Blanka Gašperlin / Foto: Tina Dokl

Učenje je lahko bistveno lažje

Sistem SITA je vrsto let najbolj znan na področju učenja tujih jezikov, uporabljajo ga tudi pri odpravljanju izgorelosti in izčrpanosti, za aktivne programe krepitve in ohranjanja zdravja. Uspešen SITA 'trening' se doseže, ko je človek sproščen, pozoren in pravilno diha s pomočjo harmonizatorja dihanja. Zanimivo metodo, ki je znanstvene temelje dobila v Nemčiji, je predstavila Blanka Gašperlin, višja medicinska sestra.

Otrok do dvanajstega leta je zaradi pravilnega dihanja in popolne neobremenjenosti v stanju globoke budne sproščenosti, v katerem za stres ni prostora, ga je pa dovolj za učenje, ki se shranjuje v dolgoročen spomin. Tak potencial lahko z nekaj pomoči ustvarimo tudi pri odraslih, je poudarila Blanka Gašperlin, lastnica podjetja SITA; SITA je kratica za super učenje, inovativnost, tehnologijo in andragogiko. »V sistemu SITA so združena znanja o tem, na kakšen način sploh deluje naša fiziologija, na kakšen način delujejo možgani in kako bi naše potenciale lahko še izboljšali. Sistem SITA je namenjen predvsem fiziološki podpori. Tako kot hodimo nezavedno, tudi dihamo nezavedno. Sistem SITA ima trenerja, ima metodo s točno določenim protokolom in ima harmonizator dihanja, to je posebna naprava, ki nam pomaga, da pridemo v stanje globoke budne sproščenosti. Preko pulza merimo, kako sodelujejo med seboj fiziološki parametri, da pride do regeneracije telesa in uma. Če ponazorim, v tem prijetnem počitku smo npr. tik preden zaspimo,« je povzela Gašperlinova.

Bistveno: vdih-izdih

Harmonizator dihanja je tehnološko energetski produkt, ki ima senzorček, ki prepozna vdih-izid in ga spreminja v t. i. ciklično svetlobo, s katero vplivamo na pinalno žlezo. Dihanje kontroliramo in ga 'vidimo'. S harmonizatorjem dihanja vdih in izdih ozavestimo. Zakaj sploh govorimo o dihanju, je pojasnila sogovornica: »Dihanje je tisto prvo, s katerim imamo neposredni vpliv na svoj hormonski in živčni sistem. S tem vstopamo v svoje notranje mehanizme, ritme, ki so zelo kaotični, kadar dihamo plitko, in so zelo koherentni, kadar smo umirjeni. To je ogledalo, ki ga kažemo navzven in to znamo mi izmeriti.«

Pomemben korak, ki ga naredimo s harmonizatorjem dihanja, je svetloba, ki jo povzročimo ob vsakem vdihu in izdihu. Z vdihom se izločajo endorfini, odlični hormoni dobrega počutja. Z izdihom se izloča melatonin. Ta dva paketa hormonov so najboljši antioksidanti, antidepresivi, ki jih sprožimo po naravni poti. Svetloba, ki niha, pa je namenjena več stvarem. Pomaga češariki, žlezi, ki odloča o naši vitalnosti, energiji, na svetlobno telovadbo se odziva tako, da vzpostavi pogoje, da se dobri hormoni izločajo, da se stresne potiska iz telesa. »Harmonizator je naš notranji psihični tuš, kajti dnevno se moramo tudi notranje stuširati, da vzpostavimo ravnovesje.«

