Župan Milan Čadež / Foto: Denis Bozovičar

Leto uspešno končanih naložb

Občina Gorenja vas - Poljane v ponedeljek, 23. novembra, praznuje občinski praznik, saj je bila na ta dan v Loškem urbarju datirana prva pisna omemba krajev v občini. Ob tej priložnosti bo jutri ob 19. uri v Sokolskem domu v Gorenji vasi slavnostna akademija s podelitvijo občinskih priznanj.

Največji razlog za veselje in praznovanje sta letos gotovo obe obvoznici, škofjeloška in gorenjevaška. Kako v Poljanski dolini občutite novi pridobitvi?

»Obe obvoznici sta nedvomno močno 'približali' Poljansko dolino širši regiji in Sloveniji ter seveda obratno. Obe smo čakali dolga desetletja, doživeli veliko preobratov in vztrajnost se je nazadnje vsekakor obrestovala. Sodobni obvoznici predstavljata veliko pridobitev tako za naše gospodarstvo kot za obsežne dnevne migracije prebivalcev, saj so se potovalni časi močno skrajšali. Ko bo urejen tudi prometni odsek Jeprca–Ljubljana, bodo naši kraji dejansko na pragu prestolnice kot osrednjega državnega vozlišča. Pričakujemo, da bodo to novo priložnost znali izkoristiti tudi nosilci turistične dejavnosti.«

Letos ste končali tudi obnovo Šubičeve hiše v Poljanah, ki postaja pomembno kulturno središče. Kje še vidite priložnosti, da bi ta hiša v polnosti zaživela?

»V septembru smo končali večletno obnovo notranjosti in zunanjosti Šubičeve hiše, uredili dvoriščno ploščad in mimoidočo prometnico z novimi parkirišči, ki hkrati predstavlja tudi osrednjo šolsko pešpot do poljanske šole. Urejene so nove muzejske zbirke o življenju in delu slikarjev Šubicev, ki smo jih popestrili z utrinki iz pisem, ki so si jih Šubici v svoji ustvarjalni dobi pošiljali med seboj. V hiši stalno gostujejo vedno nove razstave, odvijajo se različne delavnice. V prihodnje pa nas prav zagotovo čaka še veliko dela pri izboljšanju promocije in trženja objekta, ki ga že zdaj obišče veliko šolarjev. Še naprej želimo razvijati povezovanje Šubičeve hiše z dvorcem Visoko in Muzejem Škofja Loka, ki nam je s svojimi bogatimi izkušnjami že pred leti ponudil sodelovanje.«

Nadaljujete tudi z obnovo Tavčarjevega dvorca. Ministrica za kulturo Julijana Bizjak Mlakar je ob zadnjem obisku v vaši občini obljubila tudi državni denar za obnovo. Kako kaže?

»Dvorec Visoko je na listi kulturnih spomenikov državnega pomena, zato upravičeno pričakujemo tudi državno pomoč za obnovo dvorca, ki smo jo doslej izvajali le z lastnimi sredstvi. Ministrstvo za kulturo prepotrebne pomoči za interventno obnovo poškodovane strešne kritine za zdaj še ni potrdilo. Občina je kljub temu zelo dejavna pri načrtovanju nadaljnje obnove dvorca, ki smo ji letos dodali odlično restavrirano Tavčarjevo meščansko kuhinjo v pritličju. Že zdaj lahko napovem, da bomo v obnovljenem delu pritličja v sodelovanju z Muzejem Škofja Loka maja prihodnje leto na ogled postavili dve povsem novi razstavni zbirki iz življenja Ivana in Franje Tavčar ter visoških Kalanov.«

Prenovljena dvorana Sokolskega doma je že v začetku septembra sprejela prve obiskovalce. Kako pa napreduje obnova ostalih prostorov? Kdaj se bo v nove prostore selila občinska uprava?

