Nov sistem jamstva za vloge
Vloge pri bankah in hranilnicah so še naprej zajamčene do zneska sto tisoč evrov, krajši pa je čas za izplačilo vlog.
Do jamstva po novem sistemu, kot velja v Sloveniji, so upravičene vloge, ki so vplačane pri banki ali hranilnici s sedežem v Sloveniji. Vloge v bankah iz držav članic Evropske unije (EU), ki bančne storitve v Sloveniji opravljajo preko podružnice ali neposredno, so sicer zajamčene po sistemu, kakršen velja v državi članici, vendar pa so bistveni pogoji glede jamstva v vseh državah EU enaki.
Kranj – Od 12. aprila dalje velja v Sloveniji nov sistem jamstva za vloge pri bankah in hranilnicah. Tudi novi sistem ohranja jamstvo za vloge do 100.000 evrov, v primerjavi s prejšnjo ureditvijo pa skrajšuje roke za izplačilo zajamčenih vlog imetnikom z dvajset na sedem dni in povečuje zahteve po obveščanju vlagateljev glede jamstva pred sklenitvijo pogodbe. Vloge, višje od 100.000 evrov, so zajamčene le v primeru, če je vloga posledica nakupa oz. prodaje stanovanjske nepremičnine, izplačila iz socialnega, zdravstvenega, življenjskega in premoženjskega zavarovanja, invalidnine, denarne pomoči ob naravni ali drugi nesreči, preživnine, solidarnostne in podobne pomoči ob smrti, odpravnine ob upokojitvi ... Do jamstva so upravičene vloge fizičnih oseb, fizičnih oseb, ki samostojno opravljajo dejavnost, samostojnih podjetnikov in pravnih oseb – podjetij, ne pa tudi vloge bank in investicijskih podjetij, zavarovalnic, pozavarovalnic, pokojninskih skladov in pokojninskih družb, države, lokalnih skupnosti ter uporabnikov državnega in občinskega proračuna. Pri izračunu zneska zajamčenih vlog se ne upoštevajo obveznosti vlagatelja do banke (kredita), razen v primeru, če so obveznosti zapadle pred presečnim dnevom za izračun jamstva oz. na tisti dan in se ta obveznost lahko pobota z zajamčeno vlogo. Pri tem je pomembno določilo zakona, da mora banka pred sklenitvijo pogodbe vlagatelja obvestiti, ali se njegova obveznost do banke lahko pobota z zajamčeno vlogo.
Glavna novost novega sistema je ustanovitev sklada za jamstvo vlog, iz katerega bodo v primeru propada kakšne banke izplačali zajamčene vloge. Banke in hranilnice bodo vplačevale v sklad z rednimi letnimi prispevki, pri tem pa bodo morale do 3. julija 2024 z vplačili zagotoviti 0,8 odstotka vseh na tisti dan zajamčenih vlog. Če sklad ne bo razpolagal z zadostnimi sredstvi za izplačilo zajamčenih vlog, bodo morale banke z izrednimi prispevki zagotoviti dodatni denar, v skrajnem primeru pa mu bosta potrebni denar s posojilom zagotovili država oz. Banka Slovenije. Sredstva sklada bo možno uporabiti tudi za reševanje in prenehanje bank, vendar le v primeru, če bodo s tem vlagateljem ohranili dostop do zajamčenih vlog.