V mestu imamo 46. teden slovenske drame. Pridružite se mu in bodite z njim tudi vi. / Foto: Tina Dokl

Drama v gledališču, drama povsod

Kakšni časi. Včasih se zdi, da je prava drama tisto, kar se dogaja v realnem svetu – vojne, begunci, terorizem – in v gledališče hodimo gledat neko dramo, ki je predvsem umetnost. A ni tako. Kolikor je svet gledališče, je tudi gledališče svet. In umetnost je tista, s katero svet poskušamo razumeti. Takega, kakršen je. K razumu pa nas spet vabi tudi osrednji festival slovenske dramatike, letos že 46. teden slovenske drame. Na njem se predstavlja najboljše iz domače gledališke produkcije preteklega leta, v goste pa prihajajo tudi uprizoritve slovenskih besedil na tujem. Dobili bomo dramatika leta in predstavo leta, mesto Kranj in Kranjčani pa tudi štirinajst dni, ko bo Kranj prepoznaven po vsej državi. Seveda v pozitivnem smislu.

Na slovesnem odprtju 46. tedna slovenske drame bodo že tradicionalno podelili letošnje nagrade Združenja dramskih umetnikov Slovenije. Odličje Marija Vera za življenjsko delo bo prejela igralka Mestnega gledališča Ljubljanskega Stannia Bonisegna, priznanje bršljanov venec bo prejel dramaturg Nebojša Pop Tasić, nagradi za igralske dosežke v letu 2015 pa bosta prejela Damjana Černe in Matej Puc.

Številka 46 je ena najbolj znanih v svetu. Odkar dirka, jo namreč na svojem motorju nosi veliki Valentino Rossi. Zaradi tradicije, ker je z enako številko tekmoval njegov oče. Tudi Teden slovenske drame (TSD) ima tradicijo, ki je vsako leto bogatejša za novo izkušnjo. Letos šestinštirideseto. Že nekajletna praksa je, da se Teden slovenske drame začne na svetovni dan gledališča, 27. marca, ko na uvodni slovesnosti med drugim podelijo tudi nagrade in priznanja stanovskega Združenja dramskih umetnikov Slovenije, festivalska stalnica pa je tudi, da uvodno predstavo 'daruje' domače Prešernovo gledališče. Letos bo to krstna uprizoritev legendarne Butnskale, ki sta jo leta 1979 napisala Emil Filipčič in Marko Derganc, odrsko različico pa režira Vito Taufer. Mogoče boste v pogovoru z njim našli tudi pravi recept, kako gledati predstavo, da boste zase dobili najboljšo skalo in najboljši slog.

Teden bo predvidoma potekal do 9. aprila, ko bodo podelili nagrade najboljšim predstavam festivala, razglasili pa bodo tudi letošnjega prejemnika nagrade Slavka Gruma, ki jo od že omenjenega leta 1979 podeljujejo za najboljše slovensko dramsko besedilo. Selektor Gregor Butala je v tekmovalni program letošnjega TSD izbral osem in v spremljevalni program tri predstave, Prešernovo gledališče pa je na svoj oder iz tujine povabilo še pet predstav, ki so nastale na podlagi besedil slovenskih avtorjev – dve iz ZDA in po eno iz Izraela, Nemčije in Rusije.

Slovenska gledališka produkcija je tudi letos dobro obrodila z avtorskimi projekti, kar se odraža tudi v izboru v oba selekcionirana programa.

Bogat tekmovalni program

V tekmovalnem programu najdemo kar štiri uprizoritve SNG Drame Ljubljana: Zastave – Mož – Slepota Vitomila Zupana v režiji Mareta Bulca; odrsko adaptacijo s kresnikom nagrajenega romana Gorana Vojnovića Jugoslavija, moja dežela v režiji Ivice Buljana, Grumovega nagrajenca iz leta 2014; besedilo Vinka Möderndorferja Evropa v režiji Renate Vidić in koprodukciji z Zavodom Imaginarni; dramo Simone Semenič medtem ko skoraj rečem še v režiji Primoža Ekarta. Tu so še Cankarjevi Hlapci v režiji Sebastijana Horvata in izvedbi SSG Trst in Samorastniki (Simona Hamer, Prežihov Voranc) v režiji Nine Lampič in izvedbi Mestnega gledališča ljubljanskega. V koprodukciji Gledališča Glej in Zavoda Poza je nastala igra Katarine Stegnar in Jureta Novaka Katarina po naročilu v režiji Jureta Novaka, SLG Celje in Mestno gledališče Ptuj pa sta združila moči v avtorskem projektu Učene ženske v režiji Jerneja Lorencija. V spremljevalni program je Gregor Butala uvrstil predstavo Lutkovnega gledališča Beneški trgovec (Andrej Rozman - Roza, William Shakespeare) v režiji Jana Zakonjška, iz Gledališča Glej prihaja uprizoritev z naslovom Ebola v režiji Luke Cimpriča in Andreja Zupanca, tu pa je še Tolkalo Saške Rakef v režiji Alena Jelena in koprodukciji Radia Slovenija in Gledališča Glej.