»Na občini smo se zelo potrudili izpolniti svojo obljubo, da smo v septembru lahko predali namenu obe dvorani Sokolskega doma, po katerih je zelo veliko povpraševanje. Ostali prostori bodo morali z dokončnim urejanjem še nekoliko počakati, saj jih bomo urejali postopoma. Približno petino površine objekta, ki je namenjena občinski upravi, bomo uredili pomladi. Že za potrebe delovanja dvorane pa smo v celoti dogradili obsežna parkirišča ob objektu, urejamo tudi otroško igrišče, ki bo dokončno urejeno prihodnje leto. Slovesno odprtje bomo pripravili maja prihodnje leto ob obletnici odprtja Sokolskega doma v Gorenji vasi leta 1923.«

V Sokolski dom naj bi v prihodnje preselili tudi knjižnico. Kdaj se bo lahko izselila iz utesnjujočih prostorov na sedanji lokaciji?

»Postopno bomo urejali tudi prostore knjižice v nadstropju Sokolskega doma. Glavnina del bo zaključena čez dobro leto, v skladu s sodobnimi trendi je potrebno zagotoviti tudi vso opremo. Načrtujemo, da bodo prostori nove knjižnice nared za predajo namenu v prvih mesecih leta 2017. Sočasno nameravamo urediti tudi novo predstavitev edinstvene zbirke gorenjevaškega fotomuzeja iz zapuščine Vlastje Simončiča. Naš cilj je razstavno zbirko inovativno povezati s knjižnično dejavnostjo, ki bo delovala v istem nadstropju Sokolskega doma.«

Preteklo leto so zaznamovale uničujoče poplave, ki so najbolj prizadele dolino Hotovlje. Kdaj bo sanacija v celoti končana?

»Glavnino te skoraj 750 tisoč evrov vredne sanacije v poplavah poškodovane ceste po Hotovlji bomo zaključili v manj kot pol leta. Čeprav bomo sproti izvedli tudi preko 100 tisoč evrov vredno sanacijo nepredvidenega hribinskega zdrsa neposredno ob gradbišču, si prizadevamo dela končati čim prej tudi iz razloga, da bi lahko sprostili zaporo ceste, brez katere te investicije ni bilo mogoče izvesti, čeprav ta lokalno prebivalstvo močno obremenjuje. Na zgornjem odseku je večina del že izvedenih, prav tako na srednjem delu, v spodnjem, najbolj zahtevnem odseku pa dela skupaj z izvajalci vzdrževanja vodotoka še intenzivno potekajo in bodo večinoma končana v decembru. Izpostaviti je treba, da nas v prihodnjem letu čaka še sanacija odseka do Vinharij, del najbolj poškodovanega odseka iz Hotovlje proti Kremenku pa smo uspeli izvesti že letos. Sanacija poteka še na številnih drugih odsekih poškodovanih občinskih cest, ocenjujemo pa, da zaradi velikega obsega škoda še nekaj let ne bo v celoti odpravljena.«

Družba STC Stari vrh, katere delna lastnica je tudi vaša občina, je pred kratkim po enem letu dobila novega direktorja, ki je prej to funkcijo opravljal že kot vršilec dolžnosti. Kaj si obetate od novega vodstva na Starem vrhu?

»Občina Gorenja vas - Poljane je ena redkih med številnimi solastniki družbe STC, ki ima povsem jasna pričakovanja od vsakokratnega vodstva STC. Naloga slednjega je izkoristiti vse priložnosti, ki so družbi na voljo za povečanje lastnega prihodka preko celega leta. Dejstvo je, da zgolj žičniška dejavnost ne more biti ustrezno donosna za zagotavljanje primernega razvoja smučišča. Zato smo prepričani, da bo vodstvo znalo preseči domače razprtije in povezati vse deležnike, da bodo prepoznali nujnost delovanja v korist večje donosnosti družbe. Pričakujemo resno izdelane predloge in razvojne pobude za smučišče, in sicer na ravni, da jih bo mogoče vključiti tudi v nabor projektov za pridobivanje nepovratnih virov sredstev, na osnovi česar jih lahko podpre tudi občina.«

Občina v zadnjem obdobju veliko naporov vloži v promocijo turizma v Poljanski dolini. Že obirate sadove?

