Na družbenih omrežjih se pojavlja zelo veliko informacij o bolezni covid-19 in o zaščiti pred koronavirusom, ki so močno dvomljive, ugotavljajo v Safe.si. / Foto: Gorazd Kavčič

Ne zaupaj vsakomur in vsemu, kar je na spletu

Na točki ozaveščanja o varni rabi interneta Safe.si opozarjajo, da so na družbenih omrežjih v zadnjem času še posebno aktivni posamezniki, ki najstnike nagovarjajo k pošiljanju golih fotografij, nato pa jih izsiljujejo.

Kranj – V času omejevalnih ukrepov zaradi epidemije covida-19, ko so šole in vrtci zaprti, medvrstniški stiki pa so omejeni na internet, je med najstniki močno poskočila uporaba družbenih omrežij, s tem pa sta se povečala tudi dejavnost različnih prevarantov in širjenje neresnic, opozarjajo iz točke ozaveščanja o varni rabi interneta Safe.si, ki deluje v okviru Fakultete za družbene vede. Vsem uporabnikom svetujejo, naj ne verjamejo vsakomur in vsemu, kar najdejo na internetu, to mišljenje pa je treba prenesti tudi na mladostnike.

Ne pošiljajte golih fotografij

Na družbenih omrežjih in po aplikacijah za sporočanje so v zadnjem času še posebej aktivni posamezniki, ki skušajo navezati stik z najstniki z namenom nagovarjanja k pošiljanju golih fotografij ali videoposnetkov. Če posnetke prejmejo, se začne izsiljevanje za še več takšnih posnetkov ali pa za denar, opozarjajo v Safe.si. »Pomembno je, da posameznikov, ki jih spoznamo po internetu, ne štejemo za ljudi, ki bi jim zaupali osebne zadeve, kot so npr. intimni posnetki ali osebni podatki. Nikoli ne vemo, kdo se skriva za neko internetno podobo in kakšne namene ima. Posameznike, ki nagovarjajo k pošiljanju intimnih posnetkov, prijavimo družbenemu omrežju ali aplikaciji za sporočanje, da bodo račun blokirali ali odstranili. Enako velja za vse posameznike, ki s svojimi dejanji kršijo pravila uporabe,« svetujejo.

Igralcem spletnih video iger ob tem svetujejo, naj bodo pozorni in naj čuvajo dostop do svojega računa ter ne delijo gesla z drugimi. Tako preprečijo, da bi jim izropali ali ukradli račun.

Dvomljive informacije o koronavirusu

Na družbenih omrežjih se pojavlja zelo veliko informacij o bolezni covid-19 in o zaščiti pred koronavirusom, ki so močno dvomljive, tudi ugotavljajo v Safe.si. »Veliko je različnih člankov z nekredibilnih spletnih portalov ali profilov na družbenih omrežjih in videoposnetkov, ki na bolj ali manj prepričljiv način širijo polresnice, neresnice in teorije zarote. S tem zavajajo bralce in gledalce, obenem pa povzročajo škodo posameznikom in družbi, v nekaterih primerih pa celo ogrožajo življenja. Razumeti moramo, da marsikdo širi takšne neresnice, ker ne razume delovanja virusov in poteka okužbe, ga je strah, ne zaupa v sprejete ukrepe ali pa želi zaslužiti, namensko škodovati, širiti politično ali nazorsko propagando itd. Razlogov je veliko, pomembno pa je, da takšnih objav ne všečkamo in ne delimo.«

Preden verjamemo novici, videu ali objavi na spletu, dobro preverimo, kdo je vir. Zaupajmo znanstvenim ustanovam, državnim institucijam, univerzam, uglednim strokovnjakom in priznanim spletnim medijem, ki imajo dolgo tradicijo in delajo v skladu z uveljavljenimi novinarskimi standardi. Ne nasedajmo pa raznim »vsevednežem«, ki zapišejo ali rečejo, da so to ugotovili znanstveniki (ali npr. »neki kitajski zdravnik iz Vuhana«), zraven pa ne navedejo zaupanja vrednih virov. Vprašajmo se tudi, ali nam je neka informacija všeč in ji zato želimo verjeti. Preverimo, kdaj je bila informacija prvič objavljena, saj informacije zastarijo hitro, ker se dognanja o novi bolezni dopolnjujejo praktično vsak dan. In ne nazadnje razmislimo, ali ne gre morda le ta šalo.

