezera odsevata vrhova Cima Segura, Cima Trento in Cima Brunella. Po poti AVG, št. 328, nadaljujemo do škrbine Quarazza, kjer zavijemo levo proti škrbini Rava, pod mogočno Cimon Rava. Na škrbini zavijemo bolj v desno in sledimo naprej Alta via del Granito, št. poti pa se spremeni v 332 b. S škrbine začnemo rahlo sestopati in prečimo pobočja Cima Caldenave. Če mi doma ni bilo jasno, zakaj na te vrhove ne vodi niti ena markirana pot, mi je bilo na licu mesta kristalno jasno. Te granitne gore so res nedostopne oz. rezervirane le za plezalce. V tem delu poti se globoko pod nami pokaže planina Ravetta di Sopra, vidimo pa tudi t. i. Veliko jezero na zahodni strani Cimon Rava.
Po prečenju dospemo do škrbine Ravetta. Čaka nas spust po poti 332. Spust je v zgornjem delu precej strm, nato pa dosežemo travnat odsek, kjer v poletnih mesecih cvetijo šopi čudovitega rododendrona. Nadaljujemo strm spust, mimo mogočnega potočka. Spuščamo se po dolinici Val di Pravetta. Ko dosežemo izravnavo v dolini, sledimo oznakam, ki nas po dokaj razmočenem terenu peljejo proti koči na planini Sorgazza. Vmes prečimo še kakšen mostiček iz debla, do koče pa se malenkostno še povzpnemo. Izpred lične in urejene koče, ki jo vodi prijazna oskrbniška ekipa, se nam odpre pogled na vijugajočo se reko Caserine, ki se izteka v dolino Val di Caldenave.
Nad kočo dominirata vrhova Monte Cenon, 2278 m, in Croz di Primalunetta, 2291. Tako, za prvi dan trekinga, ko smo prehodili deset kilometrov, bo dovolj. Nadaljevanje sledi!
Nadmorska višina: 1799 m
Višinska razlika: 1064 m gor, 718 m dol
Trajanje: 5–6 ur
Zahtevnost: 2 / 5