Že zvezna nemška vojska je metodo prepoznala kot koristno za svoje pilote, tankiste ... da so v čim krajšem času krepili spomin. Ob natančnejših raziskavah pa so nevroznanstveniki ugotovili, da si zaradi krepitve spomina tudi besede v tujem jeziku zapomnimo bistveno hitreje, lažje, brez stresa, v posebnem sproščenem stanju. Iz tega je nastal program hitrega učenja jezika,« je pojasnila sogovornica. Ko obe možganski polovici začneta sodelovati, je tudi učenje, pomnenje hitrejše ... »Možgani so pripravljeni na sprejem vsebin in ko so te vsebine podane na način, da jih naši možgani sploh prepoznajo, zaznavajo ... potujejo po celem 'možganskem vesolju', da se usedejo tja, kjer je to potrebno. V tem stanju smo mi pozorni zgolj na vdih-izdih, nismo koncentrirani na snov, ampak izključno na svoje počutje, dihanje. Te vsebine prihajajo v ozadju in ne glede na to, da se ne koncentriramo nanje, jih naši možgani zaznajo.«

Učni proces

Za učni proces, npr. učenja tujih jezikov, je točno določen protokol. Uspešen SITA 'trening' se doseže, ko je človek sproščen, pozoren in pravilno diha s pomočjo harmonizatorja dihanja. »Naš največji 'človeški' problem je razpršenost: ves čas smo v preteklosti in stalno v strahu pred prihodnostjo, ta trenutek nam pa zbeži. Imamo pa edini moč vplivanja na prihodnost s tem danim trenutkom. Ko si v stanju globoke budne sproščenosti, so pa možgani pripravljeni sprejemati eno vsebino. Kar nekaj let so ustvarjali metodo, ki je avtorsko zaščitena, je kombinacija medicine in andragogike. Ključen moment je možganom dajati snovi na način, ki pomagajo ohranjati vitalnost uma, npr. tudi pri odpravljanju težav z demenco.

Bistvo je: prva faza je uporaba harmonizatorja dihanja doma – kot zobno ščetko (ampak ne v komercialnem smislu, strogo) moraš vedeti, zakaj bi ga uporabljal, program, nasvet. Priprava telesa in možganov doma, da se človek balansira. Druga faza je program, ki je lahko različno dolg. Tretja faza je spremljanje. Naši ljudje dobijo dostop do izvajanja in se lahko dnevno psihično stuširajo doma s paketom.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / nedelja, 18. maj 2008 / 07:00

Županov kotiček

Župan Tomaž Tom Mencinger je ob nedavnem odkritju obnovljenih spomenikov v Spominskem parku na Jesenicah (v začetku leta so jih ukradli in uničili vandali) dejal, da so župani vseh treh oškodovan...

Objavljeno na isti dan


Bled / ponedeljek, 4. julij 2011 / 07:00

Odprli prenovljeni Riklijevo in Grajsko cesto

Bled - Na kresni večer, tik pred praznikom državnost, so na Bledu odprli prenovljeni Grajsko in Riklijevo cesto v starem delu mesta Grad. Obnova je potekala v sklopu celovite pre...

Gospodarstvo / ponedeljek, 4. julij 2011 / 07:00

Petrolu koncesija v šenčurski coni

Koncesijo za distribucijo zemeljskega plina v poslovni coni Šenčur je Petrol pridobil z nakupom družbe RP Plin.

Slovenija / ponedeljek, 4. julij 2011 / 07:00

Za umik iz Afganistana

Ljubljana - Slovenska vlada je na prejšnji seji sprejela odločitev, da začne z zavezniki usklajevati umik naših sil iz Afganistana, ko bodo opravljene vse naloge, ki jih je slove...

Zanimivosti / ponedeljek, 4. julij 2011 / 07:00

Anketa: Imate kaj "drobiža"?

Beračenje je dandanes nekaj povsem običajnega. Z njim se srečamo skoraj v vsakem mestu, v večjih pa za vsakim vogalom. Mimoidoče smo povprašali, kakšno je njihovo mnenje o beračenju, ali jih moti ter...

GG Plus / ponedeljek, 4. julij 2011 / 07:00

Pa jo imamo, novo knjižnico

Zunaj je množica navdušeno zaploskala slavnostnemu govorniku, književniku Borisu Pahorju, v notranjosti pa ni manjkalo navdušenja nad novimi prostori knjižnice.