»Večkrat sem že izpostavil, da je vlaganje v turizem tek na dolge proge, zato vidimo pred seboj še dolgo pot. Moram pa priznati, da nam strokovna javnost primerljivih lokalnih središč že zdaj izraža priznanja ob doslej opravljenem delu. To nas utrjuje v prepričanju, da delujemo v pravi smeri in da velja zastavljeno nadaljevati. Še naprej želimo graditi povezovanje z vsemi deležniki, ki so pripravljeni sodelovati, in nadaljevati razvoj turistom atraktivnih lokacij, da se bodo lahko ti pri nas v večjem številu zadržali daljši čas in s tem akumulirali dodano vrednost našega turizma. Veliko pričakujemo tudi od novega vodstva Razvojne agencije Sora, s katerim smo se dogovorili za povezovanje in odpiranje Poljanske doline naši prestolnici, ki jo vsako leto obišče veliko število tujih turistov.«

Če nekako strnete pogled na preteklo leto, na kaj ste najbolj ponosni?

»Letošnje leto je prav gotovo neponovljivo po obsegu uspešno zaključenih večletnih investicij, podprtih z nepovratnimi sredstvi, ki smo jih v jesenskem času obeležili z nizom slovesnih odprtij. Začeli smo v septembru z odprtjem gorenjevaške obvoznice in nato Šubičeve hiše, nadaljevali v oktobru z odprtjem osrednje gorenjevaške čistilne naprave z obsežnim kanalizacijskim sistemom, ki sega vse do Trebije, ter odprtjem vodovoda Podvrh–Zapreval. V novembru pa smo slovesno predali namenu še osrednjo čistilno napravo za Javorje, Murave in Dolenčice ter Četeno Ravan. S tem, ko smo zaključili temeljne investicije v komunalno infrastrukturo, tudi odpiramo vrata investicijam na drugih področjih, ki jih prav tako že nekaj časa skrbno pripravljamo, zato verjamem, da se bomo v dobrobiti svojih občanov lahko izkazali tudi v prihodnje.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sobota, 7. maj 2016 / 19:05

Dobra perspektiva

Dokaz, da je v deželo prišla pomlad in z njo toplejši dnevi, ki vabijo v naravo, je tudi vse skromnejši obisk dvoranskih športnih prireditev. Za prazne tribune sicer gotovo obstajajo tudi številni...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / sreda, 5. avgust 2009 / 07:00

Nova gripa, novi ukrepi

Ljubljana – V Univerzitetnem kliničnem centru v Ljubljani se že od izbruha nove gripe v svetu pripravljajo na morebitno pandemijo gripe v jesenskem času. Kot je povedala ...

Zanimivosti / sreda, 5. avgust 2009 / 07:00

JAVNI POZIV

zainteresiranim kandidatom, da kandidirajo za zunanje sodelavce projekta SOSED/NACHBAR

Zanimivosti / sreda, 5. avgust 2009 / 07:00

Opozarjali na človekove pravice

Mladi glasniki človekovih pravic so se na svojem enotedenskem popotovanju po Sloveniji minuli četrtek ustavili tudi na Bledu.

Gospodarstvo / sreda, 5. avgust 2009 / 07:00

Gorenjska med regijami nazaduje

Gorenjska pri poslovanju gospodarskih družb med regijami zaseda četrto mesto, po rasti dodane vrednosti pa predzadnje.

Bohinj / sreda, 5. avgust 2009 / 07:00

Pločevinast obroč okrog jezera

Zlasti ob koncu tedna se v Bohinj zgrne tudi množica enodnevnih obiskovalcev, ki z avtomobili zapolnijo vse proste kotičke na parkiriščih ob jezeru.