Stane Rape in začetki slovenskega letalstva

Na Gorenjskem v deželi Kranjski (179)

Leta 1918 je ob razpadu Avstro-Ogrske v Sloveniji prišlo do ustanovitve prve slovenske letalske vojaške enote ljubljanske letalske stotnije. Med ustanovitelji letalske enote, ki je delovala tudi v bojih za slovensko severno mejo, je bil tudi letalec Stane Rape, ki se je rodil 29. 12. 1898 na Olševku pri Šenčurju.

Študiral je na ljubljanski filozofski fakulteti. Leta 1922 je doktoriral. Kot športni pilot akrobat in učitelj letenja ter organizator v letalstvu je med vojnama pospeševal klubsko dejavnost. Bil je dolgoletni tajnik slovenske letalske organizacije, se ukvarjal v letih 1928–1933 z gradnjo domačih letal, izgradnjo letališča v Ljubljani in jadralnega središča na Blokah. V letih 1933–1941 je bil predstavnik letalske družbe Aeroput in vodja letalskega centra v Ljubljani, s katerega so slovenski letalci vzpostavili prve mednarodne povezave v zračnem prometu.

Dr. Sandi Sitar je opisal dogodke, povezane z začetki slovenskega narodnega letalstva ob razsulu habsburškega cesarstva, ko je razpadla tudi avstro ogrska armada. Ko so se slovenski vojaki vračali domov, je večji del slovenskih letalcev takoj pomislil, kako zavarovati svojo pravkar osvobojeno domovino. Proti domu so se odpravili, če je bilo le mogoče, z letali. V Ljubljani in tudi v Mariboru so se prostovoljno vključili v tamkajšnji eskadrilji. To je bila prva enota, ki je nastala v kasneje oblikovani Jugoslaviji. V začetku je imela bolj slovenski kot jugoslovanski značaj.

Prvi letalec ljubljanske eskadrilje je postal narednik Mirko Plehan, ki je bil ob koncu vojne učitelj letenja v Celovcu. Prvega novembra 1918 je vzel iz zastraženega hangarja letalo. Pri tem so mu pomagali njegovi letalski učenci, večinoma slovanskega rodu. Skozi meglo in oblake je priletel nad Kranj in nadaljeval v nizkem letu do Ljubljane. V Šiški, kjer je stanoval, se je spustil na travnik. Ker je imelo letalo avstrijske oznake, je pilota pričakala nič kaj miroljubna skupina, s katero je bil tudi letalski poročnik Stane Rape, v naslednjem obdobju pomembna oseba za razvoj slovenskega letalstva. Drugi dan sta z Rapetom med poletom nad Lescami odkrila zapuščeno letalo in ga naslednjega dne pripeljala v Ljubljano. S tretjim letalom se jima je tam pridružil poročnik Franc Žarn. Naslednje letalo so dobili v Logatcu. Med prvimi piloti, ki so stopili v ljubljansko eskadriljo, našteva Plehan še Hirša, Grampovčana, Hauptmana, Kosa, Colnarja, Turka, Kvedra, Skoporca, Ramorja, Pohlina, Novaka, Legata, Pešla … Ljubljanska in iz nje nastala mariborska eskadrilja sta sodelovali na koroški fronti v bojih za slovensko severno mejo.

Zanimivi Gorenjci tedna iz dežele Kranjske:

V Kranju se je 24. 12. 1882 rodil dermatovenerolog Pavel Šavnik. Bil je dekan zagrebške medicinske fakultete. Iznašel je suho sterilno »Šavnikovo iglo«.

Na Jesenicah se je 25. 12. 1880 rodil jezikoslovec Janko Pretnar. Kot predsednik Jugoslovanske matice je bil leta 1925 med ustanovitelji Manjšinskega inštituta.

V Stiški vasi pri Cerkljah na Gorenjskem se je 28. 12. 1839 rodil časnikar Ivan Železnikar. Od 1882 je bil urednik pri Slovenskem narodu v Mariboru.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Preddvor / četrtek, 6. maj 2021 / 10:29

Od graščaka do igralca

Preddvor – Dr. Mira Delavec Touhami, ki se literarno veliko ukvarja s preddvorsko zgodovino in tamkajšnjimi osebnostmi, skupaj z dr. Jurijem Kurillom pripravlja knjigo z naslovom Od preddvorskega g...

Objavljeno na isti dan


Kranj / sreda, 30. april 2008 / 07:00

Slovesno za praznik dela

Po Gorenjskem bodo ob prazniku dela pripravili številna prvomajska srečanja.

Splošno / sreda, 30. april 2008 / 07:00

Neobičajna, močna zadruga

M Sora letos praznuje 60-letnico ustanovitve. Danes med dejavnosti zadruge ne spadajo zgolj klasične oblike pomoči kmetom, uveljavljajo se tudi v tujini.

Splošno / sreda, 30. april 2008 / 07:00

Čipke so moje življenje

"Ne le, da so čipke lepe, zasvojena sem z njimi," pravi Iva Sobočan, mojstrica klekljanja, ki smo jo obiskali še pred začetkom drugih slovenskih klekljarskih dni v Žireh.

Splošno / sreda, 30. april 2008 / 07:00

Komentar: Zakurite kres, prihaja internet

V začetku meseca je revija Manager drugič objavila lestvico najbogatejših Slovencev. Med njimi ni veliko bogatašev s Škofjeloškega.

Zanimivosti / sreda, 30. april 2008 / 07:00

Na praznični izlet z otroki

Pred prvomajskimi prazniki mnogi starši razmišljajo, na kakšen zanimiv izlet bi lahko peljali otroke v bližajočih se prostih dneh. Nanizali vam bomo nekaj namigov za družinska potepanja.