Rožle Bregar je prejel nagrado za najboljšo kamero za gorniški igrani film Osem krogov in pol. / Foto: KGIFF

Nagrade podeljene

Uspešno se je zaključil drugi Mednarodni film fest Kranjska Gora (KGIFF), ki se razvija v uspešen desetdnevni festival.

Letos je imel festival precej več obiska, deležen je bil številnih pozitivnih odzivov, z bogatim spremljevalnim programom pa je v mesto pripeljal nov val ustvarjalne energije.

V prvih sedmih dneh so predstavili raznolike programske sklope, kjer je lahko vsak obiskovalec našel nekaj zase, saj je celoten festival predstavljal skupno 54 filmov iz kar devetnajstih držav. Po otroškem programu so nadaljevali s sklopom, posvečenim lokalnim ustvarjalcem, nato pa se osredotočili na družbeno angažirani film, kjer so s filmi in obstranskimi pogovori predstavili različne poglede na družbo ter jo kritično vrednotili.

Z uradnim odprtjem festivala pa se je v četrtek, 3. avgusta, začel tridnevni tekmovalni del, v katerem je žirija izbirala med 15 filmi in ob zaključku podelila devet nagrad. Žirijo so sestavljali: hrvaška gledališka režiserka Saša Broz, makedonska igralka Labina Mitevska, češka režiserka Lenka Kny, slovenski režiser Damjan Kozole, alžirski režiser in pisatelj Karim Traidia ter madžarska igralka in režiserka Agnes Csere. Nagrado za glavno žensko vlogo so posthumno podelili Marici Globočnik, nagrado za glavno moško vlogo pa je prejel Massud Rahnama za film Halim. Nagrada za najboljši prvenec je šla v roke Samerju Arkawiju za film Brez doma. V sekciji dokumentarnih filmov je nagrado za najboljšo kamero prejel Rožle Bregar za film Osem krogov in pol, film Dan osvoboditve pa je prejel posebno nagrado žirije. Nagrado za najboljši dokumentarni film je zaslužil Ponovni pogled na Modri žamet. V sekciji igranih filmov je nagrado za najboljši scenarij prejel Asghar Farhadi za film Trgovski potnik, nagrado za najboljšo režijo pa Mehmet Can Mertoglu za film Album. Nagrado za najboljši film je žirija podelila filmu Toni Erdmann.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / sreda, 29. april 2009 / 07:00

Za jubilej vsaj snežilo ni

V nedeljo se je med drobnimi kapljami dežja končala jubilejna prvomajska veslaška regata, ki je v petdesetih ponovitvah doživela že marsikaj.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / ponedeljek, 28. december 2015 / 13:22

Veselo po domače na Bledu

V Festivalni dvorani na Bledu bo v torek, 29. decembra, ob 20. uri že 17. prireditev Veselo po domače. Nastopali bodo ansambla Zupan in Dor Ma Cajt, Harmonikarski orkester Železniki, Erazem&Mir...

GG Plus / ponedeljek, 28. december 2015 / 12:58

Všeč mi je, da sem Petrov mlajši brat

Smučarski skakalec Domen Prevc je pri šestnajstih letih na svoji četrti posamični tekmi med svetovno elito skočil na oder za zmagovalce. »Nič se ni spremenilo. Ne maram biti neka zvezda,« pravi šestna...

GG Plus / ponedeljek, 28. december 2015 / 12:57

Okoljska etika in trajnostni razvoj

»Pojav okoljske zaskrbljenosti ni enoumna in zgolj analitična epizoda sodobnosti. Njeni zapisovalci prihajajo z različnih področij, znanosti in kulture, arhitekture in zdravstva, izobraževanja, med...

Gospodarstvo / ponedeljek, 28. december 2015 / 12:55

Večina upnikov brez poplačila

Konec novembra je okrožno sodišče v Kranju pravnomočno končalo stečaj Združene lesne industrije Tržič (ZLIT). Stečajni postopek se je začel pred 22 leti, vmes pa je prišlo tudi do stečaja v stečaju.

GG Plus / ponedeljek, 28. december 2015 / 12:53

Pri sto šestih letih še igra na orglice

Najstarejša Gorenjka Kristina Tarman iz jeseniške Podmežakle je 16. decembra praznovala 106. rojstni dan. Je čila in zdrava in še vedno zaigra na orglice.