Jože Stražar Kiyohara v svoji kiparski delavnici v Stockholmu / Foto: Igor Kavčič

Kiparjeve medalje in plakete

Včeraj so v podstrešni galeriji gradu Khislstein odprli razstavo Medalje, plakete in mala plastika kiparja Jožeta Stražarja Kiyohare, Slovenca, ki že več kot petdeset let živi in deluje na Švedskem.

Kranj – Lahko bi rekli, da je Jože Stražar Kiyohara, ki je bil rojen leta 1940 v Škocjanu pri Domžalah, od leta 1965 pa živi in deluje na Švedskem, zadnja leta tudi nekoliko Kranjčan, saj je pred desetimi leti kupil, pred petimi pa obnovil, kot sam pravi, najmanjšo hišico v starem mestnem jedru. V Kranj prihaja večkrat na leto, lani in letos tudi z razlogom, saj se je pripravljal na včeraj odprto razstavo medalj, plaket in male plastike, ter s seboj pogosto iz Stockholma prinašal zdaj razstavljena likovna dela. »Vedno, kadar sva v Kranju, si z ženo Sumiko, sicer slikarko in likovno pedagoginjo, ogledava vse galerije in razstavišča v mestu, da vidiva, kaj je novega,« pove Jože. Da se je ob tem spoprijateljil tudi s številnimi likovnimi ustvarjalci, združenimi v Likovnem društvu Kranj, katerega člana sta tudi oba z ženo. Kar nekaj let sta v stiku tudi z umetnostnim zgodovinarjem ddr. Damirjem Globočnikom, in ko mu je omenil svoj bogat opus medalj in plaket, ki jih je izdelal v skoraj štiridesetih letih, je bil takoj za njihovo predstavitev, saj se v Sloveniji z medaljerstvom ukvarjajo le redki.

Na Švedskem delujoči slovenski umetnik Jože Stražar Kiyohara, ki se posveča predvsem kiparstvu, v zadnjem času pa vse bolj tudi slikarstvu in grafiki, se je z izdelovanjem medalj začel ukvarjati povsem naključno: »Kot športnik, dolga leta sem tekmoval v lokostrelstvu, sem na različnih tekmovanjih posegal tudi po medaljah. Kljub temu da so bila tekmovanja tudi na najvišjem državnem nivoju, so bile medalje majhne, plastične, skratka precej neugledne. Pa sem sam ponudil izdelavo precej lepših iz plemenitejših kovin,« se spominja Jože, ki je prve medalje izdelal predvsem za športna tekmovanja in prvenstva. Iz domačega lokostrelskega kluba Södertälje, kjer je takrat deloval, je leta 1981 dobil prvo večje naročilo. Za vsakega tekmovalca, ti so prihajali z vseh celin, ki se je v Stockholmu udeležil izbora za svetovno prvenstvo, je izdelal spominsko medaljo. Ta je seveda na ogled tudi na razstavi v gradu Khislstein. Sledila so številna naročila organizatorjev športnih tekmovanj, postopoma pa je vsebinski repertoar Stražarjevega medaljerstva zajel tudi medalje in plakete v počastitev pomembnih osebnosti in zgodovinskih obletnic ter spominske medalje z različnimi motivi.

Strokovna terminologija medalje označuje za reliefne podobe na kovini okrogle oblike, medtem ko so plakete praviloma pravokotne. »Zlasti zaradi majhnih formatov in obveznega upoštevanja pričakovanj naročnika se vsaj na prvi pogled zdi, da so možnosti kiparskega oblikovanja medalj in plaket precej omejene. V resnici je paleta možnih pristopov in formalnih rešitev precej široka, o čemer zgovorno priča medaljerski opus Jožeta Stražarja, v sklopu katerega srečamo heterogene vsebinske in oblikovne prvine, podobno pa velja tudi za njegovo malo plastiko,« je ob razstavi zapisal ddr. Damir Globočnik. V Stražarjevi zbirki je kar nekaj zanimivih portretov, od znamenitih Švedov, kot so Alfred Nobel, državnik, generalni sekretar OZN Dag Hammarskjlöd, naravoslovec Carl von Linné, pisatelj in dramatik August Strindberg, do znanih osebnosti kot so skladatelj Wolfgang Amadeus Mozart pa zdravnik in naravoslovec Giovanni Antonio Scopoli in Ivan Cankar.

