Sevanja v vsakdanjem življenju

Elektromagnetna sevanja (EMS) so prisotna od samega nastanka človeštva. Šele v zadnjih desetletjih so hitremu razvoju telekomunikacijskih in radarskih sistemov sledile študije o morebitnih škodljivih učinkih EMS na živa bitja. EMS določa frekvenca ter pripadajoča energija, pri čemer se le redko zavedamo, da je to postalo del našega vsakdana. Čim višja je frekvenca sevanja, tem višja je njegova energija – in nasprotno. EMS glede na energijo delimo na ionizirna in neionizirna. lonizirna sevanja imajo precej višje frekvence in s tem več energije kot neionizirna, zato lahko ionizirajo snov – iz atomov izbijejo elektrone. Od tod tudi ime, saj procesu izbijanja elektronov iz atomov pravimo ionizacija. Ionizirna sevanja izbijajo elektrone iz atomov v človeškem telesu, zato lahko ogrozijo zdravje. Med ionizirna sodijo rentgenska ter radioaktivna sevanja v zemeljski skorji in zunaj nje. Neionizirna sevanja imajo nižje frekvence kot ionizirna ter tako premajhno energijo za ionizacijo snovi. Delimo jih na enosmerna električna in magnetna polja, sevanja nizkih in visokih frekvenc ter infrardečo, vidno in ultravijolično svetlobo. Sem sodijo daljnovodi, podzemni vodi, transformatorske postaje (distribucija električne energije), visokonapetostni prenosni napajalni sistemi in množica porabnikov (mali porabniki z vrsto gospodinjskih aparatov), priključenih na razdelilne transformatorske postaje, ki povzročajo v bivalnem okolju nizkofrekvenčna električna in magnetna polja frekvence 50 Hz.

Visokofrekvenčna EMS med 100 kHz in 300 GHz so v našem okolju sestavljena iz oddajnikov, ki jih lahko najdemo v bivalnem okolju (mobilni telefon, mikrovalovna pečica, radioamaterski oddajniki, radijski oddajniki …), v industriji (predelovalni, lesni, kovinski …), kjer uporabljajo visokofrekvenčne generatorje standardnih frekvenc (od 0,2 do 2450 MHz) in različnih moči (od 0,1 do 100 kW) ter v zdravstvu na področju fizioterapije (do 500 W).

Visokofrekvenčni viri velikih moči generirajo v svoji bližini precej visoke poljske jakosti. Običajno so nameščeni v ograjenih območjih, na nenaseljenih lokacijah. Energija sevanja telekomunikacijskega oddajnika na deset metrov visoki hiši na razdalji deset metrov v smeri, ki je pravokotna na os antene, se zmanjša za stokrat. Električno in magnetno polje se zmanjšujeta s kvadratom oddaljenosti od vira sevanja.

Namig: Za manj stresa in boljše spanje v spalnici ne imejte brezžičnega usmerjevalnika (Wi-Fi routerja), če pa že, naj bo od glave odmaknjen vsaj meter in pol.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / torek, 29. maj 2007 / 07:00

Loški strojniki najboljši nogometaši

Naslov srednješolskih prvakov v ligi ŠKL nogomet so osvojili dijaki Šole za strojništvo Škofja Loka.

Objavljeno na isti dan


Slovenija / sreda, 31. julij 2019 / 11:19

Višarje povezujejo Slovence

Višarje – Rafaelova družba in Zveza slovenskih izseljenskih duhovnikov v Evropi vabita v nedeljo, 4. avgusta, na tradicionalno, že 31. Romanje treh Slovenij na Svete Višarje: matične, zamejske in i...

Zanimivosti / sreda, 31. julij 2019 / 11:18

Luna kliče Zemljo

Veliko besed, slik in misli je bilo v preteklih dneh namenjenih petdeseti obletnici prvega človekovega koraka, narejenega po površini Lune. Znameniti stavek astronavta Neila Armstronga, ko...

Slovenija / sreda, 31. julij 2019 / 11:18

Upokojencem letni dodatek

Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje bo ta teden z julijskimi pokojninami izplačal tudi letni dodatek. Višina regresa za upokojence je odvisna od višine pokojnine.

Izleti GG / sreda, 31. julij 2019 / 11:14

Mesto v malem

Slovenski turistični novinarji smo se odzvali vabilu, ko je pred časom v koprski Luki pristala ena od ladij skupine ali ladjarja MSC, MSC Musica, da si tako imenovano mesto v malem ogledamo.

Kronika / sreda, 31. julij 2019 / 11:12

V gore le dobro pripravljeni

Na Planinski zvezi Slovenije znova opozarjajo, da so planinske poti v naših gorah glede na tehnično zahtevnost kategorizirane kot lahke, zahtevne in zelo zahtevne, vedno pa se je treba zavedati, da to...