Predlog zakona o vajeništvu je bil v javni razpravi deležen številnih kritik (fotografija je simbolična). / Foto: Gorazd Kavčič

Znova uvajajo vajeništvo

Na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport so pripravili predlog zakona o vajeništvu, ki status vajenca ureja po vzoru začasnega in občasnega dela dijakov in študentov. Predstavniki sindikatov, obrtne zbornice ter dijakov in študentov z njim niso najbolj zadovoljni.

Predlog zakona o vajeništvu so pripravili z namenom učinkovitejšega sodelovanja med izobraževanjem in trgom dela ter krepitve poklicnega izobraževanja, so pojasnili na ministrstvu za izobraževanje. Prepričani so, da bi vajeništvo prispevalo k zgodnejšemu zaposlovanju mladih, ker bi se imel vajenec priložnost spoznati morda že s prihodnjim delodajalcem. Vzpostavitev vajeništva načrtujejo v šolskem letu 2017/18, razvoj vajeniškega modela pa bi financirali s pomočjo evropskih sredstev.

Predlog je v javni razpravi naletel na številne kritike. V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije menijo, da s predlaganim sistemom ne spodbujajo vajeništva, ampak zgolj dodatno subvencionirajo delodajalce. Delodajalci, ki se odločijo za vajenca, so namreč upravičeni do državne subvencije, kljub temu pa jim vajenca na koncu ni treba zaposliti. Vajenci bi tako po njihovem postali zgolj poceni delovna sila. Pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije sicer podpirajo sprejem posebnega zakona o vajeništvu, a ne v predlagani obliki. Med drugim jih je zmotilo, da bi moral delodajalec po sedanjem predlogu vajencu poleg nagrade plačati še davke in prispevke, saj menijo, da bi te morala plačati država. Po njihovem gre za vrsto izobraževanja in zato ne bi smeli govoriti o delovno-pravnem razmerju. Predlogu zakona pa nasprotujejo tudi v dijaški in študentski organizaciji. Kot opozarjajo, je bil pripravljen brez mladih in njim v škodo. Po njihovem je predlog nepremišljen in ne sledi globalnim trendom na trgu dela. Poudarjajo, da predvideva reprodukcijo družbene neenakosti ter novo obliko izkoriščanja "fleksibilne" in neplačane delovne sile.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / četrtek, 5. maj 2011 / 07:00

Z dokapitalizacijo NKBM zbrali 104 milijone evrov

Kranj - Nova KBM je uspešno zaključila ponudbo novih navadnih delnic v postopku dokapitalizacije. Banki je uspelo zbrati dobre 104 milijone evrov, vlagatelji pa so prejeli dobrih...

Objavljeno na isti dan


Humor / petek, 20. avgust 2010 / 07:00

Kranjske županske štacune

Medtem ko sta županska kandidata Hermina in Darjan že pohitela z izbiro praznih štacun v starem mestu za namen predvolilnega štaba, kandidati Matevž, Bojan in Mohor še čakajo. Mali brat imam konkretne...

Kultura / petek, 20. avgust 2010 / 07:00

Flavtisti prijetno s koristnim

Te dni v Zgornjih Gorjah poteka že tradicionalna Poletna šola komorne igre s kljunasto flavto, ki jo vodi prof. Mateja Bajt.

Prosti čas / petek, 20. avgust 2010 / 07:00

Nazaj h koreninam

Gorenjsko-dolenjska skupina Martin Ramoveš band je še en dokaz, da je rock glasba v najbolj prvinski podobi nesmrtna. Nasprotno, z mladimi rase v novo življenje.

Gospodarstvo / petek, 20. avgust 2010 / 07:00

Gobarji iščejo gobe, inšpektorji pa kršitelje

Gozdarska inšpekcija je v torek preverjala spoštovanje gobarskih pravil v Besnici in na Jezerskem, danes napoveduje nadzor v Jelendolu.

Kranj / petek, 20. avgust 2010 / 07:00

Pojejo kot slavčki

Slavnostni zaključek poletne pevske šole Gorenjski slavčki 2010 bo jutri ob 19. uri z mašo in kratkim programom po njej v cerkvi sv. Lovrenca na Kokrici.