Avtor v medaljah včasih poudarja čistost oblik, spet drugič risbo ali kompozicijo kot tako, včasih gre za stilizacijo figure, spet drugič so njegovi motivi abstraktni. Občudujemo plesalca, ko moški žensko dvigne skozi objem in zaplešeta … Kovina, ki jo uporablja pri delu, je predvsem bron, na razstavi pa vidimo tudi nekaj medalj iz kositra, kakih petnajst pa jih je iz gline. Razstavljenih medalj, plaket in malih plastik je skupaj sicer več kot dvesto osemdeset kosov. Izjemno bogato zbirko vseh treh kiparskih zvrsti lahko pripišemo tudi dejstvu, da Jože sam obvlada livarske postopke, saj je bil med drugim v preteklosti tudi vodja livarne, namenjene Švedskim kiparjem v Stockholmu. »Medalje delam že več kot štirideset let, zadnje, ki so tudi na fotografijah v katalogu, pa so ta čas na poti v Kanado, kjer bo prihodnje leto potekal kongres FIDEM, mednarodne zveze za umetniške medaljerje. Tu bo sodelovalo osemdeset držav, od katerih vsaka izbere svoje avtorje. S Švedske bova udeležena dva s po štirimi medaljami,« o svojih zadnjih medaljah, ki jih je izdelal letos, pove Jože, ki tokrat predstavlja tudi okrog trideset del male plastike. Nedavno se je na skupinski razstavi na prostem na Švedskem predstavil z dva in pol metra veliko abstraktno skulpturo, sicer pa se več ukvarja s slikanjem. »Kadar se hočem sprostiti, vzamem v roke čopič ali pa se lotim izdelave grafike,« še pove Jože Stražar Kiyohara, ki bo v prihodnjem letu skupaj z ženo Sumiko razstavljal v društveni Mali galeriji.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / sobota, 26. april 2008 / 07:00

Nagajiva preproga

Roženvenski klanec je deset dni dihal in živel s festivalskim dogajanjem, ki so ga na klancu doživeli prvič.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / petek, 29. september 2017 / 06:00

Dobrodelni koncert Severe Gjurin in Mihe Krakerja

Stolp Škrlovec v kranjskem mestnem jedru bo nocoj ob 20. uri gostil dobrodelni koncert pevke Severe Gjurin in kitarista Mihe Krakerja. Izkupiček bodo namenili humanitarno-medicinski odpravi v Ugand...

GG Plus / petek, 29. september 2017 / 19:36

Mesec, ki je trem ljudem svet obrnil na glavo

Slovenski alpinist Gregor Kresal je posnel film Osem krogov in pol, ki je kot njegov magistrski projekt nastal na filmski akademiji slovitega hollywoodskega režiserja Davida Lyncha. Gre za resnično zg...

Slovenija / petek, 29. september 2017 / 18:17

Po novem tudi območni centri

Državni zbor je pretekli teden sprejel predlog novele zakona o socialnem varstvu, ki med drugim predvideva reorganizacijo mreže centrov za socialno delo, ki je niso spreminjali zadnjih 25 let.

Slovenija / petek, 29. september 2017 / 18:16

Gasilci gredo pred vlado

SDS je ta teden vložil interpelacijo zoper pravosodnega ministra Gorana Klemenčiča, v sindikatu poklicnih gasilcev pa za prihodnji teden napovedujejo protestni shod pred vladnim poslopjem.

Slovenija / petek, 29. september 2017 / 18:14

Antifa in Alt-right

Kaj pa je zdaj to? To sta imeni dveh skrajnosti, ki vsaka po svoje izražata napetost na ameriški politični sceni. Antifašistična Antifa združuje leve skrajneže, neofašistični Alt-right pa desničarske....