V Kranju dileme glede oskrbe obolelih na domu

Kranj – Na območju kranjske občine se je v minulih dneh povečalo število okuženih s koronavirusom, kar poraja nekaj novih dilem. Ena je, kako organizirati dom starostnikov, da bo pripravljen na morebitno okužbo, druga pa, kako zagotoviti oskrbo za okužene v domači samoizolaciji, da ne bi izpostavljali prostovoljcev, ki za to nimajo niti ustrezne opreme.

Kot je za STA povedal poveljnik civilne zaščite Mestne občine Kranj Sašo Govekar, je po uradnih podatkih na območju občine 15 okuženih z novim koronavirusom, pri čemer se je v zadnjih dneh pojavilo vprašanje, kako okužene, ki so doma v samoizolaciji, oskrbeti z zdravili in hrano. V soboto so denimo prejeli klic občana, ki jih je prosil za dobavo paracetamola, ki mu pomaga v boju proti okužbi.

Prostovoljci, ki v Kranju občanom pomagajo pri oskrbi s hrano in zdravili, bi bili v takšnem primeru precej izpostavljeni nevarnosti okužbe, saj mora naročnik ob dostavi podpisati dobavnico, ki bi bila potem lahko kontaminirana. Prostovoljci pa nimajo ustreznih varnostnih protokolov in tudi ne zaščitne opreme za delo z okuženimi osebami, je pojasnil Govekar.

Sicer bi prostovoljci že tudi prej lahko prišli v stik z okuženo osebo, ki jim za okužbo pri naročilu ne bi povedala ali pa tega niti sama ne bi vedela. Zaenkrat med prostovoljci, ki so opravljali delo na terenu, še nimajo zabeležene okužbe, je pa okužena ena oseba, ki se je prijavila za prostovoljsko delo, a operativno zaenkrat še ni delovala.

Zato so razmišljali, kako bi drugače organizirali izdajo in podpis dokumenta, na podlagi katerega občina post festum izda račun. Nato so sklenili, da prostovoljci ne bodo opravljali oskrbe okuženih, temveč bo za to skrbelo zdravstveno osebje, ki je za to usposobljeno. Tako naj bi oblikovali posebno ekipo za takšno oskrbo, čakajo pa še generalno splošno navodilo z ministrstva za zdravje.

Prav tako z državne ravni pričakujejo splošna navodila, kako organizirati dom za ostarele, da bi bil pripravljen v primeru, če v njem pride do kakšne okužbe s koronavirusom. Treba je namreč reorganizirati dom tako, da so ločeni prostori za zdrave, bolne in tiste, ki so v osamitvi. Prav tako je treba poskrbeti za delitev zaposlenih, kar je, kot je izpostavil Govekar, precejšen organizacijski zalogaj.

Kar se tiče preskrbe za obolele na domu, je težava tudi ustrezna zaščitna oprema za tiste, ki bi takšno oskrbo izvajali. Kot je za STA povedala direktorica Zdravstvenega doma Kranj Lilijana Gantar Žura, se na njih ni nihče obrnil s predlogom, da bi oskrbo obolelih z zdravili ali hrano zagotavljali oni. To bi bilo sicer mogoče urediti v okviru patronažne službe, vendar bi bil tudi tu problem ustrezne zaščitne opreme.

Prav opreme za zdravstveno osebje, ki prihaja v kontakt z morebitnimi okuženimi, jim namreč še naprej močno primanjkuje. Prejeli so sicer maske tipa dve, ki pa so zgolj približek učinkovitejšim maskam tipa tri, ki jih potrebujejo. Težave so tudi z drugo opremo. Imeli so sicer možnost, da bi jim nekdo iz lokalnega okolja zašil oblačila oziroma kombinezone, vendar so pri tem težave, saj tisti, ki se sedaj lotevajo tega posla, nimajo ustreznih certifikatov, je pojasnila Žura.

Za delavce kranjske mestne občine in prostovoljce medtem dobava mask iz domače proizvodnje redno teče. V ponedeljek so denimo prejeli 300 dvoslojnih in 200 enoslojnih pralnih mask, ki jih za občino šivata dve lokalni podjetji. V kratkem pa Govekar računa, da bodo dobili tudi močnejše maske za zdravstvene delavce.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / petek, 25. april 2008 / 07:00

Blejci prinesli pokal iz Kanala

Po štirih finalnih tekmah so se odbojkarji ACH Volleyja in njihovi navijači v sredo pozno zvečer veselili novega naslova državnih prvakov.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 23. februar 2009 / 07:00

104-letna Menžarjeva Tončka najstarejša občanka

Stari ljudje so nekaj posebnega. Vedno imajo čas, kar je danes redkost. Antoniji Žbontar - 104-letni gospe, doma iz Kamne Gorice, je uspelo zaustaviti proces staranja, saj ne pozna tipičnih starostnih...

Cerklje na Gorenjskem / ponedeljek, 23. februar 2009 / 07:00

Azbest v vodi ni nevaren

V Komunali Kranj zagotavljajo, da zaradi azbestno-cementnih cevi pitna voda ni zdravju nevarna.

Železniki / ponedeljek, 23. februar 2009 / 07:00

Dodatni prostori za knjižnico

Krajevni knjižnici Ivana Tavčarja v Železnikih, ki ima prostore na Češnjici, se letos obeta širitev.

Šport / ponedeljek, 23. februar 2009 / 07:00

Trenerski poklic dolgoletna želja

Urška Potočnik, nekdanja odlična plavalka, svoje bogato znanje posreduje mlajšim radovljiškim plavalcem.

Zanimivosti / ponedeljek, 23. februar 2009 / 07:00

Invalidu voziček za šport

Petina od 105 članov Društva paraplegikov Gorenjske je dejavna, mnogi tudi v športu. Za enega svojih novih članov želi društvo kupiti invalidski voziček, ki bo primeren za sedečo košarko.