Srednjeveška idila na Hudem gradu s člani društva Ampus in Krajevno skupnostjo Bistrica / Foto: Primož Pičulin

Prvič Gutenberški dnevi

Člani kulturnega društva Ampus so nas v sodelovanju s Krajevno skupnostjo Bistrica, Občino Tržič in ZKO tokrat prvič na Gutenberških dnevih popeljali v srednjeveški čas, po gradu, kjer je nekoč bivala zakleta grajska gospodična.

Bistrica pri Tržiču – Gute­nberški dnevi so del projekta oživljanja nekdaj mogočnega gradu Altgutenberg oziroma Hudega gradu nad Vilo Bistrica pri Tržiču. Grad je na pobudo Krajevne skupnosti Bistrica odkupila Občina Tržič, v upravljanje pa so ga zaupali društvu Ampus. Deset entuziastov je dva meseca intenzivno urejalo zaraščeno območje, snovalo program in se trudilo, da bi ruševine ponovno zaživele.

Na samem dogodku so se obiskovalci seznanili z zgodovino Hudega gradu in vstopili v pravo srednjeveško idilo z na novo ambientalno urejeno okolico ruševin. Sprehodili so se čez srednjeveško sejmišče, se preizkusili v srednjeveških igrah in lokostrelstvu, si ogledali mučilne naprave in orožje, naredili svoj kovanec, poskusili srednjeveško jed in oblekli prava grajska oblačila. Društvo Ampus je prav v namen Gutenberških dnevov ustanovilo srednjeveško glasbeno skupino, ki je obiskovalce zavrtela v čas, ko so grajske gospodične poplesavale na dvoru. Zjutraj je bila tudi sveta maša v čast nekdanjega graščaka, ki je dal postaviti cerkev sv. Jurija. Presenečenje dneva je bila razstava akademske ruske slikarke Maše Bersan Mašuk, ki je na ogled postavila slike, ki uprizarjajo motive starih ljudstev in božanstev.

Predsednik Ampusa in organizator dogodka Anže Bizjak pojasni, da z Gutenberškimi dnevi želijo približati ljudem posest, ki je bila prvič omenjena leta 1156, danes pa popolnoma pozabljena. "Naš cilj je konzervirati razjede na obzidju, postaviti razgledno točko, morda bi celo rekonstruirali stolp in iz gradu do cerkve postavili visečo brv. Največji podvig pa bi bila skica gradu, ki bi jo s pomočjo sodobne tehnike, v obliki holograma v večernih urah svetlobno projicirali na grad, kar pomeni, da bi dejansko lahko videli prvotno obliko gradu, ki velja za enega najstarejših na Slovenskem."

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / sreda, 27. april 2022 / 16:43

Jeseniški gimnazijci najboljši v krosu

Zbilje – Prvenstvo Slovenije v krosu za osnovne in srednje šole je prvič potekalo v Zbiljah. Nastopilo je okrog dva tisoč tekačic in tekačev.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / torek, 27. oktober 2009 / 07:00

LIFFe in filmsko gledališče v Železarju

V Kinu Železar na Jesenicah od 20. oktobra poteka filmsko gledališče, mednarodni filmski festival LIFFe pa bo letos novembra potekal že dvajsetič. Vzporedno ga bosta gostila Ljubljana in Maribor.

Slovenija / torek, 27. oktober 2009 / 07:00

Odkritje kipa Staneta Kavčiča

Ljubljana - V parku med zgradbama državnega zbora in Narodnega muzeja Slovenije na Trgu narodnih herojev bodo danes ob 16. uri odkrili doprsni kip Staneta Kavčiča, predsednika iz...

Prosti čas / torek, 27. oktober 2009 / 07:00

Počitnice na Televiziji Slovenija

Počitniški program za otroke in mladino se na 1. programu Televizije Slovenija začenja vsako jutro ob 9.05 in traja vse do 13. ure, od ponedeljka do petka. Vsako jutro si naši mladi gledalci lahk...

Kultura / torek, 27. oktober 2009 / 07:00

Likovne podobe pripovedujejo

Pred dnevi je v zbirki Eseji pri Slovenskem društvu likovnih kritikov izšla knjiga Kulturnozgodovinske študije dr. Damirja Globočnika, sicer kustosa Gorenjskega muzeja.

Šport / torek, 27. oktober 2009 / 07:00

Rokomet - ligaški izidi

1. MIK liga - moški : Celje Pivovarna Laško - Merkur 36 - 29 ; 1. B liga - moški : Celje Pivovarna Laško B - Alples Železniki 28 - 21 ; 2. Liga moški - zahod : Škofljica -...