Maja Korošak / Foto: Primož Pičulin

Z računalom do razvoja možganov

Novinarka in publicistka Maja Korošak se je pri svojem delu seznanila s programom Brainobrain, ki je namenjen intelektualnemu in osebnostnemu razvoju, pri otrocih izboljšuje koncentracijo in lajša učenje. Navdušila se je in postala ena od trenerk te zanimive metode.

Program je vsaj za Slovenijo še razmeroma mlad, poteka drugo leto in v državi je bilo doslej sedem centrov, odpirajo se še trije novi, eden od njih tudi v Kranju. Vse vodijo usposobljeni trenerji, v Kranju, kjer začenjajo septembra, ga bo prav Maja Korošak.

»V pogovoru z vodjo centrov za Slovenijo sem ocenila, da je program dober in bi to rada počela tudi sama, saj spodbuja razvoj kognitivnih sposobnosti in mentalnih veščin ter hkrati osebnostni razvoj otroka. Razvija koncentracijo in fokus, matematične veščine, hitrost in točnost, spomin, sposobnost vizualizacije, pa tudi samozavest, odločnost, kreativnost,« je nad programom, namenjenim otrokom od četrtega do štirinajstega leta starosti, navdušena Maja Korošak. »Mentalne veščine se razvijajo s pomočjo metode računanja na abakus. To je posebno računalo, pri katerem je pomembno, kako delajo s prsti, saj na višji stopnji računanje poteka brez računala, z »mentalno kartico«, ko si računanje le še vizualizirajo. Opravljajo se vse štiri računske operacije, na začetku se računa do sto, na višjih stopnjah pa so že zelo visoki računi in tudi decimalke. Na ta način si otroci zelo razvijejo številčne sposobnosti. A to ni cilj programa, je njegov stranski produkt, pomembnejše so vse ostale mentalne in življenjske veščine. Znanstveno je dokazano, da se tako spodbuja razvoj možganov, in sicer obe polovici.«

Poleg abakusa uporabljajo tudi posebne tehnike metode brain gym (možganska telovadba), za osebnostni razvoj pa poskrbi tehnika NLP (nevrolingvistično programiranje), oblikovana posebej za otroke. »To konkretno pomeni, da si otroci v skupini izberejo svojega vzornika, se o njem pogovarjajo, ugotavljajo, kaj je moral narediti, da se dosegel tisto, zaradi česar ga občudujejo, čemu se je moral odreči, kakšne vrednote ga vodijo v življenju. Ta spoznanja poskušajo prenesti nase, spoznati svoje vrednote in si hkrati postaviti ter uresničevati osebne cilje. Za idole si velikokrat izberejo športnike, glasbenike, tudi znanstvenike. Trener v njihovo izbiro ne posega, razen v primeru, ko bi bila izbira povsem v nasprotju z nameni programa,« razlaga Maja Korošak.

Kdo so udeleženci programa? Starši se za ta program za svoje otroke pogosto odločijo, ko opazijo, da so ti v šoli nemirni, da težko sedijo, da niso dosti motivirani, da so izgubili zanimanje za šolo. Otroci se v tem programu umirijo, se motivirajo za znanje, stvari jih začnejo zanimati, bolj sramežljivi se opogumijo, ker delajo v skupini in pred njo nastopajo, pridobijo tudi samozavest. Program je primeren za otroke s povprečnimi sposobnostmi in tudi za nadpovprečne, ker vsak lahko razvija svoje potenciale, pojasnjuje Maja Korošak.

Program zajema od deset do dvanajst stopenj, vsaka traja tri do štiri mesece, predavanja so enkrat tedensko po dve uri, tudi doma se pričakuje, da bodo otroci vadili vsaj petnajst minut na dan. Delo poteka v skupini z od šest do petnajst otrok, dela pa se individualno za vsakega posameznika. Tudi s starši je trener v zvezi, če je potrebna kaka posebna spodbuda. Na koncu vsake stopnje so testi, otroci dobijo priznanja. V drugih državah (program poteka v 22 državah) obstajajo tudi tekmovanja: ker jih Slovenija še nima, je letos 22 udeležencev odšlo na tekmovanje na Hrvaško. Starši spremljajo razvoj svojih otrok v programu, trenerji pa morajo prav tako ves časa vaditi, da njihovi možgani ostajajo gibki. Tudi Maja se je dodobra izurila računanja na abakus. Pravi, da se otroci pri tem mimogrede naučijo tudi nekaj angleščine, ker pri računanju uporabljajo nekatere »čarobne« angleške besede. S tem aktivirajo vse tri kanale: vizualnega, avditivnega in kinestetičnega, razloži Maja Korošak uporabo vseh čutov (vid, sluh, dotik) pri tej zanimivi mednarodno razširjeni metodi.

Poleti vabijo otroke v Brainobrain tabor, ki bo v Centru šolskih in obšolskih dejav­nosti od 6. do 10. julija na Vojskem.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / četrtek, 5. maj 2016 / 12:51

Iz kleti odpeljali kolesi

Kranj – Kranjski kriminalisti so v zadnjih dneh med drugim obravnavali vlom v klet, iz katere je neznani storilec odpeljal kolesi znamk Scott in Trek, in vlom v gostinski lokal, od koder je vlomile...

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 20. julij 2007 / 07:00

Naši na Bavarsko z vsemi aduti

Lesce - V nemškem Altenstadtu bo od danes do nedelje potekala 3. tekma padalcev za svetovni pokal skokov na cilj. Kar 41 nastopajočih moštev bo rekord v letošnji sezoni, vse tri...

Zanimivosti / petek, 20. julij 2007 / 07:00

Anketa: Vročina, veselje in nadloga

Kako se spopadajo z visokimi temperaturami, kako prenašajo vročino in ali bi kupili klimatsko napravo, smo vprašali naključne mimoidoče v Kranju.

Gospodarstvo / petek, 20. julij 2007 / 07:00

Marjana Novak brez razrešnice

Skupščina kranjskogorske Hit Alpinee v začetku tedna bivši direktorici Marjani Novak ni podelila razrešnice za vodenje družbe v letu 2006.

Gospodarstvo / petek, 20. julij 2007 / 07:00

Merfin s skoraj 25-odstotnim deležem Merkurja

Naklo - Družba Merfin, ki je v lasti 65 vodilnih delavcev Merkurja (vključno z vsemi člani uprave), je ta teden pridobila še 5,24-odstotni delež Merkurjevih delnic in ima tako sk...

Gospodarstvo / petek, 20. julij 2007 / 07:00

GBD odslej vodi Blaž Pipp

Kranj - Blaž Pipp, dosedanji član uprave, je pred kratkim prevzel vodenje Gorenjske borznoposredniške družbe in tako zamenjal dosedanjo predsednico uprave Ani Klemenčič, ki bo od...