Letos kar pet predstav tujih gledališč

Bogat bo mednarodni program, ki je letos zelo raznolik in kvaliteten, hkrati pa kaže na to, da je tudi s pomočjo festivala slovenska dramatika našla prostor izven meja slovenskega govornega območja. Organizator je povabil naslednje uprizoritve: Tjaša Ferme: Divji otrok v mestu, režija Ana Margineanu, PopUp Theatrics & The Secret Theatre, New York; Evald Flisar: Antigona zdaj, režija Robert McNamarra, Scena Theater, Washington; Vinko Möderndorfer: Tri sestre, režija Petra Gudrat-Kuckertz, Heiglhoftheater, München; Simona Semenič: 5fantkov.si., režija Yonathan Esterkin, Beit Zvi School of Performing Arts, Ramat-Gan, Izrael, in Matjaž Zupančič: Schoking Shopping, režija Andrey Savtchenko, »Teatr 18+«, Rostov na Donu.

Znani nominiranci za Grumovo nagrado

V dodatnem programu bodo letos že dvanajsto leto potekale tudi delavnice dramskega pisanja, Društvo gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije bo pripravilo okroglo mizo o položaju gledališke kritike v slovenskem prostoru, na sporedu bo Mini simpozij o dramatiki Emila Filipčiča, enega naših najpomembnejših komediografov, ki je v zadnjih letih po krivici prezrt, v Mestni knjižnici Kranj bo Butndogodek, pogovor z Emilom Filipčičem, Markom Dergancem in Vitom Tauferjem o Butnskali, po zaključku festivala bo 2. strokovno srečanje oblikovalcev maske slovenskih gledališč, prisluhniti in ogledati pa si bo mogoče tudi Dan nominirancev, na katerem bo predstavljenih pet nominiranih dramskih besedil za letošnjo Grumovo nagrado: Žanina Mirčevska: Rojstvo tirana iz glave črva, Vinko Möderndorfer: Psi lajajo, Gašper Tič: Trio, Rok Vilčnik: Ljudski demokratični cirkus Sakešvili in Matjaž Zupančič: Prehod.

Od nedelje je 46. teden slovenske drame tu, v našem mestu, samo vam, dragi ljubitelji gledališča, na ogled. Naužijte se ga.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / petek, 18. maj 2018 / 06:00

Deželne novice, št. 6

Deželne novice, 18. maj 2018, št. 6

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 4. december 2008 / 07:00

Zastonj prepleskali bolnišnico

V jeseniški bolnišnici je potekalo državno tekmovanje slikopleskarjev. In najboljši rezultat? Na novo prepleskane stene bolnišnice!

Gospodarstvo / četrtek, 4. december 2008 / 07:00

Vsako pisanje ni birokracija

Mag. Miran Naglič: "Kmetje bi brez pomoči kmetijskih svetovalcev pri pripravi vlog težko izkoristili ponujeni državni in evropski denar."

Gospodarstvo / četrtek, 4. december 2008 / 07:00

Gorenjski čebelarji se bodo združili

Gorenjska čebelarska društva, ki so zdaj vključena v dve zvezi, naj bi se združila v enotno Čebelarsko zvezo Gorenjske.

Gospodarstvo / četrtek, 4. december 2008 / 07:00

Arhitektura domov znanih Slovencev

Časopisno založniška družba Kmečki glas je s sofinanciranjem ministrstva za kulturo in s podporo Gorenjske banke izdala knjigo z naslovom Arhitektura domov znanih Slovencev.

Gospodarstvo / četrtek, 4. december 2008 / 07:00

V novembru spet deflacija

Vse od polletja povprečje cen življenjskih potrebščin ne narašča več. Tri mesece se povprečje ni spremenilo, v juliju in novembru pa je statistika zabeležila padec.