Spletna anketa Zveze potrošnikov Slovenije kaže, da večina potrošnikov kupuje med pri lokalnih čebelarjih.

Zaupanje v slovenski med

Na testiranju je večina vzorcev medu prejela oceno dobro, med najboljšimi pa so bili vzorci medu s slovenskim poreklom.

Kranj – V Zvezi potrošnikov Slovenije so pri različnih trgovcih v Sloveniji kupili enajst vzorcev domačega in uvoženega cvetličnega medu in jih poslali na testiranje v laboratorij, kjer so preverili parametre sestave medu, morebitne ostanke zdravil za zatiranje bolezni v panju, potvorbo ter botanično in geografsko poreklo medu. Potrošnike so povprašali o všečnosti medu in preverili skladnost označbe z zakonodajo, v končno oceno pa so vključili še trajnostni vidik, pri čemer so upoštevali oddaljenost države porekla, različne certifikate in embalažo. Rezultati so bili razveseljivi: vsi vzorci so bili skladni z zakonodajo, potvorb niso odkrili, večina vzorcev je prejela oceno dobro, med najboljšimi pa so bili prav vzorci s slovenskim poreklom. Ko so potrošnike prosili, da med enajstimi vzorci izberejo med, ki jim je najbolj všeč, in tistega, ki jim je najmanj, so največkrat izbrali za najboljšega prav slovenski med.

V zvezi potrošnikov se zavzemajo tudi za natančno označevanje porekla medu. Kot ugotavlja Anja Bolha iz zveze potrošnikov, je poreklo medu za potrošnika najpomembnejša informacija pri izbiri, zato predlagajo, da bi proizvajalci namesto obstoječih oznak vedno natančno navedli vse države, iz katerih je med, zastopan v mešanici. Za takšno označevanje se zavzemajo tudi večji slovenski pridelovalci in polnilci medu pod okriljem čebelarske zveze, ki je na ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano tudi poslala pobudo za jasno označevanje porekla. Sedanja ureditev namreč omogoča proizvajalcem, da v primeru, ko med izvira iz več držav, opremijo med z eno od oznak »mešanica medu iz držav članic EU«, »mešanica medu iz držav, ki niso članice EU« ali »mešanica medu iz držav članic EU in držav, ki niso članice EU«.

Povprečen Slovenec poje na leto okrog enega kilograma medu, kar nas uvršča med največje evropske porabnike. Slovenija največ medu uvozi iz Nemčije in Hrvaške.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / ponedeljek, 19. maj 2014 / 12:18

Razstava aktov na Glasu

V avli Gorenjskega glasa so do 11. junija na ogled dela članov Slikarskega kluba Škofja Loka, ki se predstavljajo z razstavo aktov.

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 15. november 2019 / 16:06

Prvi test bo na Norveškem

Biatlonci so v sredo odpotovali v Sjusjoen na Norveško, kjer se bodo ta konec tedna pomerili z močno mednarodno konkurenco in dobili prve primerjave pred začetkom tekem svetovnega pokala konec novembr...

Gospodarstvo / petek, 15. november 2019 / 15:38

Najbogatejša Slovenca še vedno zakonca Login

Med deseterico najbogatejših Slovencev so po izračunih revije Manager letos isti Gorenjci kot lani: zakonca Iza in Samo Login, Joc Pečečnik in Damian Merlak.

Kranj / petek, 15. november 2019 / 15:30

Evropski teden zmanjševanja odpadkov

Kranj – V okviru Evropskega tedna zmanjševanja odpadkov, ki bo potekal od jutri, 16., do 24. novembra v organizaciji GZS – Zbornice komunalnega gospodarstva, Komunala Kranj, skupaj s Fundacijo Vinc...

Šport / petek, 15. november 2019 / 15:29

Loški rokometaši gostijo Krko

Škofja Loka – Rokometaši v Ligi NLB igrajo tekme 10. kroga. Ekipa Urbanscape Loka bo jutri gostila MRK Krko. Tekma se bo začela ob 20. uri.

Radovljica / petek, 15. november 2019 / 15:28

Na Brezjah o frančiškanih

Brezje – Jutri, 16. novembra, ob 9. uri se bodo z molitvijo v baziliki na Brezjah začeli tradicionalni Brezjanski pogovori. Letos bo osrednja tema »Frančiškovi bratje v odnosu do drugačnih«. Na Bre...