Silva Košnjek / Foto: Tina Dokl

V težavah zaradi premalo plačane zdravstvene nege

Skupnost socialnih zavodov Slovenije je z odprtim pismom ministrici za zdravje opozorila na problematiko prenizkega plačila za opravljeno zdravstveno nego v socialnih zavodih, predvsem v domovih starejših, ki ne pokrije nastalih stroškov. Da je problem pereč, so potrdili v Domu upokojencev Kranj, Domu Petra Uzarja Tržič in Centru slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka.

Kranj – Skupnost socialnih zavodov Slovenije v odprtem pismu navaja, da je vlada socialne zavode s Splošnim dogovorom za pogodbeno leto 2017 in z nedavnim dogovorom s sindikati o dvigu plač postavila v brezizhoden položaj, ko jim je na eni strani za 3,6 odstotka znižala plačila za zdravstvene storitve, ki jih zagotavljajo svojim uporabnikom, na drugi pa občutno povečala stroške dela za vsaj osem odstotkov. Skupnost opozarja, da lahko tovrstne odločitve pripeljejo do situacij, ko socialni zavodi ne bodo zmogli izplačati plač svojim zaposlenim. Pozivajo, naj se z aneksom k splošnemu dogovoru uredijo cene zdravstvenih storitev, tako da bodo vključile vse spremembe glede stroškov dela, ki so nastale kot posledica sprostitve varčevalnih ukrepov in odprave plačnih anomalij.

Storitve zdravstvene nege se povečujejo

»Zdravstveno stanje stanovalcev je vsako leto slabše, povečujejo se zato storitve zdravstvene nege, še bolj pa se povečujejo tudi zdravstvene storitve, povezane z demenco. Ob tem moramo opozoriti tudi na pomanjkanje kadra, saj so normativi zelo zastareli in ne ustrezajo več današnjim potrebam in standardom,« je povedala Silva Košnjek, direktorica Centra slepih, slabovidnih in starejših (CSS) Škofja Loka. In opozorila, da pa finančna sredstva, ki jih prejmejo od Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), ne zadoščajo niti za plače zdravstveno-negovalnega kadra niti za materialne stroške, ki nastanejo ob izvajanju zdravstvene nege. Zaradi tega bodo morali v prihodnjem mesecu v CSS pripraviti rebalans finančnega načrta za leto 2017, prav tako bodo morali uskladiti cene socialnovarstvenih storitev, kar bo pomenilo višje cene za stanovalce. Lani je imel CSS Škofja Loka zaradi prenizko vrednotenih finančnih sredstev Splošnega dogovora s strani ZZZS kar 63 tisoč evrov izgube na račun zdravstveno negovalnih storitev. »Stanovalci so seveda kljub temu ustrezno oskrbljeni, saj iz etičnih razlogov ne moremo dopustiti pomanjkanja življenjsko nujno potrebnih storitev. Manjkajoči prihodek pokrivamo s tem, da domovi manj vlagamo v izboljšave, obnove in druge naložbe, ki stanovalcem izboljšujejo kakovost življenja v domu. Z leti bom prisiljeni poskrbeti le za najnujnejše,« je opozorila Košnjekova.

Že zdaj izguba večja kot lani v celem letu

Tudi direktorica Doma za upokojence Kranj Zvonka Hočevar je poudarila, da ne glede na problematiko stanovalci ne občutijo kakršnegakoli pomanjkanja ali omejevanja pri negi. Stanovalci sicer neposredno za zdravstveno nego ne prispevajo, posredno pa se iz plačil oskrbe, ki jo plačujejo stanovalci in njihovi svojci oz. pristojna občina na podlagi odločbe centra za socialno delo, pokriva izguba na zdravstvu. »Ta izguba ob upoštevanju dodatnega povišanja plačnih razredov iz naslova odprave anomalij v javnem sektorju v našem domu za prvo polovico leta 2017 znaša že več kot devetdeset tisoč evrov,« je povedala Hočevarjeva in primerjala, »v letu 2016 je država oz. ZZZS kot financer zdravstvene nege za stanovalca v našem domu namenil v povprečju 15,10 evra na dan, letos v prvih sedmih mesecih ta znesek znaša 14,84 evra na dan.« Kar pomeni, da imajo v tem času že takšno izgubo kot lani v celem letu, na kar pa dom nima nobenega vpliva.

Tudi v Domu Petra Uzarja Tržič je poslovanje na zdravstveni dejavnosti negativno, je potrdila direktorica Anamarija Kejžar. Standardi kakovosti, s katerimi zagotavljajo varnost in nego za stanovalce, so enaki, je poudarila, izgubo pa za zdaj še pokrivajo iz oskrbe. Priznana cena zdravstvene nege na stanovalca se je torej letos celo znižala, čeprav so aktivi vodij finančno računovodskih služb socialnih zavodov že lani opozorili, da v kalkulacijo niso vključena povračila in nadomestila stroškov prehrane med delom in stroški prevoza na delo in z dela. Skupnost socialnih zavodov je reagirala, kot je pojasnila vodja finančno-računovodske službe v Domu Petra Uzarja Nataša Meglič in ZZZS predlagala povišanje cene za 1,10 evra na dan. Za zdaj (še) brez uspeha.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / ponedeljek, 14. maj 2018 / 11:57

Hokejisti so proslavili jubilej

Letošnjo sezono so v Hokejskem klubu Triglav Kranj zaključili s sredino svečano akademijo, ki so jo pripravili ob petdeseti obletnici ustanovitve kluba. Zaslužene medalje so prejeli člani, članice in...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / sreda, 31. december 2014 / 20:03

Srečno 2015

Prihaja priložnost za sočutje in strpnost.

Kronika / sreda, 31. december 2014 / 16:48

Pogrešajo Francija Kogovška iz Žirov

Kranj – Škofjeloški policisti iščejo 52-letnega Francija Kogovška iz Žirov, ki je pogrešan od 22. decembra. Pogrešani je visok okoli 170 cm, ima pa kratke, ponavadi neurejene temnorjave lase, rjavo...

GG Plus / sreda, 31. december 2014 / 16:36

Novoletno branje in vedeževanje

Ta Snovanja so za praznično branje. Prinašajo intervju z Ivanom Sivcem, najbolj produktivnim slovenskim pisateljem – napisal je že 127 knjig! A ni le produktiven, je tudi cenjen in bran. In domač – sv...

Šport / sreda, 31. december 2014 / 16:28

Prvaka Lampičeva in Klavžar

Minuli petek je bilo na Pokljuki 24. državno prvenstvo v teku na smučeh.

Kranj / sreda, 31. december 2014 / 16:28

Učijo se spoštovati različnost

Na Osnovni šoli Jakoba Aljaža v Kranju so ob dnevu samostojnosti in enotnosti pripravili prav posebno proslavo, saj so učenci deklamirali Zdravljico v kar desetih različnih jezikih.