Pouk se je začel
Pred desetletjem nam je na razvalinah Tenotchitlána, danes arheoloških ostalin mogočnega mesta v središču Ciudada de Mexica, imeniten vodnik razlagal, kakšno je bilo azteško šolstvo. Azteško ljudstvo se je naselilo na tleh mehiške planote, na obali (zdaj izsušenega) jezera Texcoco v 14. stoletju. Še danes ga bije mrka slava, vezana na žrtvovanja ljudi, s katerimi so pomirjali boga sonca, da je vsako jutro znova prinesel dan. Z visokih tempeljskih piramid je v obredju visokih svečenikov tekla človeška kri. Spričo te okrutnosti zbledijo nekatere druge azteške odlike, na primer šolstvo. Azteki so imeli obvezne šole, tudi za deklice. Za otroke preprostih ljudi je bila šola telpochcalli, kjer so se učili za življenje in bojevništvo. Učitelji so bili stari preskušeni vojaki, mladci pa bodoči bojevniki orla in jaguarja. Strogo ločene deklice so se pripravljale za domača opravila, zakon in rojevanje otrok, učiteljice so bile ženske visokega rodu. Šola calcemac je delovala po strogih asketskih pravilih odrekanja in bila namenjena potomcem vladarjev, ki so živeli v razkošju, plemstva, oficirjev in visokih uradnikov. V njej so bili učitelji samo svečeniki. Poleg branja in pisanja v sličicah in simbolih je bilo treba obvladati retoriko, spoznavati skrivnosti astronomije pa tudi astrologije, medicine in stroga pravila zapletenih verskih obredij, celo razlage sanj … Sanj za naše otroke je bolj malo, a jim privoščimo vsaj prijazen in dober nedeljski zajtrk v družbi staršev.
Domači hrustljavček brez sladkorja
Za nekaj zajtrkov potrebujemo: 325 g finih ovsenih kosmičev, 75 g narezanih mandljev (najdemo jih na polici z dodatki za sladko peko), 1 velik ščep cimeta, tri četrt žličke soli, 100 g kokosovega olja, 125 g medu.
Pečico ogrejemo na 180 °C. Primeren pekač obložimo s papirjem za peko. Zmešamo kosmiče, mandlje, sol in cimet. Dodamo stopljeno kokosovo olje in med. Premešamo. Pečemo 10 minut. Nato zmes obrnemo in pečemo še 10–12 minut. Paziti moramo, da je zmes hrustljava, a se ne zažge. Brž ko se pozlati, jo vzamemo iz pečice. Ohladimo v pekaču in nato napolnimo kozarčke z navojem. Domači hrustljavček porabimo v desetih dneh.
Lahko ga ponudimo z mlekom, jogurtom ali kislim mlekom, z dodatki kandiranega sadja, čokoladnih drobtinic, z rozinami in seveda s svežim sadjem, med katerim je nadvse slastno jagodičje.
Češpljev namaz za palačinke iz pečice
Potrebujemo: 1,5 kg češpelj, 150 g sladkorja, 1 žlico cimeta, 1 noževo konico klinčkov, 2 žlici dobrega sadnega kisa.
Češplje operemo, prepolovimo, odstranimo koščice. Potresemo jih s sladkorjem in počakamo eno uro, da oddajo sok. Nato jih damo v nepregorno posodo in primešamo preostale sestavine. V pečici, ogreti na 180 °C, naj se cmarijo približno tri ure in pol, a jih ne mešamo. Pekač vzamemo iz pečice, češplje stremo s tlačilko za pire krompir, premešamo in jih še za 10 minut postavimo v pečico. Nato z zmesjo napolnimo vroče sterilizirane kozarčke in zapremo. Če bodo češpljev namaz uživali samo odrasli, kanemo v pokrovček pol žličke ruma.
Pa dober tek!