Nevarnost širjenja azijskega kozlička
Azijski kozliček je zelo nevaren škodljivec številnih lesnatih rastlin, med katerimi so pomembne gozdne drevesne vrste in gojene lesnate rastline.
Ljubljana – Iz Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so sporočili, da je evropska komisija izdala izvedbeni sklep o ukrepih za preprečevanje vnosa in širjenja azijskega kozlička, ki velja za vse države članice Evropske unije. Azijski kozliček je zelo nevaren škodljivec številnih lesnatih rastlin, med katerimi so pomembne gozdne drevesne vrste in tudi gojene lesnate rastline. Lastniki morajo ob sumu na navzočnost azijskega kozlička takoj obvestiti lokalnega fitosanitarnega inšpektorja ali službo za varstvo rastlin na Kmetijsko gozdarskih zavodih Nova Gorica, Maribor in Novo mesto, na Kmetijskem inštitutu Slovenije ali Inštitutu za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije. Pravočasno odkritje izbruha je namreč ključnega pomena za preprečevanje širjenja tega nevarnega škodljivca.
Kot so opozorili, so napadena drevesa manj vitalna in se slabše olistajo, listje veni in se suši. Ob močnejšem vetru se lahko lomijo veje ali pa pade celo drevo. Izkoreninjenje je težavno, saj je napadena drevesa težko odkriti. Ponavadi so odkrita šele takrat, ko se je napad že razširil v okolico.
Škodljivec je sicer razširjen na daljnem vzhodu, v EU pa ima status karantenskega škodljivega organizma. V zadnjih letih je bilo v Nemčiji, Franciji, Avstriji, Veliki Britaniji, Italiji in na Nizozemskem odkritih več izbruhov azijskega kozlička v okolici skladišč uvoznikov granita in drugih kamnitih materialov iz Kitajske. Izbruhi so posledica vnosa tega nevarnega škodljivca z lesenim pakirnim materialom.
V Sloveniji se programi za ugotavljanje navzočnosti azijskega kozlička izvajajo že od leta 2008 dalje, do sedaj pa ga pri nas še niso odkrili.