Tudi obremenjenost z vonjem je mogoče izmeriti

Država je vendarle naročila pripravo raziskav, na podlagi katerih bo vzpostavljen sistem za obvladovanje obremenjenosti zraka z neprijetnim vonjem oziroma pripravljena uredba o motečih vonjavah. Na Gorenjskem največ pritožb od ljudi, ki živijo v bližini večjih podjetij.

»Ker je tolerančni prag človeka zaradi motečih vonjav pogosto prekoračen, se ob čezmernih obremenitvah ljudje pritožijo. Moteče vonjave namreč delujejo na počutje negativno, saj zmanjšujejo delovno sposobnost in povečujejo dovzetnost za obolevanja.«

Ljubljana – Ministrstvo za okolje in prostor je konec maja z zunanjimi izvajalci – Veterinarsko fakulteto in Fakulteto za strojništvo Univerze v Ljubljani ter podjetjem Studio okolje – sklenilo pogodbo, na podlagi katere bodo omenjene institucije pripravile strokovne podlage za vzpostavitev sistema za obvladovanje obremenjenosti zunanjega zraka z neprijetnim vonjem.

Kot so sporočili iz okoljevarstvene organizacije Alpe Adria Green (AAG), so prepričani, da bo projekt uspešno izveden, pridobljeni rezultati pa bodo temelj za pripravo uredbe o motečih vonjavah, za katero si Alpe Adria Green prizadeva že od leta 2013, ko so s posebno peticijo zahtevali ureditev tega področja.

Kot je povedal predsednik Alpe Adria Green Vojko Bernard, na območju gorenjske regije dobijo največ pritožb zaradi neprijetnih vonjav od ljudi, ki živijo v bližini večjih podjetij v Radovljici, na Jesenicah in v Škofji Loki. »Največ pritožb dobimo od sosedov Elana iz Begunj, Acronija z Jesenic, Knaufa v Škofji Loki ... Težave najprej poskusimo reševati z mediacijami med prebivalci in povzročiteljem smradu, če to ne uspe, povzročitelja prijavimo inšpekcijskim službam. Preventivno se, če dvomimo, da bo nova naprava oziroma obrat povzročal smrad, prijavimo kot stranski udeleženec v postopek za pridobivanje okoljevarstvenega soglasja, ki ga izdaja Agencija RS za okolje,« je pojasnil Bernard.

»Moteče vonjave so poseben problem onesnaževanja zraka, ki ga predstavljajo emisije plinov, katerih koncentracije v zraku sicer niso visoke, a tudi pri nizkih koncentracijah delujejo moteče. Te spojine najpogosteje predstavljajo netoksično onesnaženje zraka. Ker je tolerančni prag človeka zaradi motečih vonjav pogosto prekoračen, se ob čezmernih obremenitvah ljudje pritožijo. Moteče vonjave namreč delujejo na počutje negativno, saj zmanjšujejo delovno sposobnost in povečujejo dovzetnost za obolevanja,« pa pojasnjujejo strokovnjaki, ki bodo pripravili podlage za vzpostavitev sistema za obvladovanje obremenjenosti zunanjega zraka z neprijetnim vonjem.

Obremenjenost okolja z vonjem, kot še navajajo, merijo na različne načine, eden od njih je tudi metoda anketiranja krajanov, ki živijo na izpostavljenih območjih, kjer se čuti neprijeten vonj, ki prihaja od različnih dejavnikov. »Anketni vprašalnik vključuje vprašanja o intenzivnosti vonja, prijetnosti oziroma neprijetnosti vonja, pogostosti pojavljanja vonja, času dneva, v katerem se pojavljajo ''epizode'' vonja. Z izvedbo ankete želimo ugotoviti motnjo in določiti zanesljivost metode, njeno natančnost in veljavnost. Določitev kvantitativnih standardov kakovosti zraka, ki so namenjeni zaščiti prebivalstva pred vplivi motečih vonjav, so temelj za pregledne in enotne predpise,« še pojasnjujejo. Vzporedno z izvajanjem metode anketiranja bo na določenem področju potekalo tudi preverjanje drugih metod za ocenjevanje celotne obremenitve okolja z motečimi vonjavami. Primerjava rezultatov različnih metod bo ob drugem strokovnem gradivu temelj strokovnih podlag v pripravi. Rok za dokončanje projektne naloge je slabi dve leti.

Kot so sporočili iz organizacije Alpe Adria Green, se je anketiranje sicer že začelo, a Gorenjska doslej še ni prišla na vrsto. »Odziv širše javnosti, zlasti krajanov, je izredno pozitiven, nikakor pa ne bi mogli reči za javne institucije. V naslednjih mesecih bodo naključni krajani dobili anonimne ankete, ki jih bodo morali izpolniti. Možnost izpolnjevanja je elektronski način ali pa ročni. Anketa je popolnoma anonimna.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 29. april 2010 / 07:00

Pri sedemdesetih še natančno strelja

Cerklje - Peter Slatnar iz Cerkelj je februarja letos dopolnil sedemdeset let, a je še vedno zelo uspešen v lovskem streljanju na glinaste golobe in na tarčo srnjaka. Lani je na...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / ponedeljek, 27. april 2020 / 15:07

Povabilo v gore še ne velja

Na Planinski zvezi Slovenije opozarjajo, da povečanemu naboru dovoljenih aktivnosti na prostem omejitve v gorah še vedno veljajo. Držite se poti v domači občini.

Železniki / ponedeljek, 27. april 2020 / 15:07

Čipkarski dnevi septembra

Železniki – V Železnikih so konec junija nameravali izpeljati 58. Čipkarske dneve, a so se v začetku tega tedna odločili, da jih zaradi koronavirusa prestavijo na jesen. Potekali bodo od 16. do 20....

Zanimivosti / ponedeljek, 27. april 2020 / 15:07

Zlata pravila srečnega zakona

Zakonca Angela in Francelj Sajovic iz Naklega sta sredi aprila praznovala redek zakonski jubilej – platinasto poroko.

Domžale / ponedeljek, 27. april 2020 / 15:06

Virus tudi v odpadnih vodah

Centralna čistilna naprava Domžale-Kamnik bo z vzorčenjem sodelovala pri raziskavah za detekcijo koronavirusa v odpadnih vodah.

Medvode / ponedeljek, 27. april 2020 / 12:08

Zbirni center v Medvodah odprt tudi na praznik

Medvode – Po enomesečnem zaprtju zaradi razglašene epidemije covida-19 je Občina Medvode 15. aprila ponovno odprla Začasni zbirni center za ločeno zbiranje odpadkov Medvode. Sporočajo, da bo zaradi...