Že teden dni nobene nove okužbe niso zaznali na širšem Gorenjskem. / Foto: Gorazd Kavčič

Gorenjska še naprej brez novih okužb

V Sloveniji so v zadnjih štiriindvajsetih urah odkrili na novo šest okužb z novim koronavirusom, nobene na Gorenjskem. »Epidemije v Sloveniji še ni konec, je pa v fazi izzvenevanja,« je dejal prof. dr. Marko Noč in povedal nekaj tudi o opremi in pripravljenosti na verjetni drugi val epidemije. Državni načrt zaščite in reševanja ob pojavu epidemije je neustrezen, vlada pripravlja novega. Novost je Onkofon, ki ponuja brezplačni pogovor in svetovanje po telefonu za onkološke bolnike in njihove svojce.

Ljubljana, Kranj – Po zadnjih podatkih je bilo v ponedeljek, 4. maja, v Sloveniji opravljenih 1338 testiranj na okužbo z novim koronavirusom, pozitivnih je bilo šest oseb (po ena v Lendavi in Rogatcu in štiri v Ljutomeru). Že teden dni nobene nove okužbe niso zaznali na širšem Gorenjskem. Hospitaliziranih je še 56 oseb, od tega jih je 17 na intenzivni terapiji. Ena oseba je umrla, doslej jih je skupaj umrlo 98.

Nacionalna raziskava o razširjenosti covida-19 med prebivalci je končana, kot je povedal uradni vladni govorec Jelko Kacin na dopoldanski novinarski konferenci v torek, 5. maja, analiza rezultatov še poteka, popoldne bodo z rezultati seznanili vlado, javnosti pa bodo rezultate predstavili jutri.

Predstojnik Kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino v UKC Ljubljana prof. dr. Marko Noč je na novinarski konferenci povedal: »Ko sem 14. marca okrog 10. ure prišel na prvi sestanek svetovalne strokovne skupine na ministrstvo za zdravje, ki jo vodi prof. dr. Bojana Beović, je bilo čutiti veliko negotovosti; situacija je bila v soseščini vse bolj kritična, zaloge zaščitne opreme pri nas slabe. Dvainpetdeset dni kasneje dva dni zaporedoma nismo zabeležili bolnika, okuženega s koronavirusom, včeraj (samo) šest.« Prof. Noč je poudaril, da smo po uspešnosti spopadanja z epidemijo ne samo v evropskem, pač pa v svetovnem vrhu. Tudi delež bolnikov, ki so umrli v intenzivnih enotah, ne presega dvajset odstotkov, kar je primerljivo z najrazvitejšimi državami.

Prof. Noč je uspeh pripisal slovenskemu znanju, kar je nujen pogoj, in pravočasnemu obvladovanju epidemije. Največja zasedenost intenzivnih enot je bila 35-odstotna, kar ni niti primerljivo s prizori, kot smo jih lahko spremljali npr. v Italiji.

»Epidemije v Sloveniji še ni konec, je pa v fazi izzvenevanja. Če ne bomo upoštevali vseh ukrepov, navodil, bomo izgubili vse, kar smo s skupnimi močmi prigarali v teh tednih. Stroka se bo začela pripravljati na verjetni drugi val, tako bo tudi na področju intenzivne medicine, v kateri je eden glavnih orodij dihalni aparat (kot mu rečemo tudi respirator oz. ventilator). Glavno besedo mora imeti stroka, konflikt glede respiratorjev je bil v stroki ustvarjen umetno. Imamo 430 strokovno ustreznih respiratorjev, v prihodnjih tednih si jih dodatno obetamo še 140. Skupaj torej 570, kar krepko presega število intenzivnih postelj in priključkov za zrak. Po rezervnem scenariju je za Slovenijo dodatnih tristo respiratorjev na skupnem evropskem razpisu. Respiratorji pa so le del celotne zgodbe. Za dobro delujoče intenzivne enote potrebujemo še drugo opremo (postelje, monitorje, infuzijske črpalke), še najbolj pa dovolj izobražene ekipe, ki mora biti na voljo 24 ur na dan po 7 dni na teden; sicer je oprema kot sodoben avto brez voznika,« meni Noč in opozarja, da smo pa po številu bolnišničnih postelj v Sloveniji na dnu evropske lestvice, kar je nakopičen problem, ki se vleče že dvajset let. »Takoj in sistematično je treba pristopiti k rešitvam. Do verjetnega drugega vala epidemije najbrž ne bo mogoče postoriti vsega, ključ do uspeha je, da ponovno in pravočasno odkrijemo morebitno širjenje virusa. Le na ta način intenzivne enote ne bodo pokleknile. Tu bo ključno sodelovanje vseh prebivalcev, saj nas sicer ne bo rešilo niti tisoč najsodobnejših respiratorjev.«

