Gostilna Blažun na Hujah, predvidena za rušenje, je bila leta 2014 na presenečenje njene nekdanje lastnice Mirjane Grašič Šircelj preurejena v medgeneracijski center. / Foto: Tina Dokl

Gostilno prodala pod ceno

Mirjana Grašič Šircelj toži Mestno občino Kranj, ker je prepričana, da je bila leta 2009, ko je občini prodala družinsko gostilno, predvideno za rušenje, izigrana.

Kranj – Na Okrožnem sodišču v Kranju so v sredo začeli obravnavati tožbo podjetnice Mirjane Grašič Šircelj, ki od Mestne občine Kranj terja 590 tisoč evrov odškodnine za nekdanjo družinsko gostilno Blažun na Hujah v Kranju, v kateri zdaj deluje medgeneracijski center. Šircljeva je namreč prepričana, da je bila izigrana, saj je leta 2009 občini pod ceno – za 600 tisoč evrov – gostilno prodala, ker je bila zaradi načrtovane gradnje vzhodne mestne vpadnice in mostu predvidena za rušenje, nazadnje pa je občina leta 2014 v času županovanja Mohorja Bogataja objekt s finančno pomočjo znanega dobrotnika, v Švici živečega Kranjčana Vincenca Drakslerja preuredila v medgeneracijski center.

Tožnica z listinami dokazuje, da je že leta 1990 pozvala tedanji izvršni svet občine Kranj, da naj ji v najkrajšem času sporočijo, ali in kdaj bo dejansko prišlo do izgradnje mostu in posledično do rušenja objekta, v katerem je njena družina tudi stanovala. Leta 2006 je Mestno občino Kranj znova pozvala, naj po 27 letih obljub in nemogočega stanja pristopi k reševanju zadeve in objekt odkupi. Občina je tedaj v odkup privolila, narejeni sta bili dve cenitvi objekta. Po prvi je bila prava tržna vrednost nepremičnine ocenjena na 1,19 milijona evrov, po drugi, občinski, pa je bil objekt vreden 835 tisoč evrov. Šircljeva je nazadnje pristala na 600 tisoč evrov, kolikor ji je v zadnjem hipu ponudila občina, ki je kupnino poravnala v štirih letnih obrokih.

Šircljeva zdaj v tožbi zatrjuje, da gostilne pred osmimi leti sploh ne bi prodala oziroma je ne bi prodala po tako nizki ceni, če bi vedela, da objekta ne bodo porušili in bo celo dobil novo namembnost, zato zahteva razliko do ocenjene tržne cene. Ob tem je njen pooblaščenec Aljoša Drobnič opozoril, da še po danes veljavnem prostorskem načrtu v koridorju predvidene vzhodne vpadnice ni dovoljeno ne graditi novih objektov ne spreminjati namembnosti obstoječim. Med drugim je v sodni spis predložil projektno dokumentacijo, iz katere po njegovem mnenju nedvoumno izhaja, da je šlo pri preureditvi gostilne v medgeneracijski center za rekonstrukcijo objekta, za kar bi bilo treba pridobiti gradbeno dovoljenje. »V danem primeru pa gradbeno dovoljenje ni bilo pridobljeno, in kako je inšpektorica prišla do zaključka, da so bila opravljena le vzdrževalna dela, je stvar kakšnega drugega postopka,« je pristavil.

Občina, ki jo je na sodišču zastopala občinska pravobranilka Ana Berglez, po drugi strani vztraja, da je bila Šircljeva pred osmimi leti seznanjena z vsemi pomembnimi dejstvi in da se je prostovoljno odločila za prodajo nepremičnine. Prav tako zatrjuje, da ni šlo za rekonstrukcijo, temveč so bila na objektu izvedena le vzdrževalna dela, za kar gradbenega dovoljenja niso potrebovali. Občina tudi zatrjuje, da objektu s preureditvijo v medgeneracijski center niso spremenili namembnosti. A Drobnič opozarja, da iz opravljenih cenitev izhaja, da so skoraj polovico objekta leta 2009 predstavljale stanovanjske površine, ki so jih nato spremenili v poslovne prostore. »Zakon o graditvi objektov določa, kdaj pri spremembi namembnosti ni potrebno gradbeno dovoljenje, in spremembe iz stanovanjskih v poslovne prostore tam ni najti. Sicer pa je v preostalem delu prišlo do spremembe iz gostinske dejavnosti v medgeneracijski center in sedaj v njem obratuje tudi kavarna. Zanimivo bi bilo izvedeti, ali so lastnici kavarne tudi pojasnili, da je objekt, v katerega je bilo vloženo najmanj milijon evrov, predviden za rušenje oz. koliko časa bo lahko v njem obratovala,« je poudaril odvetnik.

Pravda se bo nadaljevala 17. januarja, ko bo sodnica Meta Pristavec začela zasliševati priče. Med njimi sta tudi nekdanja podžupan in direktor občinske uprave Igor Velov in Aleš Sladojević, ki sta se s Šircljevo dogovarjala o odkupu gostilne.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 20. april 2020 / 17:22

Tovor so preusmerili na železnico

Tudi največji logisti, med katerimi je brniški Cargo-partner, se prilagajajo novim razmeram, ki jih prinaša epidemija koronavirusa.

Objavljeno na isti dan


Kronika / torek, 8. marec 2016 / 13:37

Prehitro sta vozila

Kranj – Med osmimi prometnimi nesrečami, ki so jih gorenjski policisti obravnavali zadnji konec tedna, sta se dve končali tudi s telesnimi poškodbami. V petek popoldne se je v Kranju poškodoval mop...

Razvedrilo / torek, 8. marec 2016 / 13:32

Vse je pesem

V dvorani Doma krajanov v Šenčurju je potekal dobrodelni koncert Vide Šušteršič z glasbenimi gosti, s katerega izkupičkom bodo pomagali družini v stiski.

Gospodarstvo / torek, 8. marec 2016 / 13:30

Na razpis za Peko prispelo šestnajst ponudb

Tržič – Na razpis za najem Pekovih proizvodnih, skladiščnih in trgovinskih prostorov je do roka prispelo šestnajst ponudb, je včeraj razkrila stečajna upraviteljica Tadeja Tamše. »Tako veliko zanim...

Kranjska Gora / torek, 8. marec 2016 / 13:16

Kranjskogorčani so se zelo izkazali

Petinpetdeseto izvedbo Pokala Vitranc v Kranjski Gori so zaznamovale ekstremne vremenske razmere. Za nemoteno izvedbo so zaslužni neumorni delavci, ki so se uspešno spopadli z njimi.

Kronika / torek, 8. marec 2016 / 13:06

Za pobiranje prispevkov ni imel dovoljenja

V Radovljici so policisti znova obravnavali tujca, ki je brez dovoljenj pobiral prostovoljne prispevke.