»Pomembno je, da uporabimo kritično presojo vsakič, ko vidimo objavo iz vira, ki ga ne poznamo ali mu ne moremo zaupati,« opozarjajo v Safe.si. Družbena omrežja se aktivno borijo proti takšnim objavam in tudi označujejo, kdaj gre za neresnico. Pomagamo lahko tako, da objave, za katere menimo, da so zavajajoče ali neresnične, prijavimo kot lažne novice (t. i. fake news). Takšne objave bo družbeno omrežje preverilo in ustrezno ukrepalo, še pojasnjujejo.

Informacije o varni rabi interneta

Nasvete za varno in kreativno uporabo interneta v času epidemije covida-19 so na Safe.si objavili na posebni spletni strani Varno doma brez dolgčasa, še več informacij o varni rabi interneta in pasteh, s katerimi se otroci in mladostniki srečujejo, pa je mogoče najti na spletni strani Safe.si (www.safe.si). Mlajšim otrokom je namenjena spletna stran otroci.safe.si (https://otroci.safe.si).

Nasvet lahko dobite tudi na svetovalni liniji za težave na spletu TOM telefon 116 111 (vsak dan med 12. in 20. uro), na www.e-tom.si pa izvajajo tudi svetovanje v TOM spletni klepetalnici. Storitev je na voljo za otroke, mlade in njihove starše. Posnetke spolne zlorabe otrok in sovražni govor na spletu lahko anonimno prijavite na prijavno točko www.spletno-oko.si.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / torek, 4. maj 2021 / 15:52

Ali narcise že cvetijo

Zaradi snega in hladnega aprila bodo narcise oziroma ključavnice letos zacvetele kasneje, na Planini pod Golico in v Javorniškem Rovtu predvidoma v prihodnjih dveh tednih. Obiskovalci se bodo letos do...

Objavljeno na isti dan


Izleti GG / sobota, 9. januar 2021 / 00:50

Srečni utrinki preteklega leta

Preteklo leto je bilo zanimivo, drugačno, ne le zame, za vse Slovence, za cel svet. Bilo je leto, ki bo mnogim ostalo v spominu zaradi majhnega zajedavskega patogena, ki nas je prisilil v nošenje m...

Kultura / sobota, 9. januar 2021 / 00:47

Iskanje izgubljene bližine v Galeriji Stara pošta

Kranj – Stopnišče stavbe Stare pošte v Kranju že nekaj časa gosti zanimivo razstavo. Odprtje so pripravili pred jesenskim zaostrovanjem ukrepov za preprečevanje širjenja bolezni covid-19,...

Zanimivosti / sobota, 9. januar 2021 / 00:32

Pogled nazaj na leto 2020

Zapis je nastal zadnji dan v letu 2020, prvotno sem ga objavil na Facebooku.

Medvode / sobota, 9. januar 2021 / 00:30

Nova lekarna, in to čim prej

Medvoški občinski svetniki so si enotni, da je v občini potrebna še vsaj ena lekarna.

Gorenjska / petek, 8. januar 2021 / 19:54

Novembra lani več kot tri tisoč umrlih

Število umrlih v novembru 2020 je bilo za 89,5 odstotka višje kot v novembru 2019. Na republiškem statističnem uradu ocenjujejo, da bo končno število vseh umrlih v Sloveniji v letu 2020 najvišje letno...