Nov državni načrt in sprememba zakonodaje

Svet za nacionalno varnost (SNAV) se je v ponedeljek, 4. maja, na seji seznanil s problematiko aktualne zakonodaje za primer nalezljivih bolezni in državnega načrta zaščite in reševanja ob pojavu epidemije in ju ocenil kot neustrezne oziroma pomanjkljive. Za morebiten drugi val epidemije bo zato vlada na podlagi izkušenj iz prvega vala epidemije pripravila ustrezen državni načrt v smeri jasnih navodil, osnutkov odlokov, razmejitev pristojnosti in zadolžitev posameznih ministrstev in organov v sestavi, kar bi skupaj s spremembo zakonodaje omogočalo učinkovitejši boj v primeru drugega vala epidemije, so sporočili po seji SNAV. Vlada bo zato pozvala vse resorje, da pripravijo predloge, kaj je treba storiti, da se pripravi državni načrt do sredine junija, ko ga bo treba sprejeti in tudi pripraviti na morebitno realizacijo.

Svetovanje po telefonu Onkofon

Društvo onkoloških bolnikov Slovenije je uvedlo nov način svetovanja in pogovora z onkološkimi bolniki. Za brezplačni pogovor in svetovanje po telefonu je na voljo Onkofon, kjer so na voljo prostovoljci z izkušnjo raka in strokovnjaki.

Pred razglasitvijo epidemije so bili prostovoljci prisotni na info točki na Onkološkem inštitutu Ljubljana in v UKC Maribor, dosegljivi pa so bili tudi po telefonu. V času, ko so osebni stiki onemogočeni, je pomembno, da je bolnikom in njihovim svojcem pomoč prostovoljcev in strokovnjakov dostopna po telefonu. Zato je Društvo onkoloških bolnikov Slovenije uvedlo brezplačno telefonsko svetovanje in pogovor za bolnike z rakom. Onkofon je dosegljiv na telefonski številki 080 23 55, in sicer vsak dan med 9. in 17. uro. Na klice odgovarja več kot dvajset strokovno usposobljenih prostovoljcev z osebno izkušnjo raka in strokovnjakov, ki dobro poznajo in razumejo stiske bolnikov. Prednost telefonske pomoči je v tem, da je dostopna vsem, anonimnost pa klicateljem zagotavlja občutek varnosti in zato lažje spregovorijo o svojih najglobljih čustvih, stiskah in dvomih. Prostovoljci jim hkrati posredujejo tudi druge informacije, ki jih bolniki potrebujejo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 18. maj 2015 / 14:19

Kje rastejo najlepše rož'ce

Botaničarka dr. Nada Praprotnik iz Most pri Žirovnici je življenje posvetila proučevanju rastlin. Kot je nekoč dejala, na sprehodih le redkokdaj pogleda v nebo; in čeprav se z botaniko ukvarja že več...

Objavljeno na isti dan


Radovljica / sreda, 12. december 2007 / 07:00

Manj brezposelnih invalidov

Mag. Cveto Uršič, generalni direktor direktorata za invalide na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve, doma iz Radovljice, ugotavlja, da se z uveljavitvijo zakona o zaposlitveni rehabilitaci...

Radovljica / sreda, 12. december 2007 / 07:00

Preselili se bodo v Gorenjca

Center za usposabljanje, delo in varstvo Matevža Langusa Radovljica je za potrebe varstveno delovnega centra začel obnavljati prostore v stavbi nekdanjega Gorenjca.

Radovljica / sreda, 12. december 2007 / 07:00

Bravo za otroke z disleksijo

Radovljica - Novembra letos so na Gorenjskem ustanovili podružnico društva Bravo, namenjeno ljudem z disleksijo. To je v Sloveniji že šesta podružnica, njeni pobudnici pa sta bili dr. M...

Radovljica / sreda, 12. december 2007 / 07:00

Kropa že v lepši podobi

Kropa, 27. novembra. Staro vaško jedro dobra dva meseca po vodni ujmi kaže navzven drugačno, lepšo podobo, v ozadju, skrito očem širše javnosti, poteka "bitka" za načrte, soglasja, rešitve, denar ...

Radovljica / sreda, 12. december 2007 / 07:00

Pr´ Boltarju šest plazov

Na Boltarjevi kmetiji na Zgornji Lipnici se je v septembrskem neurju sprožilo šest plazov.