Županovi »vera, seks, ljubezen«
Na sejo tržiškega občinskega sveta je bila dodatno uvrščena točka na temo domnevnega mobinga nad zaposlenimi v občinski upravi Občine Tržič. V anonimki, ki obravnava to vsebino, najbolj pade v oči darilo župana Boruta Sajovica ob osmem marcu sodelavkam, čokoladna sladica naj bi bila v obliki penisa.
Svetnik Belhar meni, da mora to raziskati neodvisna komisija, imenovana s strani občinskega sveta.
Tržič – Občinski svetnik Klemen Belhar, ki je predlagal to točko dnevnega reda, je povedal, da je tudi na svoj naslov prejel anonimko, pod katero je podpis zaposleni. Prepričan je, da če kaj od napisanega drži, potem se je on oziroma občinski svet (anonimko je prejel tudi občinski nadzorni odbor) v celoti moralno dolžan postaviti na stran žrtev. Belhar je navezal stik z nekaterimi zaposlenimi, ki so mu navedbe v anonimki že potrdili. Anonimka navaja (domnevno) neprimerno komuniciranje župana Boruta Sajovica predvsem s sodelavkami z njegovimi pogostimi krilaticami »vera, seks, ljubezen«, šalami s seksualno vsebino, seksualnimi notami na skupnih praznovanjih, ki se jih zaposleni že poskušajo izogibati. Kaplja čez rob naj bi bilo darilo ob letošnjem osmem marcu, dnevu žena, ko naj bi vsaka sodelavka prejela čokoladno sladico, penis v naravni velikosti. To naj bi bila sicer ideja direktorice občinske uprave dr. Metke Knific Zaletelj, ki je priznala, da je bila sladica premalo premišljena in je predstavljala odklon od pravil poslovnega obdarovanja in tudi ne odraža vrednot občinske uprave. Darilo naj bi bilo za nekatere sodelavke žaljivo in so ga vrgle v smeti, piše v anonimki. Podoben primer naj bi se zgodil ob dnevu mučenikov, ko naj bi moški del kolektiva dobil za darilo sladico liziko v obliki ženskega spolnega organa. Po Belharjevih informacijah naj bi župan zatem sklical zbor delavcev, a da naj bi šlo bolj za dodatno ustrahovanje zaposlenih.
Moč občinskega sveta
Belhar je prepričan, da mora moč za to, da se zadeva razišče, imeti občinski svet kot najvišji organ občine. Svetnikom je predlagal, da se anonimka pošlje pristojnemu inšpektoratu in policiji. Predlagal je tudi, da se ustanovi neodvisna tričlanska komisija občinskega sveta in razišče ravnanje poslovodstva občine v zvezi z domnevnim mobingom, v kakšni meri je poslovodstvo upoštevalo Pravilnik o ukrepih delodajalca za zaščito delavcev pred spolnim in drugim trpinčenjem na delovnem mestu in kaj je delodajalec storil za zagotovitev varnega delovnega okolja. Svetnik Andraž Žitnik je prepričan, da to ni stvar občinskega sveta, Marko Polanc pa, naj zadevo odstopijo pristojnim organom. Svetnik Marjan Špehar o sklepih ni želel glasovati, ker ne pozna ne (domnevnih) žrtev ne prijavitelja.
Župan: anonimka je politično motivirana
Župan Sajovic je povedal, da se je občinsko vodstvo odzvalo takoj, da so se pogovorili z zaposlenimi in da nihče od njih zaradi vsebine srečanj ali prejetih daril vodstvu občine ni izrazil, da bi se ob tem počutil neprijetno ali da bi dogodke razumel na način, opisan v anonimni prijavi. »Če se je kdo zaradi oblike sladice ali kakršnih koli mojih izjav v preteklosti počutil trpinčenega, spolno nadlegovanega ali kako drugače napadenega, se mu opravičujem,« je dejal župan in menil, da je šlo ob osmem marcu »za šaljivo obliko sladice«, nikakor pa ni šlo, kot je dodal: »... za čokoladni penis ali za falus v obliki čokolade – to je pretirana, zlonamerna in politično motivirana trditev.« Pojasnil je, da so stekli interni postopki, ki jih notranja pravila v teh primerih predvidevajo. Nasprotno Belhar še naprej meni, da mora to raziskati neodvisna komisija, postavljena s strani občinskega sveta, in ne »komisija«, postavljena z županove strani. Le tako bodo rezultati objektivni. A s predlaganimi že omenjenimi sklepi pri večini svetnikov ni uspel. Župan in direktorica občinske uprave sta prepričana, da anonimke niso spisali zaposleni, ampak je ta politično motivirana in predvolilno obarvana.