Učenci OŠ Škofja Loka-Mesto s svojo zastavo / Foto: arhiv šole

O prijateljstvu

Učenci OŠ Škofja Loka-Mesto so na natečaju Zastava dežele Domišljije zasedli drugo mesto. Njihova zastava kaže na pomen prijateljstva ter sproščene igre nekoč in danes.

Natečaj, na katerem je sodelovalo 26 šol iz Slovenije in zamejstva, sta razpisala založba Beletrina in Balassijev inštitut, ki skrbi za promocijo madžarske kulture. Osnova za ustvarjanje je bilo mladinsko delo Dečki Pavlove ulice madžarskega pisatelja Ferenca Molnárja. Skupina učencev 7. in 8. razreda OŠ Škofja Loka - Mesto je pod mentorstvom učiteljic Maje Reven in Petre Jerovšek najprej prebrala knjigo, ki je prvič izšla leta 1906. Ob pogovoru o vrednotah, ki jih knjiga prinaša, so se potem rojevale ideje o zastavi dežele Domišljije, v kateri se igrajo dečki, je razložila Petra Jerovšek.

Knjiga o dečkih iz Budimpešte pripoveduje zgodbo o odraščanju in žrtvovanju za skupno dobro ter je po prepričanju Petre Jerovšek aktualna tudi za današnje najstnike. Njihova zastava, ki je nastala na podlagi pogovora o knjigi, tako kaže na pomen prijateljstva in sproščene igre nekoč in danes. Eno stran zastave so navdihnili predmeti, pojmi in prostori iz knjige, pri čemer so vse uporabljene materiale skrbno izbrali iz nabora tistih, ki so jih imeli na voljo tudi liki iz romana. Dečki na zastavi se igrajo na naslovni ulici in simbolizirajo prijateljstvo, ki so ga učenci začutili ob branju, je razložila Petra Jerovšek. Na drugi strani zastave pa so se osredotočili na sedanji čas, saj so na fotografijah prikazali prosti čas, kot ga mladi preživljajo danes. »Fotografije so posneli sodelujoči učenci; to tudi sicer pogosto počnejo, saj jih objavljajo na družabnih omrežjih.« Kot osrednji simbol so oblikovali žogo, ki povezuje sodobni in pretekli svet otrok, sodobne in stare igre. »Med igro otroci tudi danes tkejo prijateljstva in se učijo za življenje,« je še dodala Petra Jerovšek.

Tako kot ostali nagrajenci natečaja so se učenci OŠ Škofja Loka-Mesto novembra udeležili knjižnega sejma v Ljubljani in si ogledali predstavo Časovno potovanje okoli placa, ki jo je navdihnila Molnárjeva knjiga, preizkusili so se tudi v starih igrah. »Spomladi bodo nagrajeni še z udeležbo na ustvarjalnih delavnicah Balassijevega inštituta, zastava pa bo v njihovih prostorih razstavljena februarja 2019. Takrat bodo organizatorji Molnárjevi knjigi posvetili tudi literarni večer.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Naklo / petek, 5. maj 2017 / 08:10

Pomlad na Dobravi

Likovna sekcija KD Dobrava Naklo vabi na ogled likovnih del in keramičnih izdelkov svojih članov.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / četrtek, 27. december 2018 / 18:37

Nov cestni odsek v Bodoveljski grapi

Bodovlje – »V prvih dneh decembra smo predali namenu 1100 metrov dolg odsek asfaltirane ceste križišče Jamnik–križišče Kartelj v Bodoveljski grapi. Ta odsek je bil od poplave 2014 v zelo slabem sta...

Kultura / četrtek, 27. december 2018 / 18:36

Vse velikosti malega formata

Mala galerija Kranj se te dni šibi od raznolikosti likovnih slogov, a dela, ki so na ogled, imajo vendarle nekaj skupnega – Mali format.

Rekreacija / četrtek, 27. december 2018 / 18:36

Zapostavljen razglednik

Creta dal Cronz / Cronc (1664 n. m.) – Dve imeni. Italijansko in furlansko. Na zemljevidih je prvo, na smerokazih drugo. Skromen, razgleden vrh, pogosto zapostavljen, skoraj neviden.

Rekreacija / četrtek, 27. december 2018 / 18:33

Kolesarijo že petdeset let

Kolesarski klub Bled letos beleži petdeset let delovanja. Na slovesnosti ob visokem jubileju so podelili številna priznanja.

Škofja Loka / četrtek, 27. december 2018 / 16:03

Redno prebirajo Loški glas in Loške novice

V kapeli Puštalskega gradu se je na treh koncertih odvil prvi festival komorne glasbe.