Študentje – prostovoljci so takole ob vhodu pričakali obiskovalce Zdravstvenega doma Kamnik, dokler ga niso pred dnevi zaprli. / Foto: Študentski klub Kamnik

»Mladina dobra kot nekoč«

Občina Kamnik ima v času epidemije koronavirusa zelo razvejano mrežo pomoči občanom, razveseljivo pa je, da so svojo pomoč med prvimi ponudili člani Študentskega kluba Kamnik. Kar petdeset je takšnih, ki so tako ali drugače pripravljeni pomagati občanom in uradnim institucijam.

Člani Študentskega kluba Kamnik so po svoji dobrodelnosti znani že dlje časa. Prav marec je mesec, ko bi letos že osmič zapored izpeljali svoj projekt Dobrodelni marec, ki pa je v večji meri moral odpasti. Ker jih je te dni večina ostala še brez študijskih obveznosti in brez študentskega dela, so po svojih zmožnostih ponudili pomoč. Kako ta poteka, smo povprašali predsednico Študentskega kluba Kamnik Anamarijo Dolenc. »Prostovoljce smo najprej poiskali znotraj svoje interne ekipe, tam se nas je nabralo že deset. Nato smo pa objavili še poziv za vse preostale člane študentskega kluba in naleteli na neverjeten odziv. Trenutno imamo v bazi prostovoljcev nabranih štirideset kontaktov, torej nas je skupaj kar petdeset! Poziv smo objavili samostojno, zatem pa smo spontano prejeli veliko podporo skupnosti, ki je delila našo objavo, oglasil se nam je tudi e-servis, poziv so objavili tudi lokalni mediji ... – vsi z namenom, da o prostovoljstvu razširijo glas.«

Ker so se zadeve želeli lotiti kar se da odgovorno, so se najprej obrnili na občino in jim pojasnili, da želijo pomagati le z njihovo odobritvijo. »Le pet minut po poslanem elektronskem sporočilu me je klical župan osebno, se iz dna srca zahvalil za našo pripravljenost pomagati in poudaril, da bodo dodatne roke zagotovo prišle prav. Že naslednji dan smo imeli usposabljanje na štabu Civilne zaščite in sestanek z vsemi predstavniki zdravstvenih institucij, da so povedali svoje potrebe. Vsi so nas sprejeli z veseljem, nam pomagali pri organizaciji prostovoljcev, z varnostnimi navodili, opremo, usposabljanji, bili dosegljivi za razna vprašanja. Tu moram res pohvaliti občino, ker odlično koordinira vse skupaj in se tako počutimo kot del ekipe, ki je pomemben in cenjen v dani situaciji,« še pravi Anamarija in opiše, kaj vse sploh počnejo. Njihovo pomoč najbolj potrebujejo na treh točkah, in sicer v Domu starejših občanov Kamnik, pri razvozu hrane in zdravil ter - dokler ga niso zaprli - na vhodu v zdravstveni dom. »Najbolj ključni točki sta bili vhod zdravstvenega doma ter razvoz hrane in zdravil, kjer se še vedno aktiviramo na dnevni ravni, saj kar nekaj starostnikov potrebuje zdravila, pa nimajo nikogar, ki bi jim jih lahko dostavil. Nekaj prostovoljcev je bilo tudi na usposabljanju v Domu starejših občanov, kjer za zdaj še ne potrebujejo dodatnih rok, a so te pripravljene, če jih bodo potrebovali. Kot rezerva pa smo tudi Mestnim lekarnam, predvsem za pomoč na vhodu. Potencialno bomo pomagali tudi z individualnim varstvom otrok na domu. Za zdaj nas je dovolj, da bomo lahko pomagali na vseh teh ključnih točkah, seveda pa si vsi želimo, da za to ne bo potrebe.«

Pomoč prinaša tudi veliko osebnih zgodb, ki jih vsakodnevno bogatijo. Največ stika s pomoči potrebnimi ima trenutno njihov aktivist Žiga, ki predvsem starejšim vsakodnevno dostavlja hrano, zdravila, skoči pa tudi v trgovino po najnujnejše stvari. »Vsi so izjemno hvaležni za pomoč, pohvalijo tudi njegovo prijaznost. En gospod mu je rekel, da ga spominja na mladino včasih, ko so hitro priskočili na pomoč. V stiski bi se znašli predvsem tisti starostniki, ki zaradi zdravstvenih razlogov sami ne zmorejo v trgovino ali celo opravljati osnovnih domačih opravil. Tako vsak dan starejši občanki dostavimo kosilo, ki ga pripravijo v Domu starejših občanov, saj gospa okreva po operaciji. Moram poudariti, da Civilna zaščita Kamnik skrbi za varnost tako prostovoljcev kot občanov. Vsi naši izpostavljeni prostovoljci so prejeli zaščitno opremo za vsak dan, prav tako se strogo držijo preventivnih ukrepov in osebne stike s starostniki omejujejo na minimum,« zaključi Anamarija Dolenc, tudi sama hvaležna, da so se mladi odzvali na takšen način in v takem številu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / ponedeljek, 16. maj 2022 / 15:27

Košarkarica Teja Oblak ostaja v Pragi

Škofja Loka – Košarkarska reprezentantka Teja Oblak, ki se je v Prago preselila leta 2018, bo še do leta 2024 nosila dres evroligaške ekipe USK Praha. V zadnjih štirih letih je namreč navdušila vod...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / ponedeljek, 5. september 2016 / 22:46

Dan začnejo z gibanjem

Med več kot stotimi skupinami Šole zdravja, ki delujejo po vsej Sloveniji in svoje dneve vsako jutro začnejo s telovadbo na prostem 1000 gibov, so tudi tri škofjeloške: Sotočje, Trata in Kamnitnik. V...

Železniki / ponedeljek, 5. september 2016 / 22:45

Z dvigalom do večje svobode

Gasilci PGD Železniki so pomagali družini lani preminulega člana Franceta Žaberla in za njegovega invalidnega sina Dominika postavili hišno dvigalo, kar je bila tudi očetova želja.

Kultura / ponedeljek, 5. september 2016 / 22:45

Likovno potovanje v znano neznano naravo

V Mali galeriji Likovnega društva Kranj razstavlja mlada likovna umetnica Maruša Štibelj iz Kranja. Naslov razstave Kraji, ki jih želim videti vabi, da jih vidimo tudi mi.

Kultura / ponedeljek, 5. september 2016 / 22:44

Grafiti od upora do Trsta

V Stolpu Škrlovec bo do konca septembra na ogled razstava Grafiti na Slovenskem med drugo svetovno vojno, ki jo je v sodelovanju z Muzejem novejše zgodovine v Ljubljani pripravila Helena Konda.

Šport / ponedeljek, 5. september 2016 / 22:44

Spal v višinskem šotoru

Pogovor s plavalcem Darkom Đuričem in maratoncem Sandijem Novakom, Gorenjcema, ki bosta nastopila na paraolimpijskih igrah v Riu de Janeiru.